W ponad dwudziestu różnych zawodach mogą kształcić się młodzi mieszkańcy Suwałk i okolic w miejscowych szkołach zawodowych.
Chociaż na rynku pracy wciąż brakuje fachowców, mÅ‚odzi ludzie raczej niechÄ™tnie wybierajÄ… zawodówki. Ich dyrektorzy przekonujÄ…, że szkoÅ‚y te zupeÅ‚nie niesÅ‚usznie „cieszÄ… siÄ™” zÅ‚Ä… sÅ‚awÄ….
Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa trzy lata. Szybkie zdobycie kwalifikacji, to możliwość wczesnego podjÄ™cia pracy oraz osiÄ…gniÄ™cia niezależnoÅ›ci finansowej. Zawodówka wcale nie zamyka też dalszej drogi ksztaÅ‚cenia i rozwoju. Wprost przeciwnie – ukierunkowuje ja na zdobywanie konkretnych kwalifikacji, potrzebnych do wykonywania zawodu albo zdobycia awansu.
W Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2 w SuwaÅ‚kach, Zespole SzkóÅ‚ nr 6, przy ul. Sikorskiego 21, popularnej „Zielnej”, absolwenci gimnazjów mogÄ… zdobyć kwalifikacje w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych oraz elektromechanik.
ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ Centrum KsztaÅ‚cenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, przy ul. Ogrodowej w SuwaÅ‚kach prowadzi nabór do zasadniczej szkoÅ‚y zawodowej na kierunki: kucharz oraz mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych.
W klasie wielozawodowej w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 w Zespole SzkóÅ‚ Technicznych mogÄ… ksztaÅ‚cić siÄ™ przyszli: piekarze, cukiernicy, kucharze, tapicerzy, stolarze, elektromechanicy, krawcy, wÄ™dliniarze, fryzjerzy, dekarze, elektrycy, Å›lusarze, murarze i tynkarze, mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze, blacharze samochodowi, fotografowie. A także do klas: operator maszyn i urzÄ…dzeÅ„ do przetwórstwa tworzyw sztucznych, monter zabudowy i robót wykoÅ„czeniowych w budownictwie, monter sieci, instalacji i urzÄ…dzeÅ„ sanitarnych oraz operator obrabiarek skrawajÄ…cych.
- Z naboru do technikum jesteÅ›my w miarÄ™ zadowoleni, natomiast do klas zawodowych brakuje chÄ™tnych. Wprowadzamy nowe kierunki, uatrakcyjniamy ofertÄ™, a nabór i tak leży – mówi Zbigniew Giza, zastÄ™pca dyrektora ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Technicznych w SuwaÅ‚kach.
- PodpisaliÅ›my umowÄ™ z OBI, grupÄ… Animex. Uczniowie w zawodzie sprzedawca mogÄ… uczyć siÄ™ w tym pierwszym zakÅ‚adzie, wÄ™dliniarze w drugim. PodpisujÄ… specjalne umowy dla pracowników mÅ‚odocianych. WÅ‚aÅ›ciwie podpisujÄ… je za nich rodzice. Potem majÄ… bardzo duże szanse zatrudnienia w tych przedsiÄ™biorstwach – mówi wicedyrektor.
- WÅ‚aÅ›ciciele zakÅ‚adów zapewniajÄ… również, że w przypadku, gdy mÅ‚ody pracownik zechce siÄ™ dalej ksztaÅ‚cić, na przykÅ‚ad zdawać maturÄ™, nie bÄ™dÄ… mu stawiać żadnych przeszkód. BÄ™dzie mógÅ‚ zwalniać siÄ™ na zajÄ™cia- tÅ‚umaczy Giza.
Mimo to, chÄ™tnych brakuje. Dla wielu mÅ‚odych ludzi jest jeszcze za wczeÅ›nie na podjÄ™cie decyzji, co chcÄ… robić dalej w życiu. Nie sÄ… zdecydowani. Wielu podąża za modÄ…, idzie tam, gdzie koledzy. MÅ‚odych ludzi odstrasza również trud pracy.
- Na przykÅ‚ad pilnie poszukiwani sÄ… pomocnicy murarzy, budowlaÅ„cy, chÄ™tnych brakuje, bo chociaż można zarobić niezÅ‚e pieniÄ…dze, praca jest ciężka – kwituje wicedyrektor Giza.
Ostateczne wyniki naboru do szkóÅ‚ Å›rednich i zawodowych wyklarujÄ… siÄ™ w lipcu.
(just)
Czytaj też:
[29.05.2014 r.] Technika stojÄ… otworem
[21.05.2014 r.] Suwalskie ogólniaki czekajÄ…
(Fot. ZST Suwałki)