Węgielnia w gminie Szypliszki. Nieduża wieś, a w niej zupełnie wyjątkowe domostwo – Suwalskie Przytulisko – dawne gospodarstwo zaadoptowane na pracownie rękodzielnicze.
Stworzyła je Alicja Wasilewska, emerytowana nauczycielka z trzydziestoletnim stażem, przewodnik po Suwalszczyźnie i animatorka kultury.
- RÄ™kodzieÅ‚em interesowaÅ‚am siÄ™ od kiedy pamiÄ™tam. SzyjÄ™, wypalam ceramikÄ™, malujÄ™, rzeźbiÄ™, tkam. Bardzo lubiÄ™ również decoupage, czy tworzenie Å›wiec i pachnÄ…cych mydeÅ‚ek – opowiada.
Pani Alicja na staÅ‚e mieszka w SuwaÅ‚kach, ale dziesięć lat temu postanowiÅ‚a zacząć remontować swój rodzinny dom w WÄ™gielni. MieszkajÄ… tam jeszcze jej rodzice.
- PotrzebowaÅ‚am miejsca na swoje prace, chciaÅ‚am również stworzyć przestrzeÅ„ na pracownie. MarzyÅ‚ mi siÄ™ taki „rÄ™kodzielniczy azyl”, w którym nie tylko ja, ale też osoby, które kochajÄ… rÄ™kodzieÅ‚o, mogÅ‚yby siÄ™ spotykać, tworzyć w spokoju, w komfortowych, przyjaznych warunkach – opowiada.
Zaczęła remontować sześćdziesięcioletni, drewniany dom. Na początek dostawiła werandę.
- SÄ…siedzi ze wsi przyglÄ…dali siÄ™ moim poczynaniom z dużą dozÄ… ciekawoÅ›ci i chyba też trochÄ™ dezaprobaty. Pytali, po co mi to? Po co inwestujÄ™ w tak stary budynek? Wszystkich zapraszaÅ‚am do rozmowy, opowiadaÅ‚am jakie mam plany, tÅ‚umaczyÅ‚am – wspomina.
Na strychu umieÅ›ciÅ‚a krosna. W starym budynku gospodarczym stworzyÅ‚a pracowniÄ™ ceramicznÄ…. UporzÄ…dkowaÅ‚a ogród. PobudowaÅ‚a w nim polowÄ… kuchniÄ™, a nad pobliskim stawem ustawiÅ‚a wielkÄ… drewnianÄ… rzeźbÄ™ anioÅ‚a.
- AnioÅ‚ jest motywem przewodnim mojego Przytuliska. Bardzo lubiÄ™ tworzyć anioÅ‚y z najróżniejszych materiaÅ‚ów”: szmatek, gliny, masy solnej, wosku, drewna. AnioÅ‚y niosÄ… pozytywnÄ… energiÄ™. UczÄ… dobra – mówi.
W ostatnią niedzielę września, przy okazji święta Michała Archanioła, w Przytulisku odbywa się wielki Dzień Anioła.
- Przyjeżdża wtedy wielu twórców ludowych i rÄ™kodzielników z caÅ‚ego regionu. Tworzymy razem, gotujemy. W ubiegÅ‚ym roku podczas Dnia AnioÅ‚a Przytulisko goÅ›ciÅ‚o ponad osiemdziesiÄ™cioro osób. PrzyÅ›piewywaÅ‚ nam bardzo liczny zespóÅ‚ Ocean Å»ycia – opowiada Wasilewska.
- Po dziesiÄ™ciu latach pracy nad tym miejscem widzÄ™, że byÅ‚o warto, że tkwi w tym duży potencjaÅ‚. Przytulisko ma już swoich staÅ‚ych bywalców. CzujÄ… siÄ™ tutaj dobrze. Wymieniamy siÄ™ pozytywnÄ… energiÄ… – dodaje.
Bardzo zaangażowane w dziaÅ‚alność Przytuliska sÄ…: BogusÅ‚awa KisÅ‚owska, Bożena Kolter, czy Wiola Kotarska. Ale u pani Ali mile widziani sÄ… nie tylko doÅ›wiadczeni rÄ™kodzielnicy. Raz na kilka tygodni zaprasza ona do udziaÅ‚u w otwartych warsztatach. Organizuje je przy okazji tak zwanych „zapustów”, walentynek, sylwestra. SÄ… „Pogaduchy z rzeźbÄ… w tle”, tworzenie pachnÄ…cych mydeÅ‚ek i Å›wiec, nauka decoupageu, wykonywanie adwentowych wieÅ„ców. Warsztaty prowadzÄ… na przykÅ‚ad Olga Wielogórska czy Jan Zaborowski. MogÄ… w nich wziąć udziaÅ‚ caÅ‚e rodziny.
Do Przytuliska mogÄ… również przyjeżdżać caÅ‚e klasy szkolne. Wasilewska – doÅ›wiadczona animatorka, wypeÅ‚ni im czas po brzegi.
- Dzieci mogÄ… nauczyć siÄ™ wykonywać coÅ› samodzielnie – zrobić anioÅ‚a ze szmatek, ulepić z gliny. MogÄ… wÄ™drować wokóÅ‚ domu po specjalnej „anielskiej Å›cieżce”. Podczas tej wÄ™drówki czekajÄ… na nie zagadki i zadania do wykonania – zachÄ™ca.
ChÄ™tnie goÅ›ci u siebie również okoliczne dzieci.
- DowiedziaÅ‚am siÄ™, że jeden z sÄ…siadów umie wyplatać kosze. DowiozÅ‚am mu dużo wikliny i namówiÅ‚am, żeby robiÅ‚ ich wiÄ™cej, bo to, co robi jest wartoÅ›ciowe. Zapraszam do siebie też paniÄ…, która wykonuje przepiÄ™kne koronki. Warto to pokazywać, promować- podkreÅ›la Wasilewska.
Podkreśla jednak, że Przytulisko nie jest miejscem nastawionym na zysk.
- W zaÅ‚ożeniu jest to pracownia artystyczna i bez wzglÄ™du na to, czy mamy goÅ›ci, czy nie i tak bÄ™dziemy siÄ™ w naszym Przytulisku spotykać, wspólnie jeść, rozmawiać i tworzyć – kwituje.
(just)
Zdjęcia: Paweł Szyłejko, Chwile są wieczne