Szansą na przetrwanie suwalskiej jednostki wojskowej może być zmiana profilu jej działalności. Pomysł na nowy charakter garnizonu trzeba jednak uzasadnić względami militarnymi i nieustannie lobbować za jego wprowadzeniem. Ostateczna decyzja należeć będzie do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
- KwestiÄ™ jednostki monitorujÄ™ na bieżąco, ale dopóki nie bÄ™dzie nowej strategii wojskowej, nic nie jest pewne - zapewnia Bożena KamiÅ„ska. PosÅ‚anka na przykÅ‚adzie Obwodnicy SuwaÅ‚k podkreÅ›la, jak ważne jest nieustanne lobbowanie. - CaÅ‚y czas siÄ™ w tej kwestii spotykam i prowadzÄ™ rozmowy - dodaje.
Bez zmian w „Programie rozwoju SiÅ‚ Zbrojnych RP" przetrwanie dywizjonu jest zagrożone. Zapisy tam zawarte sÄ… dla suwalskiej jednostki wyjÄ…tkowo niekorzystne. Dlatego konieczny jest lobbing w Sztabie Generalnym. - Trzeba najpierw wykazać znaczenie militarne SuwaÅ‚k, a dopiero później podeprzeć je kwestiami spoÅ‚ecznymi - wyjaÅ›nia polityk PO.
W październiku, w czasie posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, pomysÅ‚ na suwalski garnizon przedstawiÅ‚ puÅ‚kownik JarosÅ‚aw Kraszewski. - SÄ… duże szanse na pozostawienie w SuwaÅ‚kach wojska - zapewniaÅ‚ wtedy szef wojsk rakietowych i artylerii. W mieÅ›cie miaÅ‚aby być wprowadzana strategia artyleryjskiego sytemu niszczyciela czoÅ‚gów o kryptonimie "Barakuda".
Okazuje siÄ™, że to nie dokoÅ„ca realny pomysÅ‚. - Trzeba szukać nowych rozwiÄ…zaÅ„. A tymi może być zmiana profilu dziaÅ‚alnoÅ›ci garnizonu - proponuje KamiÅ„ska i dodaje, że w żadnym wypadku nie chodzi tu o zmniejszenie jednostki. Przy odpowiednim jego przeksztaÅ‚ceniu mógÅ‚aby siÄ™ ona nawet powiÄ™kszyć. Ważne jest, aby Sztab Generalny Wojska Polskiego zaakceptowaÅ‚ nowy pomysÅ‚ na suwalskie wojsko. - Niekoniecznie musi być to jednostka przeciwpancerna - mówi posÅ‚anka.
(mkapu)
Czytaj też:
[29.10.2013] Barakuda szansÄ… dywizjonu