Mimo niżu demograficznego, pęd do nauki w Polsce nie maleje. W tym roku znaczna część maturzystów rozpoczęła studia wyższe. Większość z nich niebawem zacznie szukać zatrudnienia. Pracujący student powinien jednak uważać, by nie wpaść w pułapkę. Sprawdź, o czym pamiętać zanim wkroczysz na rynek pracy.
Doradcy zawodowi, pracodawcy i ekonomiÅ›ci polecajÄ… mÅ‚odym szybkie wejÅ›cie na rynek pracy, gromadzenie doÅ›wiadczenia, wypeÅ‚nianie CV. Aktywność i przedsiÄ™biorczość jest w cenie, to nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci. MÅ‚odzi majÄ… o co walczyć – dyplom w rÄ™ku nikogo już nie dziwi, potencjalnego pracodawcÄ™ wypada zaskoczyć czymÅ› wiÄ™cej. Do pracy wypycha żaków też rosnÄ…ca konkurencja na rynku pracy i nie ukrywajmy potrzeba uniezależnienia siÄ™ od rodziny. Zaradność to cenna cecha, ale uwaga! Praca może okazać siÄ™ zgubna...
Pułapka pierwsza: gdy praca wypiera naukę
Scenariusz z reguÅ‚y jest taki sam. Student (niekoniecznie pierwszego roku) znajduje pracÄ™ w której siÄ™ dobrze czuje, jest silnie zmotywowany do dalszego rozwoju. Studia z poczÄ…tku na pierwszym planie, prÄ™dzej czy później zaczynajÄ… grać drugie skrzypce. PieniÄ…dze spÅ‚ywajÄ… na konto, życie zawodowe rozkwita, to akademickie jednak zamiera. Tu zawalone kolokwium, tam niezdany egzamin. WielomiesiÄ™czne zalegÅ‚oÅ›ci trudno nadrobić, nie każdemu też chce siÄ™ podejmować taki wysiÅ‚ek. Niektórzy walczÄ… o przetrwanie, inni odpuszczajÄ… sami i oddajÄ… indeks, istnieje też grupa tych, którzy zostajÄ… odgórnie skreÅ›leni z listy studentów. Im wiÄ™cej student zaliczyÅ‚ semestrów, tym wiÄ™ksza szkoda, że ich nie skoÅ„czyÅ‚. Studia można zawsze podjąć później, np. w trybie zaocznym, szkoda trochÄ™ jednak podjÄ™tego wysiÅ‚ku. Jak nie wpaść w tÄ™ puÅ‚apkÄ™? Ustalić priorytety – jeżeli sÄ… nimi studia dzienne, to nie brać na barki caÅ‚ego etatu, tylko umówić siÄ™ z szefostwem na okreÅ›lonÄ… pulÄ™ godzin. Zawsze można też wnioskować o przeniesienie na studia zaoczne (ale trzeba liczyć siÄ™ z opÅ‚aceniem czesnego) bÄ…dź zÅ‚ożyć podanie o indywidualnÄ… organizacjÄ™ studiów.
PuÅ‚apka druga – gdy praca daje mniej niż powinna
W dużym mieÅ›cie akademickim okazji do zarobku nie powinno brakować: roznoszenie ulotek, rozwożenie pizzy, udzielanie korepetycji, to tylko pierwsze z brzegu przykÅ‚ady. OczywiÅ›cie im praca mniej specjalistyczna, tym Å‚atwiej jÄ… dostać. Każda aktywność zarobkowa tego typu jest godna pochwaÅ‚y, bo jest dowodem na pracowitość żaka. Z drugiej jednak strony, nie jest tajemnicÄ… iż pracodawcy najbardziej doceniajÄ… doÅ›wiadczenie, które w mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu jest zgodne z wyksztaÅ‚ceniem bÄ…dź planowanÄ… przez studenta Å›cieżka zawodowÄ….
– W branży nowych technologii bardzo cenne jest nie tylko doÅ›wiadczenie kandydata, ale też jego chęć do nauki nowych rzeczy – mówi Dorota Szajek z PrimeSoft Polska, firmy dziaÅ‚ajÄ…cej w sektorze IT.
– Osoba która dysponuje tak teoretycznÄ…, jak i praktyczna wiedzÄ… z danego obszaru ma spore szanse na osiÄ…gniÄ™cie zawodowego sukcesu – dodaje Szajek. Jeżeli ktoÅ› marzy o karierze programisty, a caÅ‚e studia trzymaÅ‚ siÄ™ tylko pracy w np. handlu to ze znalezieniem pracy w zawodzie może być trudno. Pierwsza praca na studiach nie bÄ™dzie pewnie szczytem marzeÅ„, dlatego warto być otwartym na nowe możliwoÅ›ci – staże czy praktyki, które dadzÄ… nam umiejÄ™tnoÅ›ci stricte zwiÄ…zane z zawodem.
To jak – pracować czy nie? Na pewno warto – choćby po to, aby poznać nowych ludzi, wzbogacić swoje spektrum doÅ›wiadczeÅ„ i zarobić pieniÄ…dze. Wszystko jednak trzeba robić w sposób przemyÅ›lany i z gÅ‚owÄ… – w koÅ„cu to nasze życie i my bierzemy za nie odpowiedzialność.