21.10.2017

Artysta wielu talentów. Benefis Andrzeja Strumiłły

W Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się dziś benefis prof. Andrzeja Strumiłły. Uroczysty wieczór zakończy obchody 90-lecia urodzin artysty wyjątkowego dla budowania tożsamości i kultury województwa podlaskiego, a mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie. Muzycznymi gośćmi koncertu będą Voytek Proniewiecz & Duo Roszkowski oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Wieczór poprowadzi Małgorzata Sporek-Czyżewska.

Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Studiował i wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był też profesorem kontraktowym w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie pracował w Graphic Presentation Unit w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku. Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda.

Od ponad 50 lat pozostaje aktywnym twórcą, uprawiając wiele dyscyplin sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek, fotografię, poezję, scenografię, ilustracje książkowe, projektowanie wydawnictw i wiele innych. Ma w dorobku ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz 250 wydawnictw. Jest uczestnikiem działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta, członkiem kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów”. Laureat licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in.: Orderu Odrodzenia Polski (2000), nagrody marszałka województwa podlaskiego i pre­zydenta Suwałk oraz złotego medalu „Gloria Artis” (2005). W uznaniu zasług został uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Miasta Suwałk” (2001) i „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” (2002).

29 września 2017 r. odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy prac Artysty w galerii Patio SOK ZDJĘCIA >>

Benefis uświetnią koncerty Voytka Proniewicza & Duo Roszkowski, którzy zaprezentują utwory Karola Lipińskiego, oraz Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Rozmowę z bohaterem wieczoru i jego gośćmi poprowadzi Małgorzata Sporek-Czyżewska, współzałożycielka Fundacji „Pogranicze” i współtwórczyni Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Karol Lipiński zrobił w XIX wieku zawrotną karierę. W Wiedniu poznał Luisa Spohra, w Piacenzy w 1818 roku wystąpił na koncercie z Nicolo Paganinim tocząc niejako bitwę o miano najlepszego, w Paryżu koncert pomógł mu zorganizować Fryderyk Chopin. Od 1839 roku przebywał w Dreźnie, gdzie został koncertmistrzem Kapeli Królewskiej. Tam koncertował z Ferencem Lisztem, współpracował z Ryszardem Wagnerem, przyjaźnił się z Robertem Schumannem. Karol Lipiński jako jeden z pierwszych przed Fryderykiem Chopinem utorował drogę do światowego uznania polskiej kultury narodowej. Podczas koncertu w Suwałkach w wykonaniu  Voytka Proniewicza(skrzypce), Adama Roszkowskiego (skrzypce) i Jana Roszkowskiego (wiolonczela) usłyszymy Trio A-dur, op. 12, część 1 Espressivo, część 2 Andante i część 3 Rondo. Wieczór otworzy Trio g-moll, op. 8, część I Moderato.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te  instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Obecnie zespół występuje w składzie: Dominika Korzeniecka (perkusja, Mateusz Bartosiewicz (perkusja, Borys Pol (perkusjonalia), Tadeusz Soroko (tuba), Michał Jachimowicz (sakshorn tenorowy), Stanisław Soroko (sakshorn altowy),  Mateusz Sznejkowski (puzon suwakowy), Maciej Soroko (puzon suwakowy), Patryk Masłowski (puzon wentylowy), Dominik Sekura (trąbka), Kacper Szroeder (trąbka), Marcin Dąbrowski (trąbka), Michał Popiel (trąbka), Maciej Popiel (saksofon altowy, klarnet), Paweł Jaczewski (saksofon altowy), Maja Misiukanis (saksofon altowy), Janek Głembocki (saksofon altowy0, Mikołaj Pol (wibrafon, cymbały), Michał Moniuszko (kontrabas), Wojciech Szroeder – akordeon.

Sobota, 21.10.2017, godz. 18:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek | liczba ograniczona

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.08.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie