Od ponad dwudziestu lat Suwałki nie mają swojej reprezentacji w Senacie. Nie zmieni się to i w przyszłej kadencji, bo z sześciu kandydatów żaden nie reprezentuje północy województwa. Sprawdziliśmy, kto ubiega się o miejsce w senackich ławach.
Okręg wyborczy w którym Suwalczanie wybierają senatora obejmuje również Sejny, Augustów i Łomżę. Na karcie do głosowania nie znajdziemy jednak nikogo z Suwalszczyzny. Ostatnimi suwalczanami, którzy zasiadali w senackich ławach byli Zbigniew Filipkowski i Leszek Lewoc. Pierwszy wycofał się polityki, drugi z listy KUKIZ'15 kandyduje do Sejmu. Senatorami byli w latach 1991-1993.
Obecnie o reelekcję i miejsce w Senacie walczy Bohdan Paszkowski z Prawa i Sprawiedliwości. Pochodzący z Białegostoku były wicewojewoda podlaski w Senacie zasiadał już dwa razy.
Swojego kandydata nie ma Platforma Obywatelska. Partia rządząca zdecydowała się bowiem poprzeć Mieczysław Bagińskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Były wojewoda łomżyński od siedemnastu lat jest radnym sejmiku województwa podlaskiego.
Pozostali czterej kandydaci nie zamieszkują w okręgu z którego kandydują. Miasto Białystok w okręgu północno-zachodnim reprezentować będzie trzech bezpartyjnych kandydatów. Będzie to kucharz Krystyna Sokół z komitetu Pakt Obywatelski, emeryt Roman Topczewski z komitetu Polska Obywatelska oraz dziennikarz Sylwia Zaniewska z komitetu Forum Obywatelskie. Prawnik Marian Pogoda z komitetu wyborczego swego imienia jako miejsce zamieszkania podaję Rudkę w województwie lubelskim.
Mandat senatora otrzyma osoba, która zdobędzie najwięcej głosów. Wpływu na to nie będzie miał ogólnopolski wynik partii politycznych. Nie ma też progów wyborczych. Będzie to więc klasyczne głosowanie w okręgu jednomandatowym.
Czytelników suwalki24.pl zapraszamy również do udziału w sondzie "Kto otrzyma najwięcej głosów w wyborach do Senatu?". Głosować można było raz dziennie z jednego adresu IP.
(mkapu)
serwis wyborczy suwalki24.pl - Wybory parlamentarne 2015