Suwalski Ośrodek Kultury odwiedziła w poniedziałek profesor Małgorzata Omilianowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najpierw rozmawiała z przedstawicielami suwalskiej kultury - pracownikami SOK-u, suwalskiego archiwum, biblioteki. Potem odpowiadała na pytania dziennikarzy oraz obejrzała budynek i pracownie ośrodka.
Wszystko zależy od samorzÄ…dów
- Bardzo dużo podróżujÄ™ po Polsce. WysÅ‚uchujÄ™ potrzeb i bolÄ…czek oÅ›rodków kultury, ale tak naprawdÄ™ finansowanie kultury pozostaje niemal wyÅ‚Ä…cznie w gestii samorzÄ…dów – wyjaÅ›niÅ‚a na wstÄ™pie.
Jak mówi, sÄ… samorzÄ…dy, które bardzo chÄ™tnie finansujÄ… szeroko pojÄ™te dziaÅ‚ania kulturalne – niezmiennie od wielu lat przoduje w tym Kraków, ale sÄ… też takie, gdzie aktywność spoÅ‚eczna w tym wzglÄ™dzie jest o wiele mniejsza.
- Kraków ma bardzo duży przychód z turystyki. Na kulturÄ™ przeznaczane sÄ… olbrzymie pieniÄ…dze i pracownicy placówek kulturalnych bardzo dobrze tam zarabiajÄ…. Åšciana wschodnia, czyli BiaÅ‚ystok, Rzeszów, Lublin wcale nie jest na szarym koÅ„cu. MieÅ›ci siÄ™ „ w Å›rodku” jeÅ›li chodzi o efektywność skÅ‚adania wniosków o dofinansowanie z ministerstwa – opowiadaÅ‚a minister Omilianowska.
W tyle pozostajÄ… Opole, Zielona Góra, powiat szczeciÅ„ski bez Szczecina, Mazowsze bez Warszawy oraz województwo warmiÅ„sko-mazurskie.
W bieżącym roku ministerstwo dofinansowaÅ‚o w SuwaÅ‚kach LetniÄ… FilharmoniÄ™ „Aukso”, MiÄ™dzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i MÅ‚odzieży „Wigraszek, Suwalskie Teatr-Akcje, SuwaÅ‚ki Blues Festival oraz projekt „Muzyczno- taneczna ludowa tożsamość Suwalszczyzny i póÅ‚nocno-kresowych regionów”, a także TydzieÅ„ z Herbertem w Augustowie, Festiwal „Oj Wiosna Ty Wiosna” oraz wystawÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… MiÅ‚oszowi w Krasnogrudzie i SejneÅ„skÄ… SpóÅ‚dzielniÄ™ JazzowÄ….
-Trzeba próbować. SkÅ‚adać wnioski i nawet jeÅ›li nie uda siÄ™ od razu, aplikować o Å›rodki ponownie – przekonuje.
Przyznaje jednak, że trzeba posiadać wkÅ‚ad wÅ‚asny, ale wiele oÅ›rodków, zwÅ‚aszcza mniejszych, ma olbrzymie kÅ‚opoty z zebraniem wyjÅ›ciowej sumy. Tu wÅ‚aÅ›nie ,,jest pies pogrzebany”.
- JeÅ›li dana gmina nie widzi potrzeby zorganizowania okreÅ›lonej imprezy, na przykÅ‚ad folklorystycznej, nie wyÅ‚oży pieniÄ™dzy i nie uda siÄ™ ich zebrać od sponsorów, ministerstwo nie pomoże. Inicjatywa musi wychodzić od Å›rodka – tÅ‚umaczyÅ‚a minister.
- Jak w takim razie ocalić ginÄ…ce tradycje? – dopytywaÅ‚ MirosÅ‚aw Nalaskowski.
- Ich podtrzymania muszÄ… chcieć sami mieszkaÅ„cy. JeÅ›li mÅ‚odzi nie wykażą inicjatywy, nic na to nie poradzimy – mówiÅ‚a.
Konieczne zmiany w szkolnictwie
Niestety, programy szkolne są tak obładowane, że nauczyciele bardzo rzadko organizują jakiekolwiek wyjścia dzieci i młodzieży do galerii, czy muzeum.
Edukacja muzyczna, czy plastyczna też przez wiele lat „leżaÅ‚a odÅ‚ogiem”. SÄ… skutki. Ogromna rzesza dwudziesto-, trzydziestolatków nie czuje potrzeby korzystania z dóbr kultury.
- Ponad 51 procent Polaków w minionym roku nie miaÅ‚o w rÄ™ku nawet jednej książki, tylko 14 procent poszÅ‚o choć raz do teatru, a do filharmonii wyszÅ‚o nie wiÄ™cej niż trzy procent Polaków – wylicza profesor.
Bariery mentalne
Jak wynika z przeprowadzonej przez ministerstwo ankiety, Polacy nie chodzą na imprezy kulturalne, bo nie mają pieniędzy, czasu i twierdzą, że mieszkają za daleko.
- Tak naprawdÄ™ wszystko tkwi w mentalnoÅ›ci. Z danych wynika, że jeÅ›li bilet kosztuje nie wiÄ™cej niż 20 zÅ‚otych, to uznawany jest za tani. Imprez za takÄ… cenÄ™ jest przecież mnóstwo, a i tak sale sÄ… niezapeÅ‚nione. Trzeba przeÅ‚amać bariery mentalne. Widzów trzeba najpierw sprytnie „zwabić” – przekonuje minister Omilianowska.
Jak to zrobić? Za pomocą show, eventu.
- Bilety za 250 groszy do teatru, Noc Muzeum, Noc Bibliotek chwyciÅ‚y. W ciÄ…gu jednej nocy w Warszawie muzea odwiedziÅ‚o milion ludzi, teatry przeżywaÅ‚y oblężenie, 80 procent widzów zasiadÅ‚o na teatralnej widowni pierwszy raz w życiu. Jest szansa, że te osoby wrócÄ…. Event musi być – przekonuje minister.
DrugÄ… opcjÄ… jest przyzwyczajanie do „korzystania z kultury” od dziecka.
NInA i kanon za zÅ‚otówki
- Wychodzimy z kulturÄ… naprzeciw odbiorcy – mówi minister.
Każdy może odnaleźć w swoim komputerze stronÄ™ Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) i zupeÅ‚nie za darmo oglÄ…dać archiwalne filmy, wywiady, spektakle. Można korzystać z POLONY – Cyfrowej Biblioteki Narodowej, której zbiory, to blisko 850 tys. publikacji oraz portalu www.kulturadostepna.pl, który zbiera wszystkie oferty kulturalne.
- Planujemy też wydrukować kanon literatury polskiej za symboliczne pieniÄ…dze. Tak, żeby każdy posiadaÅ‚ w domu arcydzieÅ‚a literatury polskiej. MógÅ‚by je kupić za 5-7 zÅ‚otych, a gdy już bÄ™dzie je miaÅ‚ na póÅ‚ce, to może siÄ™gnie po tÄ™ książkÄ™ i przeczyta – tÅ‚umaczy minister.
Minister zapowiada również rychÅ‚e zmiany w funkcjonowaniu mediów publicznych, a konkretnie w kwestii abonamentu.
- Abonament jest niesprawiedliwy spoÅ‚ecznie. Trzeba uporzÄ…dkować tÄ™ kwestiÄ™ – podkreÅ›la.
Na koniec Omilianowska skomplementowała Suwałki.
- ByÅ‚am tu wiele razy, ale ostatnio prawie dziesięć lat temu. Miasto bardzo siÄ™ zmieniÅ‚o. Jestem pod ogromnym wrażeniem odnowionych kamienic i piÄ™knej nowej architektury, zwÅ‚aszcza loftów – chwali.
Justyna M. Brozio