Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA z Suwalskiego Ośrodka Kultury został liderem Plebiscytu o Nagrodę Podlaskich Konsumentów. 2 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów, w którym Zespół zdobył 3014 głosów z blisko 12.500 oddanych. -Zespół dziękuje wszystkim wszystkim sympatykom, wspierającym instytucjom, firmom oraz mediom. To nasz wspólny sukces.
Oficjalne wyniki plebiscytu oraz Podlaskie Marki wyłonione przez Kapitułę zostaną przedstawione 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Walka o pierwsze miejsce i tytuÅ‚ Podlaskiej Marki Konsumentów byÅ‚a zaciÄ™ta i trwaÅ‚a do ostatniego dnia gÅ‚osowania. ZPiT SUWALSZCZYZNA zdobyÅ‚ niemal dwadzieÅ›cia pięć procent ogólnej liczby gÅ‚osów. Po wyjÅ›ciu na pierwsze miejsce w gÅ‚osowaniu, straciÅ‚ je tylko na chwilÄ™, by dziÄ™ki kolejnym gÅ‚osom swoich sympatyków wrócić na prowadzenie i nie oddać go już do koÅ„ca. Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywajÄ…cych siÄ™ na terenie regionu.
ZespóÅ‚ PieÅ›ni i TaÅ„ca SUWALSZCZYZNA jest jednym z najstarszych zespoÅ‚ów folklorystycznych w Polsce. PowstaÅ‚ w 1951 r. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalnÄ… spoÅ‚eczność, koncertuje w kraju i za granicÄ…. Repertuar grupy obejmuje taÅ„ce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie taÅ„ce salonowe oraz trzy widowiska taneczno-teatralne, historycznie odnoszÄ…ce siÄ™ do nazwy zespoÅ‚u. OpowiadajÄ… o tradycjach SuwaÅ‚k i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieÅ›ni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycjÄ… wykonaniu.
ZespóÅ‚ tworzÄ… trzy grupy: „Filary”, grupa reprezentacyjna; „Patroni”, doroÅ›li obywatele z dumÄ… kontynuujÄ…cy lokalne tradycje oraz „Dzieci Suwalszczyzny”, najmÅ‚odsi adepci. Tancerzom przygrywa Kapela ZPiT SUWALSZCZYZNA zÅ‚ożona z profesjonalnych muzyków.
W 2008 r. zrealizowano obrazek sceniczny „Suwalska potaÅ„cówka”; wykorzystujÄ…cy wyÅ‚Ä…cznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska to „Kochajmy siÄ™” inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” z muzykÄ… Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, „W podsuwalskiej oberży”, odnoszÄ…ce siÄ™ do lokalnych tradycji wielokulturowych SuwaÅ‚k i regionu oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”, przybliżajÄ…cy mieszczaÅ„skie tradycje salonowe SuwaÅ‚k z czasów fin de siecle’u. Spektakle powstaÅ‚y we wspóÅ‚pracy z warszawskim choreografem JarosÅ‚awem Wojciechowskim, jednym z najwybitniejszych znawców taÅ„ców narodowych w Polsce. Takiej tanecznej opowieÅ›ci o lokalnym dziedzictwie historycznym nie zrealizowaÅ‚ żaden zespóÅ‚ w Polsce. Konsekwentnie opowiedziany taÅ„cem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko na koncertach SUWALSZCZYZNY.
Suwalski Ośrodek Kultury, Fot. P. Kopciał