W Szpitalu Wojewódzkim im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach ruszył projekt „Miasto Zdrowia”. Szpital nawiązał współpracę z krakowską firmą Comarch, która przekazała pacjentom placówki przenośne monitory holterowskie oraz urządzenia KTG do monitorowania bicia serca dziecka pozostającego w łonie matki.
Sygnały z urządzeń będą wysyłane do centrum w Krakowie, gdzie ratownicy i lekarze przez całą dobę pełnią dyżury. Dzięki nim ratownicy szybciej zauważą, gdy coś niedobrego będzie działo się z chorym. Dzięki platformie e-zdrowie dostęp do parametrów będą również mieli wszyscy lekarze. Starsze i samotne osoby nie będą musiały już pamiętać o numerze na pogotowie, wystarczy, że wcisną przycisk życia. Na pewno ktoś zareaguje na ich wezwanie.
O tym, kto będzie mógł zupełnie za darmo wziąć EKG i KTG do domu, zadecydują lekarze i położne. Aparaty będą wydawane pacjentkom w ciąży fizjologicznej oraz patologicznej w ostatnim trymestrze - od 36 do 42 tygodnia ciąży pojedynczej, a aparaty EKG w pierwszej kolejności otrzymają pacjenci po zawale. Z urządzeń będzie można korzystać do trzech miesięcy. Potem okresie, albo gdy minie już bezpośrednie zagrożenie utraty życia, trzeba je będzie oddać kolejnej osobie. Szacuje się, że w ciągu najbliższego roku przy użyciu domowych aparatów kardiologicznie zostanie przebadanych 500 osób, a KTG w ostatnim trymestrze ciąży będzie towarzyszyło 120 kobietom.
Takie zdalne usługi to zupełna nowość. Szpital w Suwałkach został objęty tym programem jako pierwszy w województwie i jeden z nielicznych w kraju.