Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni, zamierza zaliczyć mocny debiut w wyborach samorządowych. Chce mieć przynajmniej 10 radnych wojewódzkich, przejąć władze w Powiecie Suwalskim i czterech gminach, w których wystawia kandydatów na wójtów.
- Stawiamy na silny samorząd, który sam będzie o sobie stanowił - mówi gość sobotniej konwencji wyborczej Trzeciej Drogi w sali Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa, poseł, a wcześniej samorządowiec – wicemarszałek województwa. – Niech znowu samorządy decydują, jaki inwestycje i przedsięwzięcia realizować na swoim terenie. Rząd jest od tego, żeby je wspierać - dodaje.
- Politycy w Warszawie wiedzą lepiej, czego nam potrzeba, a powinno być odwrotnie – wtórował mu Dariusz Łosiewicz, samorządowiec z Moniek, kandydujący z nr 6 do sejmiku wojewódzkiego.
Jedynką na sejmikowej liście Trzeciej Drogi jest Cezary Cieślukowski, radny wojewódzki od 1998 roku, były wojewoda suwalski i wiceminister zdrowia, przewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Niemen i prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko-Augustowskie, który prowadził konwencję wespół ze startującym z drugiego miejsca Oktawianem Pierożyńskim, pochodzącym z Sejn, a mieszkającym w Suwałkach przedsiębiorcą.
- Wystawiamy kandydatów z miast i wsi, w samorządzie wojewódzkim zamierzamy efektywnie wykorzystywać środki z funduszy europejskich i naprawiać zaniechania obecnej władzy, takie jak choćby przebudowa drogi Suwałki – Filipów – granica województwa – mówił Cezary Cieślukowski.
O wykorzystywaniu walorów i promocji turystyki opowiadał augustowianin Bogdan Dyjuk, a o ekologii – Wojciech Pająk, teraz suwalski miejski radny, który z poziomu samorządu wojewódzkiego chciałby doprowadzić do przyjęcia uchwały antysmogowej i przeciwstawić się wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców wsi. – Mamy coraz więcej dobrych dróg, po ktoych jeździ coraz mniej autobusów – zauważył. Z „10” startuje augustowianka Barbara Koronkiewicz, nauczycielka i dyrektorka szkoły średniej, której na sercu leży poprawa warunków kształcenia ponadpodstawowego.
O władzę w powiecie
- Chcemy odbić Prawu i Sprawiedliwości władzę nie tylko w województwie, ale i w 15-osobowej Radzie Powiatu Suwalskiego – mówił Cezary Cieślukowski. – Do niej także kandydują kompetentne osoby - doświadczeni samorządowcy, specjaliści od pozyskiwania funduszy zewnętrznych, przedsiębiorcy, rolnicy, nauczyciele, społecznicy.
Powiat suwalski podzielony jest na cztery okręgi. Pierwszy z nich tworzy Gmina Suwałki, z której do powiatu kandydują Tadeusz Chołko, Katarzyna Grygieńć, Małgorzata Dojnikowska, Robert Szczęsny i Bartosz Socik.
O mandaty radnych powiatowych w okręgu, który tworzą gminy Bakałarzewo, Filipów i Raczki ubiegają się Paweł Sidorowicz, Justyna Drażba, Nikola Konikowska, Stefan Biłda, Marcin Górny, Andrzej Czuper, Beata Oberman i Marcin Halicki.
Z okręgu Jeleniewo, Szypliszki do powiatowego samorządu startują Sławomir Bielski, Aleksandra Tomczyk-Dojss, Jan Burzyński, Jolanta Olejniczak-Krzyżewska i Ignacy Jasionowski.
Gminy Przerośl, Rutka-Tartak i Wiżajny chcą reprezentować z Trzeciej Drogi Sławomir Renkewicz, Bożena Bacewicz, Danuta Majewska, Janusz Głosek i Marcin Myszkowski.
Po latach przerwy, kandydaci na wójtów
Kiedyś PSL wystawiało swoich kandydatów na wójtów, ostatnio tylko popierało poszczególne osoby, a teraz Trzecia Droga proponuje kandydatury w czterech z 9 gmin naszego powiatu. W Filipowie o stanowisko powalczy Sylwester Koncewicz, były wójt tej gminy. Gminą Rutka-Tartak chciałby rządzić Tadeusz Protasiewicz z Ejszeryszek, który przedsiębiorstwo masarnicze i gospodarstwo rolne przekazał już synowi i zamierza sprawdzić się w roli wójta. W Jeleniewie takie stanowisko chciałby objąć przedsiebiorca Mariusz Dąbrowski, a w Raczkach – przedsiębiorczyni i społeczniczka Anna Paciorko-Gawryłowicz.
Tekst i fot. Wojciech Drażba
[28.02.2024] Ilu kandydatów wejdzie do Sejmiku Trzecią Drogą, ile z PiS, a ilu z KO? Lista Trzeciej Drogi