Komitet Łączą nas Suwałki – Czesław Renkiewicz wprowadził do 23-osobowego samorządu 12 kandydatów i ma w nim samodzielna większość. PiS uzyskał 7 mandatów, a Koalicja Obywatelska i Mieszkańcy Suwałk – po 2.
Nikogo do Rady Miejskiej nie wprowadziły komitety Suwalskie Porozumienie Prawicy i SLD Lewica Razem.
Cztery lata temu prezydenckie ugrupowanie miało 8 radnych (zwycięski wtedy PiS – 9) i musiało dzielić się władzą z nieistniejącym dzisiaj Blokiem Samorządowym (3 radnych), Platoforma Obywatelska (2) i SLD (1).
Teraz klub radnych Łącza nas Suwałki nie będzie musiał szukać koalicjantów. Do rady weszli:
Okręg 1: Ewa Beata Sidorek, Zbigniew De Mezer, Kamil Klimek.
Okreg 2: Czesław Renkiewicz (jego miejsce zajmie Stanisław Kulikowski), Kamil Lauryn, Marek Weychman-Zborowski.
Okręg 3: Andrzej Turowski, Sylwester Cimochowski, Krystyna Gwiazdowska.
Okręg nr 4: Zdzisław Przełomiec, Anna Ruszewska, Adam Ołowniuk.
Debiutantami są Kamil Klimek (pracownik OSiR), Marek Weychman-Zborowski (zrezygnuje z funkcji dyrektora SP 6), Krystyna Gwiazdowska (opiekunka w DPS Kalina) i Sylwester Cimochowski (zarządca nieruchomości i prezes Wigry Suwałki SA). Po przerwach do samorządu wracają Ewa Beata Sidorek (nie będzie już wiceprezydentem Suwałk) i Adam Ołowniuk (nauczyciel, trener drużyn młodzieżowych Wigier Suwałki).
Zaszkodziło dzielenie suwalczan
Dwa mandaty mniej otrzymało Prawo i Sprarwiedliwość. Nie pomogła intensywna kampania, uatrakcyjniona wizytami w Suwałkach premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło, ministrów Łukasza Szumowskiego i Mariusza Błaszczaka, wiceministra Michała Wójcika. Kandydat PiS na prezydenta Grzegorz Mackiewicz otrzymał niewiele więcej głosów niż 8 lat temu, a kandydaci na radnych przekonują, że zaszkodził im poseł i wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, który organizując osobne uroczystości i święta oddzielił mieszkańców od służb mundurowych i podzielił suwalczan na tych godnych obcowania z nim lub nie.
Z komitetu Prawo i Sprawiedliwość do Rady Miejskiej weszli:
Zdzisław Koncewicz, Bogdan Bezdziecki, Jacek Juszkiewicz, Jacek Roszkowski Tadeusz Czerwiecki, Jarosław Schabieński i Mariola Brygida Karpińska(debiutantka, różnicą 1 głosu wygrała z Andrzejem Łuczajem).
Koalicję Obywatelską Platforma Nowoczesna w Radzie Miejskiej będą reprezentowali były badmintonista, trener Jacek Niedźwiedzki i Karol Korneluk (w kończącej się kadencji radny SLD).
Świeżo powstały komitet Mieszkańcy Suwałk wprowadził do samorządu Sławomira Sieczkowskiego (jednocześnie startował na prezydenta) i Annę Marię Gawlińską, katechetkę ze Szkoły Podstawowej nr 11.
- Pierwszy raz startowaliśmy w wyborach, byliśmy jedynym ugrupowaniem nie związanym z obozem rządzącym w Suwałkach czy partiami politycznymi – ocenia Sławomir Sieczkowski. – Moje trzecie miejsce w wyborach prezydenckich i dwa mandaty trzeba uznać za sukces. Będę aktywnym radnym i pozostanę Skarbnikiem Miasta Augustów.
Wojciech Drażba