Listę Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierać będą Mieczysław Baszko, Wiesław Żyliński i Cezary Cieślukowski. Wszyscy pełnią ważne funkcje w samorządzie lub administracji rządowej. Ciężko będzie im więc oddzielić, gdzie kończą się obowiązki, a gdzie zaczyna się wyborcza rywalizacja.
- Liczymy na dobry wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego i trzy mandaty do Sejmu – mówi Cezary Cieślukowski, wiceminister zdrowia i radny sejmiku wojewódzkiego. Członkiem PSL jest od kilku miesięcy. Przeszedł tam z podlaskiej Platformy Obywatelskiej, której był współtwórcą.
Oprócz niego wśród kandydatów ludowców pojawi się marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko. Samorządowiec z Sokółki będzie „jedynką” oraz motorem ich listy. W ostatnich wyborach samorządowych był rekordzistą i zdobył ponad 16 tysięcy głosów. Z tego niemal 13 tysięcy osób zagłosowało na niego w rodzinnym powiecie. W przypadku, gdy zdobędzie mandat poselski, może go nie przyjąć. Wtedy miejsce w Sejmie dostanie kandydat PSL z kolejnym najwyższym wynikiem.
Kolejną osobą na liście będzie Wiesław Żyliński, który od kilku tygodni zasiada na fotelu wicewojewody podlaskiego. W Urzędzie Wojewódzkim zastąpił Wojciecha Dzierzgowskiego, łomżyńskiego działacza PSL, który całkiem niedawno tłumaczył się przed sądem z zarzutu nierzetelnego wypełniania oświadczeń majątkowych. Uniewinniono go, ale na listach do sejmu miejsca już nie znalazł.
Ludowcy wkrótce przedstawią pełną listę kandydatów. Szczegóły są jeszcze dopinane, ale z pewnością znajdą się na niej Jerzy Leszczyński - wicemarszałek sejmiku, Stefan Krajewski - dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR w Białymstoku, Mikołaj Janowski, kierownik biura powiatowego ARiMR w Hajnówce. Wśród kandydatów pojawi się również Barbara Orchowska, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury i szefowa grupy Onegdaj z Filipowa.
O Senat powalczą historyk Adam Dobroński i były wojewoda łomżyński Mieczysław Bagiński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego.
W 2011 roku PSL zdobył jeden mandat poselski. Wtedy w Sejmie zasiadł Edmund Borawski, prezes grajewskiego „Mlekpolu”. Podobnie było w 2007 roku. Wtedy posłem został mieszkający pod Suwałkami Jan Kamiński, były wicewojewoda suwalski.
(mkapu)
serwis wyborczy suwalki24.pl - Wybory parlamentarne 2015