12.05.2014

Z łazikiem pojadą do Stanów

W niedzielę w Białymstoku zaprezentowany został HYPERION 2 - łazik marsjański, skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej.

- Na prezentacjÄ™ Å‚azika w niedzielÄ™ do Centrum Nowoczesnego KsztaÅ‚cenia PB przyszÅ‚y caÅ‚e rodziny. Szczególne zainteresowanie robot budziÅ‚ wÅ›ród najmÅ‚odszych. To z nimi operatorzy kamer i fotoreporterzy musieli „walczyć” o najlepsze ujÄ™cia – informuje Dorota Sawicka, rzecznik prasowy Politechniki BiaÅ‚ostockiej.

Już w najbliższÄ… Å›rodÄ™ HYPERION 2 wylatuje do Stanów Zjednoczonych na prestiżowe miÄ™dzynarodowe zawody Å‚azików marsjaÅ„skich University Rover Challenge.  Zawody rozpoczynajÄ… siÄ™ 29 maja na pustyni w stanie Utah.

HYPERION 2 to czwarty Å‚azik skonstruowany przez studentów Politechniki BiaÅ‚ostockiej, który weźmie udziaÅ‚ w tej rywalizacji.  Drużyna Politechniki BiaÅ‚ostockiej już dwa razy wygraÅ‚a te zawody: w 2011 roku z Å‚azikiem Magma 2, a w ubiegÅ‚ym roku z Å‚azikiem Hyperion.   

 Drużyna konstruktorów HYPERIONA 2 to:

- MichaÅ‚ GrzeÅ› jest koordynatorem oraz gÅ‚ównym konstruktorem Å‚azika – zajmuje siÄ™ konstrukcjÄ… mechanicznÄ… robota

- Robert BaÅ‚dyga jest programistÄ… -  zajmuje siÄ™ oprogramowaniem robota oraz aplikacji sterujÄ…cej

- Jakub Maliszewski jest programistÄ… – zajmuje siÄ™ oprogramowaniem ukÅ‚adu FPGA

- Jacek WojdyÅ‚a jest elektronikiem i mechanikiem – zajmuje siÄ™ elektronikÄ… w robocie oraz pomaga przy mechanice

- Maciej Baka jest elektronikiem – zajmuje siÄ™ elektronikÄ… robota, pÅ‚ytkami drukowanymi oraz odpowiada za kable

- Maciej Rećko jest mechanikiem oraz mÅ‚odszym konstruktorem. Dodatkowo odpowiada za naukowÄ… stronÄ™ zadania „odnajdowania życia”.

Opiekunem drużyny  jest dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek - Prodziekan ds. promocji i wspóÅ‚pracy WydziaÅ‚u Mechanicznego Politechniki BiaÅ‚ostockiej.

 Czym różni siÄ™ HYPERION 2 od swego utytuÅ‚owanego poprzednika? O tym MichaÅ‚ GrzeÅ›: W tym roku wprowadziliÅ›my kilka zmian konstrukcyjnych eliminujÄ…cych bÅ‚Ä™dy poprzednika. W przeciwieÅ„stwie do zeszÅ‚ego roku, stosujemy ramÄ™ wykonanÄ… w peÅ‚ni z profili aluminiowych. Jest ona lżejsza i wytrzymalsza od poprzedniej. Dodatkowo poprawiliÅ›my zawieszenie, polepszajÄ…c jednoczeÅ›nie jego pracÄ™ oraz poprawiajÄ…c punkty mocowaÅ„. ZaprojektowaliÅ›my nowy manipulator, który jest udoskonaleniem koncepcji z zeszÅ‚ego roku. Nowy  robot posiada różne ramienia, w zależnoÅ›ci od wykonywanego zadania.  Do zadania serwisowego używamy lekkiego manipulatora o 6 stopniach swobody, natomiast do zadania pomocy astronautom używamy manipulatora o zwiÄ™kszonej wytrzymaÅ‚oÅ›ci i tylko 3 stopniach swobody. ZwiÄ™kszyliÅ›my również funkcjonalność robota, poprzez ulepszenie algorytmu sterowania ramieniem. W nowym robocie zostaÅ‚o również zmienione podejÅ›cie do chwytaków. W tym roku stosujemy chwytaki o bardziej zaawansowanej konstrukcji. Do zadania serwisowego stosujemy chwytak posiadajÄ…cy „inteligentnÄ… mechanikÄ™”, która pozwala dopasowywać koÅ„cówki chwytaka do chwytanych przedmiotów. Natomiast do zadania pomocy astronautom, gdzie wymagana jest zarówno wytrzymaÅ‚ość jak i precyzja, stosujemy samozatrzaskowy chwytak o zwiÄ™kszonej wytrzymaÅ‚oÅ›ci.  

Wszystko jest przemyÅ›lane i przeliczone – zapewnia MichaÅ‚ GrzeÅ›.  Ale drużyna HYPERIONA 2 zdaje sobie sprawÄ™, że w tym roku zadania bÄ™dÄ… trudniejsze  zwÅ‚aszcza, że w ubiegÅ‚ym roku studenci Politechniki BiaÅ‚ostockiej uzyskali rekordowÄ… ocenÄ™. Do maksymalnej oceny zabrakÅ‚o HYPERIONOWI jedynie 7-miu punktów – podkreÅ›laÅ‚ podczas niedzielnej uroczystoÅ›ci rektor Politechniki BiaÅ‚ostockiej prof. Lech Dzienis. MÅ‚odzi konstruktorzy zdajÄ… sobie sprawÄ™, że majÄ… bardzo wysoko postawionÄ… poprzeczkÄ™, bo jadÄ… w tym roku  na University Rover Challenge jako faworyci.  Najważniejsze jest to, ile przy tym uczymy siÄ™  – mówiÄ… studenci pracujÄ…cy przy konstrukcji Å‚azika. Dziekan wydziaÅ‚u mechanicznego prof. Andrzej Seweryn podkreÅ›la, że Å‚azik marsjaÅ„ski stworzyli studenci pracujÄ…cy w Kole Naukowym Robotyków, które powstaÅ‚o kilka lat temu z inicjatywy studentów. Zdaniem prof. Seweryna to doskonaÅ‚a metoda ksztaÅ‚cenia.

Powodzenia studentom przygotowujÄ…cym siÄ™ do zawodów na pustyni w stanie Utah życzyÅ‚a byÅ‚a minister nauki i szkolnictwa wyższego, poseÅ‚ prof. Barbara Kudrycka.  HYPERION 2 powstaÅ‚ w ramach ministerialnego programu „Generacja PrzyszÅ‚oÅ›ci”. Politechnika BiaÅ‚ostocka uzyskaÅ‚a dofinansowanie na budowÄ™ dwóch Å‚azików: Hyperiona i Hyperiona 2. Projekt wspóÅ‚finansowany jest ze Å›rodków Unii Europejskiej. Swój wkÅ‚ad ma także sponsor PKO BP.

Drużyna HYPERIONA ma na swoim koncie wiele nagród: Å‚azik marsjaÅ„ski Politechniki zostaÅ‚ laureatem konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Generacja PrzyszÅ‚oÅ›ci, zdobyÅ‚ ZÅ‚ote Klucze Kuriera Porannego w kategorii MÅ‚odzi Najlepsi, nagrodÄ™ BiaÅ‚ostockiej Izby PrzemysÅ‚owo-Handlowej za promocjÄ™ Å›rodowisk akademickich i potencjaÅ‚u intelektualnego województwa podlaskiego, a także MocArty stacji RMF Classic w kategorii Rzecz z KlasÄ…. W piÄ…tek 9 maja HYPERION zostaÅ‚ PodlaskÄ… MarkÄ… Roku 2013.

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie