14.09.2014

Polska wieÅ› uczy siÄ™ angielskiego

Coraz więcej młodych ludzi zna przynajmniej jeden język obcy. Angielski jest cały czas najbardziej popularny – w szkołach uczy się go aż 93 proc. uczniów.

WiÄ™kszość z nich (96,6 proc.) to gimnazjaliÅ›ci, którzy najchÄ™tniej wybierajÄ… go na egzaminie koÅ„cowym. W 2014 roku, angielski zdawaÅ‚o 84 proc. uczniów, z czego ponad poÅ‚owa to mieszkaÅ„cy wsi i maÅ‚ych miejscowoÅ›ci. To do nich skierowany jest program Youngster – już 8 rok realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W edycji 2014/15 udziaÅ‚ weźmie blisko 5400 gimnazjalistów pochodzÄ…cych z terenów wiejskich z caÅ‚ej Polski.

Jak wynika z raportu GUS „OÅ›wiata i wychowanie w roku szkolnym 2012/2013”, odsetek mÅ‚odych osób uczÄ…cych siÄ™ jÄ™zyka obcego stale wzrasta. JednoczeÅ›nie, zwiÄ™ksza siÄ™ ich Å›wiadomość nt. możliwoÅ›ci i perspektyw, jakie niesie za sobÄ… zdolność do posÅ‚ugiwania siÄ™ innym jÄ™zykiem. Zdecydowana wiÄ™kszość uczniów – prawie 85 proc. – uważa znajomość jÄ™zyka obcego za ważnÄ… umiejÄ™tność, przydatnÄ… w codziennym życiu.

CiÄ…gle wzrastajÄ…ce zainteresowanie naukÄ… jÄ™zyka obcego jest zauważalne również wÅ›ród mÅ‚odzieży zamieszkujÄ…cej obszary wiejskie. To wÅ‚aÅ›nie ta grupa – ze wsi i maÅ‚ych miast – stanowiÅ‚a wiÄ™kszość uczniów (ponad 52%), którzy na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym zdecydowali siÄ™ zdawać jÄ™zyk angielski. MÅ‚odzi majÄ… także Å›wiadomość, że wiedzÄ™ zdobytÄ… 

w szkole, warto uzupeÅ‚niać i rozszerzać, dlatego też coraz chÄ™tniej korzystajÄ… z dodatkowych form ksztaÅ‚cenia. Widać to m.in. na przykÅ‚adzie rosnÄ…cego zainteresowania programem „Youngster”, w ramach którego uczniowie III klas szkóÅ‚ gimnazjalnych uczÄ™szczajÄ…
na dodatkowe zajÄ™cia z jÄ™zyka angielskiego. We wrzeÅ›niu br. rozpoczęła siÄ™ już VIII edycja programu, w której udziaÅ‚ bierze blisko 5400 uczniów i 320 nauczycieli.

Od kilku lat przyglÄ…damy siÄ™ wynikom, jakie na egzaminie gimnazjalnym uzyskuje mÅ‚odzież z terenów wiejskich. W przypadku jÄ™zyka angielskiego dysproporcje pomiÄ™dzy nimi, a ich rówieÅ›nikami z dużych miast sÄ… nadal znaczÄ…ce. W praktyce oznacza to, że majÄ… oni utrudniony dostÄ™p do szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych – mówi Agnieszka Å»egliÅ„ska z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Gorsze wyniki na egzaminie majÄ… swoje źródÅ‚o zarówno w ograniczonym dostÄ™pie do szkóÅ‚ jÄ™zykowych, problemach z dojazdem na zajÄ™cia dodatkowe czy rzadszym kontaktem z jÄ™zykiem w praktyce. RealizujÄ…c program Youngster, chcemy dać mÅ‚odym osobom pochodzÄ…cym ze wsi szansÄ™ na lepszy start w dorosÅ‚e życie – dodaje.

Mimo iż program „Youngster” nie ma na celu przygotowania uczniów do egzaminu gimnazjalnego, to wyniki uzyskiwane przez jego uczestników Å›wiadczÄ… o tym, że ma na nie duży wpÅ‚yw. W edycji 2013/14, uczestnicy programu „Youngster” uzyskali wyższe o ok. 7,5 pkt. wyniki na teÅ›cie z jÄ™zyka angielskiego (poziom podstawowy), w porównaniu do uczniów danej szkoÅ‚y, którzy nie brali udziaÅ‚u w programie. Na tle Å›redniej wyliczonej dla caÅ‚ej szkoÅ‚y, ich wyniki byÅ‚y lepsze o prawie 4 pkt. Dla egzaminu na poziomie rozszerzonym różnice te również byÅ‚y znaczÄ…ce[1].

ZajÄ™cia prowadzone w ramach programu „Youngster” sÄ… rozszerzeniem programu realizowanego w szkole. Lekcje odbywajÄ… siÄ™ w podziale na maÅ‚e grupy, które odpowiadajÄ… poziomowi znajomoÅ›ci jÄ™zyka przez uczniów. To, co wyróżnia program, to ukierunkowanie nauki na pobudzanie wewnÄ™trznej motywacji ucznia – mimo braku klasówek i ocen, uczniowie osiÄ…gajÄ… Å›wietne efekty. SÅ‚uży temu również system nagradzania, w którym pod uwagÄ™ brany jest przede wszystkim przyrost wiedzy, a nie tylko wyniki koÅ„cowego testu.

Pierwsze zajÄ™cia w ramach programu „Youngster” odbyÅ‚y siÄ™ w 2007 roku. Od tamtej pory

w programie wzięło udziaÅ‚ już blisko 20,5 tysiÄ…ca uczniów z terenów wiejskich.

Program „Youngster” jest finansowany przez FundacjÄ™ EFRWP. Wsparcia merytorycznego udziela partner projektu –  Wydawnictwo „Macmillan”.

 WiÄ™cej informacji na stronie programu www.youngster.pl

O EFRWP:

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacjÄ… pozarzÄ…dowÄ…, dziaÅ‚ajÄ…cÄ… na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 20 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój spoÅ‚eczno-gospodarczy lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci na terenach wiejskich. DziaÅ‚ania EFRWP skupiajÄ… siÄ™ przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiÄ™biorstw oraz dziaÅ‚aniach spoÅ‚ecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujÄ…cych obszary wiejskie. Do jednego z najważniejszych zadaÅ„ Fundacji należy wspieranie oÅ›wiaty na terenach wiejskich. Od samego poczÄ…tku istnienia EFRWP aktywnie dziaÅ‚a na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i mÅ‚odzieży, zamieszkujÄ…cych wsie i maÅ‚e miasta.

 

Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

 

 



[1] Dane Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.01.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie