29.08.2018

Wystawa przygotowana przez suwalskich muzealników w Szwajcarii

W niedzielę, 2 września, o godz. 14.00 w Polskim Muzeum w Rapperswil (Szwajcaria) odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy „Juliusz Kossak 1824-1899 Wojciech Kossak 1856-1942". Wystawa objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
Ekspozycja została także objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Wystawę przygotowało Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Pomysłodawczynią, autorką scenariusza, realizatorką i kuratorką wystawy jest kustosz Eliza Ptaszyńska.

- Ekspozycja jest prezentowana w Polskim Muzeum w Rapperswil od 20 czerwca do 23 września, następnie będzie pokazywana w Bibliotece Polskiej w Paryżu od 27 września do 28 października, a od 9 listopada do 31 grudnia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.
Projekt wystawy, wydawnictw i wydarzeń jej towarzyszących sfinansowała niemal w całości Fundacja PBG w siedzibą w Wysogotowie, dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - informuje Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942
Wystawa:
20 czerwca – 23 wrzeÅ›nia  w Muzeum Polskim w Rapperswilu, 27 wrzeÅ›nia – 28 października w Bibliotece Polskiej w Paryżu, 9 listopada – 31 grudnia Muzeum OkrÄ™gowe w SuwaÅ‚kach
Ze zbiorów:
Fundacji PBG, Wysogotowo
Muzeum Narodowego w Krakowie
Muzeum Narodowego w Poznaniu
Muzeum Narodowego w Szczecinie
Muzeum Narodowego w Warszawie
Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Muzeum OkrÄ™gowego im. Leona WyczóÅ‚kowskiego w Bydgoszczy
oraz kolekcji prywatnych
 
Scenariusz, kurator: Eliza Ptaszyńska
Aranżacja: Wiesław Szumiński / Muzeum Polskie w Rapperswilu
Adam Orlewicz / Biblioteka Polska w Paryżu
 
Organizator
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
 
Katalog wystawy: 265x197, 104 strony, ponad czterdzieści reprodukcji i fotografii archiwalnych
Koncepcja, redakcja: Eliza Ptaszyńska
Projekt graficzny: Bartłomiej Bączkowski |pilcrowstudio.pl
Spis treści:
Wstęp: Małgorzata i Jerzy Wiśniewscy
Muzeum Polskie w Rapperswilu: Anna Buchamnn
Spory o polska duszę. Wyimki: Waldemar Okoń
Romantyzm i historyzm: Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska
Kossakowie: Eliza Ptaszyńska
Spis obrazów pokazanych na wystawie
 
TÅ‚umaczenie
 na jÄ™zyk niemiecki: Winfried Lipscher,  na jÄ™zyk francuski: Liliana OrÅ‚owska
 
Projekt finansowany przez FundacjÄ™ PBG. WystawÄ™ Dofinansowano ze Å›rodków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzÄ…cych z Funduszu Promocji Kultury"
 
Patronat honorowy:
Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
 
Patronat medialny:
TVP Kultura, Muzealnictwo.com, Spotkania z zabytkami, Niebywałe Suwałki. net
 
Sponsorzy:
Polswissart; PBG; Dwór w Smólsku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Wystawa: Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942
 
O wystawie: 
 
Kossakowie. Nie ma w Polsce równie utalentowanego i popularnego artystycznego rodu. Malarze w kilku pokoleniach, pisarki, poetki. WÅ›ród nich jaÅ›nieje twórczość protoplasty rodu, zaprzyjaźnionego z Horacym Vernet  Juliusza Kossaka (1824 Nowy WiÅ›nicz-1899 Kraków) i jego syna Wojciecha Kossaka (1854 Paryż -1942 Kraków) , protegowanego przez cesarza Niemiec Wilhelma II.  Malarstwo obu Kossaków to gÅ‚Ä™bokie umiÅ‚owanie wszystkiego tego, co wiąże siÄ™ z historiÄ…, przyrodÄ… i obyczajowoÅ›ciÄ… polskÄ…, to podziw dla rodzimej poezji romantycznej i pamięć o potÄ™dze Rzeczpospolitej.  A poÅ›ród malowanych motywów ten najważniejszy – koÅ„ i jego kult jako „towarzysza" polowaÅ„, wypraw wojennych i przede wszystkim - symbol wolnoÅ›ci.  
Obaj artyÅ›ci tworzyli malarstwo cieszÄ…ce siÄ™ wielkÄ… popularnoÅ›ciÄ…. Juliusz Kossak malowaÅ‚ na zamówienie wizerunki koni z rodowodem i portrety ich wÅ‚aÅ›cicieli na rumakach.  IlustrowaÅ‚ wielkÄ… literaturÄ… romantycznÄ… i narodowÄ…, jak „Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza. OdtwarzaÅ‚ w swoich akwarelowych kompozycjach potyczki, bitwy i wojenne obyczaje z czasów Polski sarmackiej. TworzyÅ‚ sceny rodzajowe. Jego malarstwo ma rodzimy, kameralny i drobnoszlachecki charakter. Jest apoteozÄ… jego obyczajowoÅ›ci i ducha.
Odmienna jest twórczość Wojciecha Kossaka, malarza historycznego i batalisty, jak jego ojciec. UżywaÅ‚ techniki olejnej, byÅ‚ twórcÄ… peÅ‚nych rozmachu scen, których tematem byÅ‚y wydarzenia z historii Polski. Na swoich pÅ‚ótnach odtwarzaÅ‚ epopejÄ™ napoleoÅ„skÄ… z jej zwyciÄ™stwami i klÄ™skami. UtrwalaÅ‚ także najważniejsze momenty dziejowe historii wspóÅ‚czesnej. Artysta chÄ™tnie malowaÅ‚ portrety oraz autoportrety. TworzyÅ‚ wizerunki wÅ‚adców, przedstawicieli arystokracji i socjety europejskiej, m.in. marszaÅ‚ka Focha, cesarza Wilhelma II, Józefa PiÅ‚sudskiego. Malarstwo Juliusza i Wojciecha Kossaków cieszy siÄ™ niesÅ‚abnÄ…cÄ… popularnoÅ›ciÄ…, staÅ‚o siÄ™ ucieleÅ›nieniem polskiej duszy w sztuce.
 

 
 
Opis projektu:
Wystawa malarstwa dwóch wybitnych przedstawicieli malarsko-literackiego rodu Kossaków, Juliusza Kossaka (1824-1899) i Wojciecha Kossaka (1856-1942) pokazuje najważniejsze wÄ…tki ich twórczoÅ›ci: tematy historyczne i batalistyczne, motywy odwoÅ‚ujÄ…ce siÄ™ do kultury sarmackiej, portrety.
W trakcie prezentowania ekspozycji prowadzone sÄ… zajÄ™cia dla dzieci w oparciu o karty aktywnego zwiedzania – rozwiÄ…zywanie zagadek, odpowiadanie na pytania, praca wÅ‚asna (malowanie).
Ekspozycji towarzyszÄ… katalogi. Pierwszy z nich (opublikowany): polsko-niemiecki i polsko-francuski (w druku) o objÄ™toÅ›ci 102 stron z artykuÅ‚ami o życiu i twórczoÅ›ci obu artystów oraz o rodzie Kossaków, jego przedstawicielach, malarzach, pisarkach, poetkach. Tekstom towarzyszÄ… reprodukcje obrazów oraz fotografie archiwalne.
Druga z towarzyszÄ…cych wystawie publikacji zostaÅ‚a przeznaczona dla polskiego czytelnika, miÅ‚oÅ›nika sztuki i historii. Prezentowane w niej bÄ™dÄ… wszystkie obrazy Kossaków pokazane na wystawie. Teksty, siedem artykuÅ‚ów, poÅ›wiÄ™cone bÄ™dÄ… analizie twórczoÅ›ci obu artystów w różnych, historyczno-artystycznych kontekstach. PoddadzÄ… dyskusji rolÄ™ przedstawionego malarstwa, jego historyczne tÅ‚o.
Wraz z wystawÄ… zbudowana zostaÅ‚a strona internetowa przedsiÄ™wziÄ™cia,www.kossakowie.com,  która jest poÅ›wiÄ™cona ekspozycji, publikacjom, ale przede wszystkim ma za zadanie gromadzenia i prezentowania pogÅ‚Ä™bionych informacje na temat malarstwa wszystkich przedstawicieli Kossaków, czyli Juliusza, Wojciecha, Jerzego, Leona i Karola. Swoje miejsce znajdÄ… tam także życie i twórczość, tym razem literacka, ale i artystyczna w wypadku Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz satyryczna – Magdaleny Samozwaniec. Na stronie umieszczone bÄ™dÄ… informacje także o Simonie Kossak, profesor nauk leÅ›nych, biologu i najmÅ‚odszemu pokoleniu rodu, Joannie i Dagmarze. Nie zabraknie wiadomoÅ›ci o profesorze  literatury francuskiej François Rosset, prawnuku Juliusza Kossaka, wnuku jego bratanicy Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej.
Funkcjonuje Facebook, www.facebook/kossakowie,  poÅ›wiÄ™cony wystawie i Kossakom. PromocjÄ™ wzbogacajÄ… oferowane pamiÄ…tki muzealne, takie jak oÅ‚ówki, magnesy, karnety, notesy. Prowadzone sÄ… szerokie dziaÅ‚ania promocyjne w mediach cyfrowych, prasie, radiu. 
Wszystkie działania związane ze sprawami merytorycznymi, organizacją i przebiegiem wystawy prowadzone są przez jej kuratorkę Elizą Ptaszyńską oraz Hannę Gajewską z Fundacji PBG.
 
                                                                                                        

  Eliza PtaszyÅ„ska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
24.01.2025

szukam prracy

Dodaj nowe og³oszenie