Dokumenty, kontakty, bezpieczeństwo... o czym jeszcze należy pamiętać, organizując swój pierwszy wyjazd do pracy za granicą? Jeśli planujesz zarobkową emigrację, sprawdź, co radzą doświadczeni Polacy. Być może ich historie pomogą uniknąć wielu błędów.
WedÅ‚ug szeroko cytowanego raportu Central & Eastern Europe Development Institute, w ub.r. preferowanymi kierunkami polskiej emigracji zarobkowej byÅ‚y kolejno: Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia. PoprosiliÅ›my Polki i Polaków z kilkuletnim doÅ›wiadczeniem w pracy na rynkach tych krajów o pomoc w stworzeniu poradnika dla osób, które dopiero planujÄ… rozpocząć swojÄ… przygodÄ™ z pracÄ… za granicÄ…. Oto 10 rzeczy, o których warto pamiÄ™tać przed podjÄ™ciem decyzji o emigracji zarobkowej.
1. Szlifuj języki
Nieznajomość jÄ™zyka narodowego innego kraju jeszcze nie przekreÅ›la nas na rynku pracy, szczególnie jeÅ›li posÅ‚ugujemy siÄ™ jÄ™zykiem angielskim w stopniu komunikatywnym. - Bez wÄ…tpienia bardzo ważne jest, żeby znać przynajmniej podstawy jÄ™zyka kraju, w którym chcemy pracować - mówi Oskar Fainstein. Od 2008 r. prowadzi w Berlinie wÅ‚asnÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. Jest ojcem dwójki dzieci: - To ogromnie uÅ‚atwia funkcjonowanie na rynku pracy. Niezależnie od tego jednak, oczywiÅ›cie doradzaÅ‚bym zainwestować w angielski. Jest on wciąż absolutnÄ… podstawÄ… komunikacji za granicÄ…, szczególnie w wiÄ™kszych miastach.
2. Przygotuj plan i listÄ™ kontaktów
Realistycznie okreÅ›l swoje plany i oczekiwania. - Zastanów siÄ™, czego naprawdÄ™ potrzebujesz na starcie - doradza Natalia OszmiaÅ„ska, w Wielkiej Brytanii od 2006 r. Pracuje w dziale kadr szkoÅ‚y Å›redniej w Basildon, w hrabstwie Essex: - JeÅ›li masz rodzinÄ™ i chcesz zabrać ze sobÄ… dzieci, potrzebujesz zupeÅ‚nie innego przygotowania niż singiel. To wpÅ‚ywa na twoje oczekiwania pÅ‚acowe i możliwoÅ›ci zawodowego funkcjonowania. Zdecydowanie odradzam wyjazd w ciemno.
Przyda siÄ™ również przygotowana wczeÅ›niej lista kontaktowa osób, które mogÄ… nas wspierać praktycznÄ… wiedzÄ… na miejscu. - Warto znaleźć ludzi, którzy pomogÄ… nam w wypeÅ‚nianiu formularzy, rejestracjÄ… w stosownych urzÄ™dach czy jako tÅ‚umacz - sugeruje PaweÅ‚ MaÅ„kowski, student prawa, który od 2011 r. regularnie jeździ do pracy w Norwegii.
3. Znajdź bazę wypadową
Ustal przynajmniej pierwsze miejsce, w którym siÄ™ zatrzymasz. - Adres w Wielkiej Brytanii to podstawa. Jest niejako oznakÄ… rzetelnoÅ›ci. Bez niego nie zarejestrujemy swojego numeru ubezpieczenia spoÅ‚ecznego ani nie zaÅ‚ożymy konta w banku - ostrzega Jordan Jurgiel, na Wyspach od 2005 r., pracownik marketu w hrabstwie Somerset.
W przypadku Norwegii naprawdÄ™ opÅ‚acalny może być wyjazd grupowy, który pozwoli rozÅ‚ożyć koszty: - Na samÄ… kaucjÄ™ za mieszkanie w Norwegii potrzebne jest szacunkowo 10 - 15 tys. zÅ‚. Wiadomo, że wynajmujÄ…c mieszkanie w kilka osób można siÄ™ tymi kosztami podzielić, ale pamiÄ™tajmy, że wciąż bÄ™dÄ… one znaczne - podpowiada PaweÅ‚ MaÅ„kowski.
4. OdÅ‚óż pieniÄ…dze na wyjazd
Trudno oczekiwać, że skoro wyjeżdżamy za granicÄ™ do pracy, to wybierzemy siÄ™ tam z walizkÄ… pieniÄ™dzy. Jednak niemal wszyscy nasi rozmówcy podkreÅ›lajÄ…, żeby przygotować chociaż minimalne zabezpieczenie na pierwsze dni, które mogÄ… okazać siÄ™ trudne. - WyjeżdżajÄ…c dzisiaj, na pewno postaraÅ‚abym siÄ™ zorganizować wiÄ™kszÄ… sumÄ™ pieniÄ™dzy, niż ta, z którÄ… zaczynaÅ‚am - wspomina Natalia: - Nie miaÅ‚am wystarczajÄ…cej kwoty, żeby wynająć swój kÄ…t i musiaÅ‚am mieszkać z innymi ludźmi, co, jak siÄ™ zresztÄ… okazaÅ‚o, byÅ‚o dość typowÄ… wÅ›ród emigrantów sytuacjÄ… - stwierdza.
PrzygotowujÄ…c siÄ™ do wyjazdu można też pomyÅ›leć o zaoszczÄ™dzeniu na wymianie walut. Można to zrobić m.in. kupujÄ…c je przez internetowy serwis typu Cinkciarz.pl. KupujÄ…c w nim 2 tys. euro możemy oszczÄ™dzić 446 zÅ‚ w porównaniu do kursów bankowych (kursy z dnia 29.06.2016 r. za Cinkciarz.pl).
5. Zbierz dokumenty i zrób research
Im wiÄ™cej zaÅ›wiadczeÅ„ o nabytych umiejÄ™tnoÅ›ciach, tym lepiej, podkreÅ›la pracujÄ…cy w Norwegii PaweÅ‚: - DziÄ™ki rzetelnym “papierom” bÄ™dzie nam Å‚atwiej znaleźć pracÄ™ albo zmienić jÄ… na lepszÄ…. Z doÅ›wiadczenia wiem, że w Norwegii o sprawdzonych specjalistów pracodawcy dbajÄ… i pilnujÄ…, żeby takie osoby nie przechodziÅ‚y do konkurencji.
NawiÄ…zujÄ…c do dokumentów, Ilona Szalaty, majÄ…ca za sobÄ… doÅ›wiadczenie w pracy w Irlandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podkreÅ›la wagÄ™ rzetelnego researchu: - ZdobÄ…dź jak najwiÄ™cej informacji na stronach tematycznych, forach itp. Szczególnie w przypadku wyjazdu do dalszych krajów koniecznie zbadaj kwestiÄ™ legalizacji swoich dyplomów, uprawnieÅ„, prawa jazdy. Chwila przy komputerze może ci pomóc uniknąć przykrych niespodzianek.
6. Nie płać pośrednikom
SzukajÄ…c sobie pierwszej pracy za granicÄ… naprawdÄ™ ostrożnie i z dystansem patrz na oferty firm i osób oferujÄ…cych poÅ›rednictwo. - W Wielkiej Brytanii za “zaÅ‚atwienie” pracy nigdy nie powinien pÅ‚acić pracownik. Firmy, które zajmujÄ… siÄ™ szukaniem siÅ‚y roboczej otrzymujÄ… za skuteczny headhunting wynagrodzenie od pracodawcy - mówi Jordan.
Paweł doradza: - Przed podjęciem pracy dobrze jest popytać innych o opinie na temat pracodawcy. Warto także przejrzeć polonijne fora np. na takich portalach jak mojanorwegia.pl.
7. Zacznij szukać pracy przed wyjazdem
Anna Sikorska dzisiaj pracuje w Mediolanie na odpowiedzialnym stanowisku w globalnej organizacji doradczej, ale jako studentka jeździÅ‚a “na saksy” do Irlandii i Anglii. - Nigdy nie korzystaÅ‚am z poÅ›rednictwa pracy. WczeÅ›niejsze oferty pracy w Niemczech i we WÅ‚oszech znalazÅ‚am samodzielnie przez internetowe strony pracy i portale spoÅ‚ecznoÅ›ciowe typu LinkedIn. Na rozmowy, zarówno do Niemiec, jak i do WÅ‚och, jeździÅ‚am we wÅ‚asnym zakresie, w moim wolnym czasie, pracujÄ…c i mieszkajÄ…c w innych krajach.
PracujÄ…cy w Wielkiej Brytanii Jordan jest jednak sceptyczny: - Mimo możliwoÅ›ci, jakie daje internet, nie sÄ…dzÄ™, żeby daÅ‚o siÄ™ z Polski zaÅ‚atwić pracÄ™. WyjÄ…tkiem sÄ… pewnie wysoko wykwalifikowani eksperci, np. lekarze czy operatorzy specjalistycznego sprzÄ™tu. Statystyczny emigrant musi, w mojej opinii, nastawiać siÄ™ na “wytuptanie” pracy na miejscu.
8. Potwierdź pisemnie ustalenia w sprawie pracy
O ile uda ci siÄ™ nawiÄ…zać kontakt z potencjalnym pracodawcÄ…, postaraj siÄ™ wasze ustalenia jakoÅ› sformalizować. Ilona, po jej doÅ›wiadczeniu pracy jako business developer w ZEA, stawia sprawÄ™ jasno: - JeÅ›li szukasz pracy daleko, nigdy nie wyjeżdżaj, nie majÄ…c umowy. Dodatkowo firmÄ™, w której zamierzasz pracować, trzeba sprawdzić chociażby w minimalnym zakresie, czytajÄ…c o niej w internecie.
Natalia z Basildon doradza: - Jeśli macie konkretną ofertę pracy, to naprawdę starajcie się mieć spisane ustalenia z pracodawcą. Pamiętam swoje zaskoczenie, kiedy po dotarciu do Anglii 10 lat temu już na miejscu dowiedziałam się że zamiast zająć obiecane stanowisko w biurze, będę pracować fizycznie. To były ciężkie początki, a można było takiego rozwoju spraw uniknąć.
9. Pracownik czy prowadzący działalność?
WiedzÄ… obiegowÄ… jest fakt, że w wielu krajach prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci jest znacznie prostsze niż w Polsce. - Od 8 lat prowadzÄ™ swojÄ… firmÄ™ w Berlinie i bardzo sobie chwalÄ™ tÄ™ formÄ™ funkcjonowania - mówi Oskar: - Stawka wolna od podatku wynosi w Niemczech aż 8.5 tys. euro dla singli i 17 tys. euro dla małżeÅ„stw. JeÅ›li uzyskujemy roczny dochód poniżej tej kwoty, nie pÅ‚acimy podatku, ani nie odprowadzamy skÅ‚adek emerytalnych w ogóle! Jedyny obowiÄ…zkowy koszt to skÅ‚adka ubezpieczenia zdrowotnego, której wysokość zaczyna siÄ™ od 80 euro na miesiÄ…c i mimo że w zależnoÅ›ci od wieku i kondycji zdrowotnej wzrasta, to dla osób w wieku ok. 25 lat nie powinna przekroczyć 150 euro - konkluduje.
Trzeba przyznać, że dla osób majÄ…cych konkretne wyksztaÅ‚cenie techniczne i niezależnych fachowców, ta forma organizacji wydaje siÄ™ bardzo atrakcyjna.
10. Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Należy pamiÄ™tać, że nasza determinacja do pracy może zostać wykorzystana przez przestÄ™pców: - OszuÅ›ci chÄ™tnie wabiÄ… naiwnych, kuszÄ…c obietnicami zarobienia dużych pieniÄ™dzy w krótkim czasie. Powszechny bÅ‚Ä…d to szukanie zatrudnienia na ostatniÄ… chwilÄ™ - przestrzega MichaÅ‚ GaweÅ‚ z biura prasowego Komendy GÅ‚ównej Policji.
Eksperci ubolewajÄ… nad niedoinformowaniem planujÄ…cych wyjazdy: - Niestety 90 proc. osób, które decydujÄ… siÄ™ na pierwszy wyjazd do pracy zakÅ‚ada, że z pewnoÅ›ciÄ… nie spotka ich nic zÅ‚ego. To naiwne myÅ›lenie. Każdy nieostrożny czÅ‚owiek może stać siÄ™ ofiarÄ… handlu ludźmi i zamiast do uczciwego pracodawcy trafić do obozu pracy - stawia sprawÄ™ jasno Joanna Garnier z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. Co zatem doradza wyjeżdżajÄ…cym? - Nie bazujmy na swoich przekonaniach i wyobrażeniach znajomych, tylko na rzetelnej wiedzy. Warto mieć w telefonie zapisany numer telefonu zaufania naszej fundacji (+ 48 22 628 99 99) - tÅ‚umaczy Garnier. Poradniki dla podróżujÄ…cych wraz z użytecznymi numerami telefonów sÄ… także dostÄ™pne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Komendy GÅ‚ównej Policji.
Gdzie szukać informacji:
Policja: http://bit.ly/299U6ct i http://bit.ly/294mZVf
MSZ: https://polakzagranica.msz.gov.pl/
La Strada: http://www.strada.org.pl/
CEED Institute: http://bit.ly/294jPF1