Właśnie mija 68. rocznica śmierci urodzonego w Berżnikach Mariana Piekarskiego, pseudonim „Ryś”.
19-latek zginął z rąk komunistów 11 września 1946 roku. Zasłynął z akcji uwolnienia sześciu żołnierzy AK z więzienia w Suwałkach.
Inny młody człowiek - suwalczanin Damian „Bujak” Bujakowski nagrał utwór o życiu i śmierci „Rysia”. Do piosenki nakręcono również profesjonalny teledysk. Dzięki temu młodzi ludzie mogą poznać historię Piekarskiego.
- Marian Piekarski był zwykłym chłopakiem, któremu wypadło żyć w niezwykłych czasach. Był jednym z wielu podobnych do niego bohaterów, którzy swoje młode życie poświęcili ideałom wolnej Polski – mówi Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Suwałki”.
- Gdy dowiedzieliśmy się, że „Bujak” chce nagrać klip przypominający losy „Rysia" i poznaliśmy tekst i scenariusz teledysku, od razu uznaliśmy, że to świetny pomysł – młody chłopak opowiada historię swojego rówieśnika i pamięć o Nim trwa – dodaje Wołowska-Rusińska.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach zachęca młodych ludzi do tworzenia utworów o lokalnych bohaterach lub wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na Suwalszczyźnie, Sejneńszczyźnie, Ziemi Augustowskiej.
Teledysk do utworu "Bujaka" nakręciło R&P Media. W jego realizacje włączyła się też Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach.
- Bardzo się cieszę, że mogliśmy wziąć udział w projekcie. Uczniowie razem z nauczycielami wspominają przy każdej okazji naszą patronkę – Aleksandrę Kujałowicz. Szkoła jest członkiem podlaskiej rodziny szkół noszących imię lokalnych bohaterów. Tym przyjemniej było wziąć udział w takiej żywej lekcji, jaką było przygotowywanie teledysku upamiętniającego kolejnego naszego Bohatera. Sami planujemy zrobienie teledysku o naszej Patronce, więc wzór już mamy - mówi Marek Zborowski-Weychman, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach.
Czytaj też:
[23.09.2013] Bohater doceniony
[13.05.2013] Uczczą pamięć "Rysia"
[10.07.2014] Sprawdź, czy masz w rodzinie bohatera