Grupa uczniów z Zespołu Szkół w Przebrodzie gościła przez cztery dni w zaprzyjaźnionej Średniej Szkole im. Św. Kazimierza w Miednikach.
Wizyta w Miednikach odbyÅ‚a siÄ™ w ramach realizacji projektu „Poznajemy kulturÄ™ i tradycje WileÅ„szczyzny” oraz . Uczniowie z Przebrodu zwiedzali ZOO w Kownie, skansen w Rumszyszkach oraz Muzeum WÅ‚adysÅ‚awa Syrokomli w Borejkowszczyźnie.
W skansenie mogli zobaczyć domy, zabudowania gospodarcze, meble, naczynia, narzÄ™dzia pracy, ubrania i inne eksponaty z czterech regionów etnograficznych Litwy: Dzukii, Auksztoty, Å»mudzi i Suwalszczyzny. Natomiast w Muzeum WÅ‚adysÅ‚awa Syrokomli uczestniczyli w zajÄ™ciach edukacyjnych z kaligrafii i lepienia z gliny. Mieli też okazjÄ™ spróbować, jak siÄ™ pisze gÄ™sim piórem, stalówkÄ… i patykiem. Tego samego dnia zwiedzili też Wilno: OstrÄ… BramÄ™ z Cudownym Obrazem Matki Boskiej MiÅ‚osierdzia, koÅ›cióÅ‚ Å›w. Piotra i PawÅ‚a, katedrÄ™ wileÅ„skÄ…, koÅ›cióÅ‚ Å›w. Anny i koÅ›cióÅ‚ Bernardynów oraz GórÄ™ Trzech Krzyży.
W ostatnim dniu nauczyciele z Miednik zaprosili na zamek w Miednikach, którego historia siÄ™ga XIV w. Można byÅ‚o zobaczyć Å›redniowieczne zbroje, broÅ„, kolekcjÄ™ srebrnych naczyÅ„, a także ekspozycjÄ™ trofeów myÅ›liwskich pierwszego prezydenta Litwy, Algirdasa Brazauskasa, sprezentowanÄ… przez córki prezydenta.
Później uczniowie udali siÄ™ na JózefowÄ… GórÄ™ (jedno z najwyższych wzgórz na Litwie). Tam zorganizowano ognisko, gry i zabawy dla uczniów z Polski i Litwy.
Cennym doÅ›wiadczeniem byÅ‚o obcowanie z tamtejszÄ… odmianÄ… polszczyzny, czyli z tzw. dialektem póÅ‚nocnokresowym (gwarÄ… wileÅ„skÄ…). MÅ‚odzież z Przebrodu zostaÅ‚a zakwaterowana u rodzin z Miednik i okolic.