Małe, niepozorne (wielkości główki od szpilki), najczęściej w kolorze ciemno brązowym, podobne do niewinnych pajączków… a jednak czyhają na nas i atakują na działkach, w lasach i parkach – mowa oczywiście o bardzo pospolitych ostatnio kleszczach. Warto choć trochę ich poznać, szczególnie teraz w lecie, kiedy bardzo często wchodzimy do lasów i więcej czasu spędzamy na łonie natury.
Dlaczego kleszcze atakujÄ… ludzi?
Jak wiadomo, kleszcze sÄ… pasożytami, wiÄ™c potrzebujÄ… do egzystencji żywicieli, a czÅ‚owiek jest jednym z nich. Samice kleszczy po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej i zapÅ‚odnieniu, aby mogÅ‚y zÅ‚ożyć jajeczka - muszÄ… posilić siÄ™ najpierw krwiÄ… zwierzÄ™cÄ…… lub ludzkÄ…. Obecność swoich żywicieli wyczuwajÄ… bezbÅ‚Ä™dnie z odlegÅ‚oÅ›ci kilku metrów – spadajÄ… na nich z liÅ›ci drzew, krzewów i traw, po czym szukajÄ… na ciele swojej ofiary dogodnego miejsca, aby wgryźć siÄ™ w skórÄ™. Najczęściej sÄ… to części ciaÅ‚a, na których wystÄ™puje duża potliwość i podwyższona temperatura (pod pachÄ…, w pachwinie itp.)
Jak atakujÄ… skórÄ™ czÅ‚owieka?
Kleszcz w trakcie wkÅ‚uwania siÄ™ w naszÄ… skórÄ™ wydziela wydzielinÄ™, która ma dziaÅ‚anie znieczulajÄ…ce, wiÄ™c najczęściej sam moment wgryzienia siÄ™ i zassania krwi zostaje przez nas niezaobserwowany. Nierzadko dopiero po kilku dniach zauważamy na ciele podrażnione miejsce, które zaczyna swÄ™dzieć. Wtedy też spostrzegamy wypeÅ‚nionego krwiÄ… kleszcze, który dziÄ™ki temu, że powiÄ™kszyÅ‚ znacznie swoje rozmiary staje siÄ™ wyraźnie widoczny. W miejscu ukÅ‚ucia zazwyczaj wystÄ™puje nieduży obrzÄ™k, zaczerwienienie i ból poÅ‚Ä…czony ze swÄ™dzeniem.
Gdzie najczęściej dochodzi do styczności z kleszczami?
Te niepożądane przez nas pasożyty najchÄ™tniej przebywajÄ… w wilgotnych lasach liÅ›ciastych i mieszanych o gÄ™stym poszyciu - chociaż ostatnimi czasy nie jest to już reguÅ‚Ä…. Bardzo czÄ™sto zadamawiajÄ… siÄ™ na brzegach stawów, jezior i rzek. UpodobaÅ‚y także parkowe zaroÅ›la i Å‚Ä…ki z wysokÄ… trawÄ…. Przenoszone przez ptaki Å›wietnie czujÄ… siÄ™ w ich gniazdach, na strychach i poddaszach.
Jak usunąć wgryzionego kleszcza z naszej skóry?
Nie należy od razu panikować i biec do szpitala. Pozbyć siÄ™ kleszcza z Å‚atwoÅ›ciÄ… możemy we wÅ‚asnym zakresie. Potrzebna bÄ™dzie maÅ‚a pÄ™seta lub wysterylizowana igÅ‚a, z pomocÄ… mogÄ… też przyjść dÅ‚ugie damskie paznokcie. Kleszcza należy delikatnie oddzielić od skóry i usunąć, zwracajÄ…c uwagÄ™, aby wyciÄ…gnąć go w caÅ‚oÅ›ci, nie powinien pozostać w naszym ciele żaden fragment pasożyta. Po zabiegu miejsce ukÄ…szenia obficie zdezynfekować.
Krążą teorie, że kleszcza można pozbyć siÄ™ smarujÄ…c go tÅ‚uszczem – to przekÅ‚amanie jest karygodne. WrÄ™cz przeciwnie – nie wolno niczym kleszcza smarować. Posmarowanie kleszcza tÅ‚uszczem powoduje, że kleszcz zaczyna siÄ™ dusić, w wyniku czego wymiotuje i przenosi do naszej krwi jeszcze wiÄ™cej groźnych drobnoustrojów, wirusów i bakterii.
Zakażenia odkleszczowe
Spora ilość kleszczy jest zakażona różnego rodzaju bakteriami i wirusami powodujÄ…cymi choroby. Do zakażenia dochodzi, kiedy kleszcz zaczyna ssać krew. NajgroźniejszÄ… bakteriÄ… przenoszonÄ… przez kleszcze jest krÄ™tek borrelii (borrelia burgdorferi), który wywoÅ‚uje boreliozÄ™. Kleszcze powodujÄ… także zakażenia groźnym wirusem (flavovirus) powodujÄ…cym wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby nieleczone w prawidÅ‚owy sposób i co gorsza – niezdiagnozowane odpowiednio szybko niosÄ… za sobÄ… ogromne ryzyko powikÅ‚aÅ„ zdrowotnych i nie rzadko zagrażajÄ… ludzkiemu życiu.
Jak duże jest ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi?
Biorąc pod uwagę niebezpieczne skutki powikłań zdrowotnych po zakażeniach odkleszczowych, zaleca się wzmożoną czujność w trakcie przebywania na łonie natury. Zwłaszcza, gdy wybieramy się do lasu lub na łąkę w okresach największej aktywności kleszczy tj. na przełomie maja i czerwca, a także w okresie od sierpnia do października. Przez odpowiednią dla kleszy temperaturę i wilgotność, lasy i łąki w tych miesiącach stwarzają kleszczom najbardziej sprzyjające warunki do ich aktywności i rozprzestrzeniania się. Rezerwuarem kleszczy jest także zwierzyna płowa, łąkowe i leśne gryzonie oraz wszelkie ptactwo.
Musimy także pamiÄ™tać, że ryzyko zakażenia krÄ™tkiem wywoÅ‚ujÄ…cym boreliozÄ™ jest w Polsce dość duże, a metody leczenia i diagnozowania tej choroby sÄ…, Å‚agodnie mówiÄ…c, mizerne. Medycyna konwencjonalna, na tÄ… chwilÄ™ nie dysponuje w peÅ‚ni skutecznym lekiem na boreliozÄ™, a chorujÄ… praktycznie wszyscy, którzy majÄ… nieszczęście być ukÄ…szeni przez kleszcza zarażonego krÄ™tkiem. Na pocieszenie można tylko dodać, że nie wszystkie kleszcze sÄ… zarażone, ale jednak, jak podajÄ… statystyki, na niektórych terenach Polski jest ich nawet ponad 30% populacji.
W obliczu braku ogólnie dostÄ™pnej fachowej wiedzy na temat chorób odkleszczowych, jak i innych chorób, szczególnie tych, które nazywamy „chorobami cywilizacyjnymi, każdy zdrowo myÅ›lÄ…cy i zapobiegawczy czÅ‚owiek powinien z wÅ‚asnej inicjatywy starać siÄ™ zgÅ‚Ä™bić temat, aby w porÄ™ odpowiednio zareagować. Na szczęście spora część spoÅ‚eczeÅ„stwa jest już tego Å›wiadoma i z powodzeniem korzysta z dostÄ™pnych od niedawna w Polsce wykÅ‚adów i konferencji naukowych, prowadzonych przez Å›wiatowej sÅ‚awy specjalistów z różnych dziedzin zdrowia. Jedna z takich Konferencji odbÄ™dzie siÄ™ już niedÅ‚ugo w SuwaÅ‚kach.
15 wrzeÅ›nia br. Fundacja Na Rzecz Åšwiadomego Å»ycia i Instytut Profilaktyki Zdrowia organizujÄ… I SuwalskÄ… KonferencjÄ™ Zdrowia „Å»yjÄ™ Åšwiadomie”, której tematem przewodnim bÄ™dzie wÅ‚aÅ›nie borelioza i zagrożenia z niÄ… zwiÄ…zane. BÄ™dzie na niej mowa także o sposobach diagnozowania boreliozy, efektywnych metodach leczenia opartych na medycynie naturalnej, które sÄ… Å›wietnym uzupeÅ‚nieniem medycyny akademickiej. Znajdzie siÄ™ także czas na pytania od uczestników i konkretne odpowiedzi.
Konferencja odbÄ™dzie siÄ™ w Suwalskim Hotelu Velvet przy ulicy KoÅ›ciuszki. WiÄ™cej informacji można znaleźć na internetowej stronie Konferencji - www.konferencjazdrowia.suwalki.pl - tam też można dokonać rezerwacji wejÅ›ciówek.