14.01.2015

Zawsze w pełnej gotowości. Suwalscy strażacy podsumowali rok [zdjęcia]

Wyjeżdżali średnio co siedem godzin, co dwadzieścia do pożaru. Gasili ogień, wyciągali żywych i martwych z zakleszczonych pojazdów, usuwali powalone drzewa, zabezpieczali naruszony gazociąg, nawet wyławiali konia z jeziora Wigry – suwalscy strażacy podsumowali miniony rok.

Tego, że byÅ‚ dla nich bardzo pracowity, dowodzÄ… statystyki. W 2014 roku jednostki PaÅ„stwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie powiatu suwalskiego wyjeżdżaÅ‚y 1218 razy, o 223 wiÄ™cej niż w 2013 r. Na tÄ™ liczbÄ™ skÅ‚ada siÄ™ 439 wyjazdów do pożarów oraz 722 do tak zwanych miejscowych zagrożeÅ„ – czyli wypadków, usuwania skutków wichury czy podtopieÅ„.  ByÅ‚o też 57 alarmów faÅ‚szywych.

Ogień zabierał życie i mienie

Do pożarów w SuwaÅ‚kach dochodzi dwa razy częściej niż na obszarze caÅ‚ego powiatu suwalskiego. W 2014 roku zginęły w nich cztery osoby.

15 marca spłonął budynek mieszkalny przy ul. Wigierskiej. W środku znaleziono spalone ciało bezdomnego mężczyzny.

29 maja w pożarze domu w Szypliszkach zginęła starsza kobieta. Zięć nie zdoÅ‚aÅ‚ jej uratować. Reszta domowników cudem uszÅ‚a z życiem. Jedno z dzieci zjechaÅ‚o po dachu. Siedmioosobowa rodzina straciÅ‚a babciÄ™ i dom.

 

 

 

24 czerwca po raz kolejny paliły się budynki przy Wigierskiej w Suwałkach. W środku znaleziono ciało starszego mężczyzny.

 

W DzieÅ„ Zaduszny, 2 listopada w mieszkaniu na Osiedlu II w SuwaÅ‚kach, Å›mierć w wyniku pożaru poniósÅ‚ niepeÅ‚nosprawny mężczyzna. W mieszkaniu najprawdopodobniej odbywaÅ‚a siÄ™ wczeÅ›niej alkoholowa impreza.

 

GÅ‚ówne przyczyny pożaru w budynkach mieszkalnych, to nieprawidÅ‚owa eksploatacja urzÄ…dzeÅ„ grzewczo-kominowych oraz nieterminowe czyszczenie przewodów kominowych.

Do pożarów w SuwaÅ‚kach dochodzi najczęściej w bardzo starych budynkach. Niektóre z nich majÄ… po sto, a nawet wiÄ™cej lat.

- WymagajÄ… kapitalnego remontu, kompleksowej wymiany instalacji elektrycznej i grzewczej – mówi brygadier Dariusz Siwicki, komendant PaÅ„stwowej Straży Pożarnej w SuwaÅ‚kach.

- Możemy kontrolować firmy i instytucje, ale na to, co dzieje siÄ™ w prywatnych domach nie mamy żadnego wpÅ‚ywu. KiedyÅ›, w ramach akcji „Posesja” odwiedzaliÅ›my mieszkaÅ„ców miasta, to dziaÅ‚aÅ‚o mobilizujÄ…co. Od kilku lat nie prowadzi siÄ™ takich dziaÅ‚aÅ„. Prowadzimy zajÄ™cia prewencyjne w szkoÅ‚ach i przedszkolach – mówi Siwicki.

Ludzie ginÄ… w ogniu, ale czujek nie chcÄ…

Wszystko wskazuje na to, że jeÅ›li chodzi o kwestie poprawy bezpieczeÅ„stwa dużo jest jeszcze do zrobienia. Ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… zagrożeÅ„ nie jest najlepiej. Åšwiadczy o tym chociażby realizacja projektu „Czujka w każdym domu”. W  zwiÄ…zku z tym, iż każdego roku dochodzi do wielu pożarów i zaczadzeÅ„, strażacy postanowili zamontować w domach ponad 1200 mniej zamożnych mieszkaÅ„ców województwa podlaskiego czujki dymu. Do PSP w SuwaÅ‚kach trafiÅ‚y 123 czujki. Miejski OÅ›rodek Pomocy SpoÅ‚ecznej wytypowaÅ‚ 80 domów, w których powinny być zaÅ‚ożone. Strażacy przystÄ…pili do akcji i … natrafili na opór. Jedna czwarta wytypowanych odmówiÅ‚a zaÅ‚ożenia czujki.

- Nie chcieli czujki, bo na przykÅ‚ad palÄ… papierosy, bo czujka jest bardzo gÅ‚oÅ›na. A to bardzo dobre urzÄ…dzenia o wartoÅ›ci ponad 100 zÅ‚otych każda, z gwarancjÄ… na 10 lat. Cóż, nie wszyscy przywiÄ…zujÄ… wagÄ™ do swojego bezpieczeÅ„stwa – opowiada Siwicki.

Czujki wróciÅ‚y do wspólnej puli i zostaÅ‚y rozprowadzone po gminach.

W Stanach Zjednoczonych czy krajach skandynawskich czujki dymu obligatoryjnie muszą znajdować się w każdym domu i to nie tylko czujki. W Norwegii, czy Finlandii w każdym domu musi być gaśnica.

Z wizytami kominiarzy też jest coraz gorzej. Jest to nieliczna grupa zawodowa. Coraz rzadziej kominiarze jeżdżą po wsiach. Osoby to oczyszczenia komina trzeba szukać na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™. I chociaż ich usÅ‚ugi nie sÄ… szczególnie drogie, bo kominiarz kasuje od 10 do 100-150 zÅ‚otych, to ludzie szukajÄ… oszczÄ™dnoÅ›ci i na tym.

Wypadki i żywioły

Zazwyczaj to strażacy jako pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzeń drogowych.

- Nie rozgraniczamy ich na kolizje czy wypadki. Dla nas każde zdarzenie to wypadek – mówi Siwicki.

Strażacy usuwajÄ… rozbite pojazdy z jezdni, udzielajÄ… poszkodowanym pierwszej pomocy, resuscytujÄ…, uwiÄ™zionych wydobywajÄ… z pojazdów. Nie zawsze żywych. Nie zawsze „w jednym kawaÅ‚ku”. ZabezpieczajÄ… miejsce lÄ…dowania Å›migÅ‚owca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, sprzÄ…tajÄ… jezdniÄ™.

19 maja rozcinali za pomocÄ… narzÄ™dzi hydraulicznych opla, który zderzyÅ‚ siÄ™ z zawracajÄ…cÄ… ciężarówkÄ… w Lipowie koÅ‚o Szypliszk. W Å›rodku znajdowaÅ‚ siÄ™ 25-letni mężczyzna. Nie żyÅ‚.

2 czerwca w Malinówce koÅ‚o BakaÅ‚arzewa zwÅ‚oki mężczyzny, który wyprzedzaÅ‚ „na trzeciego”, musieli wyciÄ…gać spod przewróconego na dach auta. Åšwiadkami tragedii byÅ‚y jego dzieci w wieku szeÅ›ciu i jedenastu lat.

- MiaÅ‚y zapiÄ™te pasy. DziÄ™ki temu żyjÄ… – dodaje Bogdan Wierzchowski, zastÄ™pca komendanta suwalskiej straży pożarnej.

4 grudnia dziesiÄ™ciu strażaków - dwa zastÄ™py Jednostki Ratowniczo- GaÅ›niczej i zastÄ™p OSP, próbowaÅ‚o pomóc dwóm zakonnicom – misjonarkom jadÄ…cym z Rygi, które zderzyÅ‚y siÄ™ z litewskÄ… ciężarówkÄ… w Andrzejewie. Niestety, na ratunek byÅ‚o już za późno.

5 grudnia zabezpieczali miejsce uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej na Zastawiu. Ewakuowali ludzi zagrożonych wybuchem, pilnowali, aby nikt nie odpalił silnika.

Gdy synoptycy zapowiadajÄ… silny wiatr, strażacy już wiedzÄ…, że zapowiada siÄ™ bardzo pracowita doba lub dwie. 15 marca 2014 roku, gdy wiatr hulaÅ‚ nad caÅ‚ym regionem, wyjeżdżali aż 61 razy. Usuwali powalone drzewa i sÅ‚upy energetyczne, zabezpieczali pozrywane strzÄ™py dachów. W tym roku, do 16 stycznia, do interwencji zwiÄ…zanych z silnym wiatrem wyjeżdżali już 50 razy.

Do tego dochodzÄ… podtopienia, gdy strażacka pompa staje siÄ™ jedynym sposobem na usuniÄ™cie wody z zalanej piwnicy, ratowanie zwierzÄ…t, jak chociażby konia, który wraz z wozem wpadÅ‚   do Jeziora Wigry

Usuwanie gniazd szerszeni i os, ratowanie psów, kotów, Å‚abÄ™dzi, goÅ‚Ä™bi.

Wypalanie traw. To mit, że rolnicy

GÅ‚ównÄ… przyczynÄ… pożarów poza budynkami mieszkalnymi sÄ… podpalenie (52 proc.) i zaprószenie ognia (13 proc.). SÄ… to gÅ‚ównie podpalenia traw i Å›mietników.

- To mit, że trawy wypalajÄ… jedynie rolnicy. Ze statystyk wynika, że najwiÄ™cej pożarów traw miaÅ‚o miejsce na terenie miasta – mówi komendant Siwicki.

- Owszem, rolnicy dalej wypalajÄ… trawy, ale już na coraz mniejszÄ… skalÄ™. Niechlubny prym wiedzie w tym wzglÄ™dzie gmina Filipów. SpoÅ›ród 42 interwencji, 20 miaÅ‚o miejsce na terenie tej gminy – wylicza.

Nie byÅ‚o chyba tygodnia, w którym strażacy nie musieli wyjeżdżać do podpalonych Å›mietników i kontenerów. W ubiegÅ‚ym roku gasili je 89 razy.

Fałszywe alarmy, ale pomaga 112

Wciąż zdarzają się fałszywe alarmy. W 2014 było ich 57. Duża część z nich to tzw. alarmy systemowe, czyli uruchamiane przez system informatyczny, na przykład w supermarketach czy galerii handlowej. Chociaż zdarzają się też dowcipnisie. Pracę ułatwił strażakom (i także policjantom) alarmowy numer 112, a właściwie jego przekierowanie.

Telefony pod 112 odbierane sÄ… w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w BiaÅ‚ymstoku, przesiewane i dopiero potem przekierowywane do odpowiedniej sÅ‚użby, w zależnoÅ›ci od rodzaju zdarzenia i miejsca jego powstania. 

- JeÅ›li dostajemy zgÅ‚oszenie z CPR wiemy, że zostaÅ‚o już ono sprawdzone, że to nie faÅ‚szywy alarm i musimy jechać – tÅ‚umaczy Wierzchowski.

Druhowie- oni pierwsi na miejscu

Gotowych pÄ™dzić na dźwiÄ™k syreny jest okoÅ‚o 1000 strażaków –ochotników, z 35 jednostek OSP. W bazie PSP na Mickiewicza dyżuruje przez caÅ‚Ä… dobÄ™ 13 strażaków. Każda jednostka OSP odpowiada za obszar 37 kilometrów kwadratowych. W minionym roku najczęściej wyjeżdżali strażacy z OSP Filipów – 82 razy, potem Raczki – 68, Szypliszki – 60, Jeleniewo – 46, BakaÅ‚arzewo – 38, PrzeroÅ›l – 37, Kaletnik – 25, Wiżajny – 24, Rutka-Tartak – 20, Potasznia – 11 i Nowa WieÅ› – 8.

- Nieraz majÄ… do dyspozycji jedynie starego żuczka. Chociaż część z nich nie czekaÅ‚a na sprzÄ™t od nas, wzięła sprawy w swoje rÄ™ce i przy pomocy gminy skorzystaÅ‚a z programu Lokalnej Grupy Rybackiej. Jednostki w Raczkach, Wiżajnach, PrzeroÅ›li i Filipowie wzbogaciÅ‚y siÄ™ nie tylko o nowoczesne samochody, ale też Å‚odzie, pontony, skafandry dla nurków – mówi Siwicki.

Nowe pojazdy i plany na przyszłość

Ostatnie zakupy suwalskiej straży pożarnej, to wóz chemiczno-ekologiczny, zakupiony za 1 mln 600 tys. zÅ‚otych oraz wóz IVECO Magirus z 39-metrowÄ… drabinÄ… za okoÅ‚o 2 mln. SiÄ™gnie do dachu każdego bloku w SuwaÅ‚kach.

- Inwestujemy w sprzÄ™t, bez niego do niektórych miejsc nie moglibyÅ›my w ogóle dotrzeć. CieszÄ™ siÄ™ z nowych wozów, ale już myÅ›lÄ™ o kolejnych zakupach. Samochody specjalistyczne sÄ… nowe, należaÅ‚oby stopniowo wymieniać wozy bojowe – mówi Siwicki.

Ważna jest też forma fizyczna strażaków, a o tÄ™ dbajÄ… nieustannie na różnego rodzaju zawodach oraz „zgrywanie siÄ™” – nie tylko wewnÄ…trz jednostki i nie tylko z  OSP, ale też z sÄ…siadami z zza granicy – z Mariampola i Alytusa.

- Mamy nawet specjalne koÅ„cówki węży, bo kÅ‚y tych litewskich różniÅ‚y siÄ™ od naszych. Teraz jesteÅ›my kompatybilni. W razie poważnego zdarzenia na granicy bÄ™dziemy dziaÅ‚ać wspólnie – podkreÅ›la komendant.

Niedługo nowego mana zakupi OSP Potasznia.

 

Justyna Brozio

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie