Ratusz nad planem zagospodarowania 53 ha pożwirowych terenów sąsiedztwie Krzywólki pracował przez kilka lat. Pierwszy projekt został szeroko oprotestowany. Urzędnicy zapisali tam bowiem możliwość budowy toru wyścigowy. Na biurko prezydenta szybko trafiły skargi podpisane przez niemal 500 suwalczan. Wyrażali oni obawy, że ryk silników motocykli i wyścigówek utrudni im życie. Podobnie liczna grupa budowę toru poparła. Ostatecznie prace nad planem zawieszono.
- Teren nie może być inaczej wykorzystany niż pod cele rekreacyjne. Po żwirowni pozostał tam piach na którym nie da się budować domów - wyjaśnia Łukasz Kurzyna, wiceprezydent Suwałk.
Pod dwóch latach plan znów wrócił na biurko prezydenta, a jego ostateczną wersję w środę przyjęli suwalscy radni. W obowiązującym już dokumencie pojawił się zapis pozwalający na „rekultywację opuszczonej żwirowni poprzez realizację urządzeń i budowli z zakresu sportów motorowych”. Zaznaczono jednak, że uciążliwość spowodowana emisją hałasu musi zamykać się w granicach terenu.
- Wprowadziliśmy daleko idące obostrzenia tak, aby to miejsce jak najmniej przeszkadzało suwalczanom. Tory sportów motorowych odsunięte będą od ulicy Sikorskiego o 350 metrów. Natomiast od ulicy Krasickiego zaplanowano las, który oddzieli żwirowisko od osiedla mieszkalnego – tłumaczy zastępca prezydenta.
Kurzyna uspokaja jednocześnie, że niemal zerowe są szanse powstania tam profesjonalnego toru wyścigowego.
- Tor nie powstanie tam z prostej przyczyny. Nie będzie inwestora, który wyłożyłby na to kilkadziesiąt milionów - przewiduje.
Zdaniem urzędników taki plan pomoże też uporządkować obecną sytuację na żwirowni. Już teraz odbywają się tam wyścigi motocrossowe.
- Lepiej, żeby motocykliści jeździli w miejscu do tego przygotowanym niż po polach i lasach – podkreśla wiceprezydent.
W nowym planie uwzględniono też propozycję Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Chce on przy skrzyżowaniu Sikorskiego i Krasickiego umieścić ośrodek doskonalenia kierowców. WORD zakłada tam budowę obiektu szkoleniowy, a w jego sąsiedztwie ułożenia dwóch dużych płyt do ćwiczenia kontrolowanych poślizgów.
(mkapu)