31.12.2015

Taki był 2015 rok w kulturze. Zaryan, Jopek, żona Wierusza i VOO VOO

Znane nazwiska, sprawdzone imprezy z wieloletnim stażem i sukcesy młodych suwalczan – tak minął 2015 rok w kulturze i rozrywce.

Jak co roku styczeń w Suwałkach rozpoczął się koncertem muzyki klasycznej. W 2015 w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpił Zbigniew Wodecki. Towarzyszyła mu Suwalska Orkiestra Kameralna i Orkiestra Sinfonia Viva po batutą Tomasza Radziwonowicza. Publiczność zasłuchała się w największych przebojach muzyki filmowej i rozrywkowej, m.in. w tangu z filmu „Zazdrość i medycyna” W. Kilara, czy walcu z „Nocy i Dni”.

19 stycznia z wielką pompą w Suwałkach otwarto PINK Bowling & Club w Centrum Handlowo – Rozrywkowym Plaza. Klub powstał w miejscu Fantasy Park. Odświeżono wnętrze, zmieniono kolorystykę, zbudowano  nowocześniejszy bar, ale stali bywalcy dawnego Fantasy wciąż mogą raz w tygodniu bawić się przy dźwiękach muzyki disco-polo, korzystać z promocji za okazaniem legitymacji studenckiej, rabatów na kręgle czy bilard. Zaostrzono jedynie kryterium wieku. W PINK mogą bawić się osoby powyżej 21. roku życia. W 2015 roku w klubie nie zabrakło koncertów zespołów wykonujących tak zwaną muzykę lekką, łatwą i przyjemną, w tym, można rzec mentora tego gatunku – zespołu Boys, który na scenie PINK Bowling & Club wystąpił 11 kwietnia, ale pojawili się również raperzy, na przykład Buka czy Sobota, a w kwietniu w PINK odbył się pierwszy Festiwal Muzyki Elektronicznej. Na klubowym parkiecie, do 4.00 nad ranem szalało kilkaset osób.

Z pomocą chorującemu na nowotwór Miłoszowi Cieślukowskiemu z Żubrówki pospieszył inny suwalski klub. W Manhattanie przy ul. Chłodnej odbył się charytatywny koncert  gwiazd disco-polo z regionu oraz znanego z „Rudej...” Czadomana. Licytowano czapeczki, płyty, gadżety. Cały dochód został przekazany mamie chłopca. W grudniu Miłosza poznała cała Polska. Dwunastolatek był bowiem jednym z bohaterów koncertu charytatywnego „Serce dla Dzieci”, wyemitowanego w Telewizyjnej Jedynce. Zaśpiewała dla niego sama Małgorzata Walewska, prosząc telewidzów o SMS-y i wpłaty przeznaczone na rehabilitację Miłosza.

Na mocniejsze brzmienia postawiła w tym roku Warka. Już po raz kolejny w piwiarni zagrali m.in. ACID DRINKERS, KABANOS, a także w ramach Suwalskiego Ucha Muzycznego-  legendarny DEZERTER. W Warce można się też było pośmiać. Na swój stand-up zaprosił na przykład Rafał Rutkowski.

We wrześniu dziesiąte urodziny w Kominie świętował suwalski Fri Stejdż Bend.

Wielka scena Suwalskiego Ośrodka Kultury gościła w 2015 roku m.in. Sylwię Grzeszczak, Agę Zaryan, Anię Rusowicz, Milczenie Owiec, VOO VOO, The Record Company, Turnaua i Sikorowskiego z „Pasjansem na dwóch”, czy Lady Pank. Zespół wystąpił w ramach 16. Turnieju Mikołajkowego im. Tomka Godlewskiego. Nie brakowało wielkich, muzycznych widowisk – Oratorium Świata z Norrisem Garnerem, czy widowisko Suwalszczyzny „Żar Bułgarii” zgromadziły na scenie nawet ponad 100 osób.   

Miłośnicy muzyki klasycznej mogli regularnie delektować się koncertami w wykonaniu wybitnych instrumentalistów, w tym artystów występujących podczas Letniej Filharmonii AUKSO.

Podczas imprez pod chmurką prym wiodły popularne zespoły: Myslovitz, Bracia i Halinka Mlynkowa, a także DJ Assad, który rozkręcał suwalskie juwenalia.

Tegoroczna edycja sztandarowej suwalskiej imprezy, czyli Suwałki Blues Festivalu, zdaniem organizatorów była bardzo udana, choć tradycyjnie miasto powitało bluesmanów opadami deszczu. Podczas koncertu „Jan Chojnacki przedstawia – 40 lat audycji Bielszy Odcień Bluesa” wystąpili wspomniane już Voo Voo, Paddy Milner, Jan Gałach, Bartek Łęczycki, Wovoka i Suwałki Gospel Choir. Wystąpili też m.in.: James „Blood” Ulmer, Coco Montoya, czy The Clem Clempson Band.

Gwiazdy, które wcześniej wystąpiły w Suwałkach, na stale przeszły do historii miasta. Ulica Chłodna stała się pamiątkową aleją gwiazd. Przyszłoroczna, dziewiąta edycja SBF prawdopodobnie potrwa nie trzy, a cztery dni, a na siąpiący na głowy deszcz zaradzić ma wielki namiot przy głównej scenie.

W marcu nominację do Fryderyków za debiutancką płytę „Głupi” otrzymał pochodzący z Raczek Tomasz Organek. Cały ten rok był dla Organka zdecydowanie udany. Jego utwory od miesięcy okupują pierwsze miejsca Trójkowej Listy Przebojów. Artysta w sierpniu dał fenomenalny koncert w Augustowie i w swojej rodzinnej miejscowości.

Sukcesy młodych i konsekwencja starszych

Karolina Słabińska z Beciaków Marka Zborowskiego –Weychmana zdobyła Grand Prix na festiwalu w Sierpcu. Jej występem zachwycony był m.in. Jan Wojdak, kompozytor i piosenkarz znany z zespołu Wawele. Do pucharu i dyplomu organizatorzy zafundowali jej jeszcze wysokiej klasy laptop, a Wojdak zaprosił do finału swojego krakowskiego festiwalu "Tęczowe Piosenki".

Ośmioletnia Maja Kałęka zdobyła "Aplauz Uśmiechu" - najwyższą nagrodę na 36. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca "Konin 2015". Zaśpiewała dla 4 tys. osób. Wszystkie sukcesy Beciaków trudno zliczyć. O tym, że warto śpiewać przekonała się Magdalena Romanowska, która otrzymała roczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. Do tegorocznej edycji wpłynęły 193 wnioski o przyznanie stypendium artystycznego w wysokości 250 zł miesięcznie. Wybrano sześćdziesiąt kandydatur, w tym suwalczankę.

Podczas rozdawania stypendiów wystąpił m.in. dziewięcioletni Filip Szczepkowski, grający w serialu „Przyjaciółki”. W 2014 roku młodego suwalczanina można było zobaczyć w jednej z najgłośniejszych produkcji filmowych „Miasto 44”. Mijający rok również był dla Filipa bardzo udany. Wystąpił w serialu „Krew z krwi”, w którym grał u boku odtwórczyni jednej z głównych ról w Oskarowej „Idzie” - Agaty Kuleszy.

Filip został również doceniony przez swoje rodzinne miasto. Otrzymał nagrodę prezydenta Suwałk w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz opieki nad zabytkami. Łączna pula nagród i stypendiów wyniosła w tym roku 71 tys. złotych. Stypendia otrzymały wokalistka Anna Stankiewicz oraz artystki Marta Taraszkiewicz i Olga Wielogórska. Nagrody powędrowały do wymienionego już Filipa Szczepkowskiego, Michaliny Łabacz – którą najprawdopodobniej jesienią będzie można zobaczyć na wielkim ekranie w filmie Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu, uzdolnionej pianistki Kamili Sacharzewskiej, Jakuba Walendykiewicza, Aleksandry Nowosadko, Ireneusza Sewastianowicza, Andrzeja Zujewicza, Magdaleny Wołowskiej – Rusińskiej, Studia Piosenki „Beciaki” Marka Zborowskiego –Weychmana, do zespołu tańca nowoczesnego „Dotyk” oraz do zespołów tanecznych FLEX i FLEKSIK z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Nagrody jubileuszowe otrzymali dwaj kustosze - Zbigniew Fałtynowicz i Krzysztof Skłodowski.

Triumfy świętowały też tancerki DANCE ZONE Anny i Roberta Śliżewskich. Dziewczęta przywoziły z polskich i zagranicznych festiwali wiele dyplomów i medali. Z tarczą wróciły chociażby z Mistrzostw Polski Federacji WADF World Artistic Dance Federation w Inowrocławiu. Zakwalifikowały się na Mistrzostwa Świata i Europy, z których w listopadzie przywiozły cztery tytuły mistrzowskie, pięć drugich miejsc i kilka dalszych, ale również bardzo wysokich lokat.

Własny tomik poezji wydał dwudziestoletni suwalczanin, student psychologii Mateusz Sidorek. Nad swoją płytą pracuje Monika Bogdanowicz.

Suwalski Chór Żeński CANTILENA działający przy Zespole Szkół nr 2 w Suwałkach już po raz dziesiąty z rzędu zajął pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. A Suwalski Chór Kameralny Grzegorza Bogdana świętował dwadzieścia lat istnienia.

Suwalczanie chętnię oglądali „nowego Bonda”, w grudniu na ekrany kin wszedł również  film Stevena Spielberga „ Most szpiegów”, do którego kostiumy zaprojektowała pochodząca z Suwałk Katarzyna Walicka-Maimone.

Pod koniec stycznia w Warszawie można było oglądać ekspozycję prac suwalskich artystów. W galerii Delfiny zawisły obrazy i zdjęcia Haliny Mackiewicz, Kazimierza Gomułki, Mieczysława Iwaszko, Jerzego Malinowskiego, Beaty Kochańskiej i Andrzeja Zujewicza. W lutym ekspozycja powędrowała do Ostrołęki.

W marcu w Centrum Sztuki Współczesnej & Galerii Andrzeja Strumiłły odbył się wernisaż zbiorowej wystawy fotografii z okazji jubileuszu 30-lecia klubu „PAcamera”.Można było oglądać fotografie z lat 1985-2015, zacnego grona fotografików: Stanisława J. Wosia, Piotra Bułanowa, Tomasza Michałowskiego, Marka Misia, Radosława Krupińskiego, Tadeusza Krzywickiego, Piotra Malczewskiego, Grzegorza Jarmocewicza, Jarosława J. Jasińskiego, Ewy Przytuły, Izabeli Muszczynko, Michała Zielińskiego Waldemara Żylińskiego, Piotra Kopciała, Dariusza Dołubizny, Grzegorza Sadowskiego, Sławomira Romaniuka, Jana Czernieckiego, Andrzeja Abramowicza, Marka Wasilewskiego, Zbigniewa Słowikowskiego, Adeliny Woś, Mateusza Wosia, Wojciecha Falińskiego, Dariusza Sztelmer-Stabińskiego, Wojciecha Arasimowicza, Grzegorza Pietrołaja, Jarosława Borejszy. 

W maju podwoje dla nocnych marków otworzyło muzeum i biblioteka. Z bezpłatnego nocnego zwiedzania skorzystało kilkaset osób. Także w maju do Alfreda Wierusza-Kowalskiego dołączyła żona.

W suwalskim Muzeum Okręgowym odbyła się w środę uroczysta prezentacja portretu Jadwigi Wierusz-Kowalskiej. O pozyskanie obrazu muzeum starało się prawie pięć lat. Portret Jadwigi kosztował 135 tys. złotych.

Cykliczne imprezy: Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca Muszelki Wigier, Wigraszek czy Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” nie przyniosły większych niespodzianek. Od lat mają sprawdzone grono odbiorców, a w ich organizacji pomagają chętnie sponsorzy.

W 2015 roku nie zabrakło zmian kadrowych. Marka Gałązkę na stanowisku zastępcy dyrektora SOK zastąpił Ignacy Ołów, a Robert Śliżewski zrezygnował z kierowania GOK w Krzywem.

Na rozpędzonej lokomotywie obchodów jubileuszu 500-lecia istnienia miejscowości wciąż jadą Raczki. W Gminnym Ośrodku Kultury oprócz cyklicznych imprez, w 2015 roku odbyły się promocje dwóch książek i pokaz albumu z unikatowymi fotografiami. Można też podziwiać wystawę fotografii z pierwszej wojny światowej, a także ekspozycję poświęconą obławie augustowskiej. Rekonstrukcję obławy można było z kolei zobaczyć latem w Gibach. Na mapie miejsc, w których odbywają się imprezy kulturalne pojawiła się w tym roku nowa lokalizacja- Kordegarda Pałacu Paca w Dowspudzie.

W mijającym już roku do Suwałk zawitali m.in. znany pisarz Zygmunt Miłoszewski, Jowita Budnik, Jan Peszek, minister kultury w poprzednim rządzie Małgorzata Omilianowska, Andrzej Pilipiuk i Robert Gliński.

Suwalczan i mieszkańców regionu można też było obejrzeć na szklanym ekranie. W The Voice of Poland – muzycznym show telewizyjnej Dwójki bardzo dobrze zaprezentował się Paweł Tymiński. Na antenie TVN-u można było regularnie oglądać 28-letnią Joannę Gościewską. Suwalczanka wzięła udział w drugiej edycji programu „Kto poślubi mojego syna?”. Doszła do finału i na oczach całej Polski odrzuciła oświadczyny głownego bohatera.  Z kolei w innym programie TVN – „Ugotowanych”, można było zobaczyć aż czworo mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny - znanego dziennikarza i prezentera Szymona Kozicza, Annę Śliżewską, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 6, handlowca Bogusława Wysockiego oraz Aleksandrę Jegorow, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Wspomniana już Monika Bogdanowicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10, wystąpiła w "Małych Gigantach" - Monika Bogdanowicz dała show i zadziwiła Kubę Wojewódzkiego.

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.11.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie