Wprawdzie święto Kazimierza przypada 4 marca i w tym dniu w kościołach, których patronem jest św. Kazimierz, odbywać się będą uroczystości odpustowe, ale Kaziukowy Jarmark w Suwałkach obył się dziś, a w Wilnie zaplanowano go na 7-9 marca. Historia kaziukowych jarmarków w Wilnie sięga roku 1604, w Suwałkach ma dopiero 15 lat.
Królewicz Kazimierz, później Kazimierz JagielloÅ„czyk, król Polski i Litwy, znany byÅ‚ ze swej bogobojnoÅ›ci. Kanonizowany w roku 1521, zostaÅ‚ patronem Polski i Litwy. Na jego cześć, w poÅ‚Ä…czeniu z koÅ›cielnymi odpustami, organizowano jarmarki, od ponad 400 lat zwane kaziukowymi. W Wilnie trwaÅ‚y kilkanaÅ›cie, a trwajÄ… kilka dni. W SuwaÅ‚kach jarmark trwa jeden dzieÅ„, a organizowany jest od 15 lat przy parafii Å›w. Kazimierza Królewicza, na najwiÄ™kszym suwalskim os. PóÅ‚noc.
Jak co roku na przykoÅ›cielny plac i sÄ…siadujÄ…ce z koÅ›cioÅ‚em ulice Å›ciÄ…gnęły steki handlujÄ…cych i tysiÄ…ce suwalczan i ich goÅ›ci. Mniej niż zwykle byÅ‚o tym razem handlowców z Litwy. Ze swoimi wyrobami byli za to polscy Tatarzy. Wilenskie palmy zastÄ…piÅ‚y te z lubelszczyny, Kurpi, spod BiaÅ‚egostoku. Nie brakowaÅ‚o malowanych jaj, koszyczków na wielkanocnÄ… Å›wÄ™conkÄ™. PachniaÅ‚o Å›wieżym chlebem i swojskimi wÄ™dlinami. Dzieci kusiÅ‚y lizaki i obwarzanki. Panie zwracaÅ‚y uwagÄ™ na „Prawdziwe polskie rajstopy”. Nie byÅ‚oby jarmarku bez ludowej muzyki, tej z pÅ‚yt i tej na żywo. KilkudziesiÄ™ciometrowa kolejka ustawiÅ‚a siÄ™ po grochówkÄ™ serwowanÄ… przez „Gams”.
- Tu można znaleźć wszystko co potrzebne dla ciaÅ‚a i dla ducha – mówi pan StanisÅ‚aw Wysocki, 80-letni suwalczanin. - ByÅ‚em w koÅ›ciele, pomodliÅ‚em siÄ™, posÅ‚uchaÅ‚em pieÅ›ni Å›piewanych przez zespóÅ‚ ludowy. A teraz robiÄ™ zakupy. KawaÅ‚ek wÄ™dzonej kieÅ‚baski, szyneczÄ™, chleb i ser z Wiżajn, no i buteleczkÄ™ naleweczki na spirytusie. A... zapomniaÅ‚em, mam też wielkanocnÄ… pisankÄ™. Palmy, chociaż sÄ… piÄ™kne, dzisiaj nie kupiÅ‚em. Ma już poÅ›wieconÄ… przed dwoma czy trzema laty, ale ciÄ…gle wyglÄ…da jak nowa.
Z Kaziukami zwiÄ…zane sÄ… m.in. takie przysÅ‚owia: Czy deszcz, czy sÅ‚ota, czy pogoda zÅ‚ota, warto pamiÄ™tać, że trud to niewielki, a Kaziuk koi smutek wszelki”, albo takie, żartobliwe: „Kto dziewczynków Å‚adnych szuka, niechaj idzie na Kaziuka” i bardziej poważne „Na Kazimierza zima do morza zmierza”.