17.04.2014

Po samobójstwie nastolatka. Rzecznik Praw Dziecka stawia zarzuty

Suwalski sąd lekceważył sygnały i nie miał żadnej kontroli nad wykonywaniem orzeczeń, a pracownicy opieki społecznej wykazali się brakiem profesjonalizmu i empatii. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka takie uwagi przesłał mi.in. prokuratorowi generalnemu.

Marek Michalak przedstawiÅ‚ dziÅ› na konferencji prasowej w Warszawie wyniki kontroli, którÄ… przeprowadziÅ‚ po samobójczej Å›mierci szesnastoletniego Sebastiana J. w suwalskim Centrum Interwencji Kryzysowej.

Chłopak 7 stycznia powiesił się w łazience Centrum po tym, jak dowiedział się, że zostanie rozdzielony z matką. Agnieszka K. nie radziła sobie z utrzymaniem czworga dzieci. Miała ograniczone prawa rodzicielskie. Do Centrum Interwencji trafiła po tym, jak musiała opuścić wynajmowane mieszkanie.

TydzieÅ„ po samobójstwie nastolatka do SuwaÅ‚k przyjechaÅ‚ Rzecznik Praw Dziecka. OdwiedziÅ‚ MOPS, urzÄ…d miasta, miejscowy sÄ…d, prokuraturÄ™, rozmawiaÅ‚ z AgnieszkÄ… K. i rodzeÅ„stwem Sebastiana. ZebraÅ‚ dokumenty. Wyniki kontroli nie pozostawiajÄ… na suwalskim sÄ…dzie i MOPS-ie suchej nitki.

Zdaniem Michalaka, z akt wynika, że sÄ…d  lekceważyÅ‚ sygnaÅ‚y o koniecznoÅ›ci objÄ™cia dzieci specjalistycznÄ… pomocÄ… i nie gromadziÅ‚ wszystkich dowodów. Widać też absolutny brak kontroli sÄ…du nad wykonywaniem orzeczeÅ„: nad sposobem sprawowania nadzoru kuratorskiego, wykonywaniem przez matkÄ™ wÅ‚adzy rodzicielskiej, a także nad sposobem odebrania dzieci i przekazania ich do pieczy zastÄ™pczej. Poza tym rzecznik zarzuca sÄ…dowi i sÅ‚użbom kuratorskim brak wspóÅ‚pracy z innymi jednostkami, powoÅ‚anymi do pomocy rodzinie.

Dzieci, zdaniem Michalaka, byÅ‚y traktowane przedmiotowo. Nikt nie pytaÅ‚, co myÅ›lÄ…, jak mogÄ… zareagować na umieszczenie w rodzinie zastÄ™pczej. Podczas przesÅ‚uchaÅ„ nie zapewniano im przyjaznych warunków. ByÅ‚y odpytywane na sali sÄ…dowej w obecnoÅ›ci Å‚awników i protokolanta, bez wsparcia psychologa. PrzesÅ‚uchania byÅ‚y bardzo krótkie, trwaÅ‚y zaledwie 5- 10 minut. Na rodzinÄ™ zastÄ™pczÄ… dla najmÅ‚odszego dziecka, dwuletniej dziewczynki, sÄ…d wybraÅ‚ 60 –letniÄ…, samotnÄ… osobÄ™, która zdaniem Rzecznika, sama wymaga opieki lekarskiej.

Biegli stwierdzili, że dzieci miaÅ‚y bardzo silnÄ… więź z matkÄ… i  bardzo źle znosiÅ‚y rozstanie z niÄ…. Poza tym, decyzjÄ™ o odebraniu dzieci matce, sÄ…d podjÄ…Å‚ m.in. na podstawie starej opinii OÅ›rodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego – wydanej po upÅ‚ywie roku.

SÄ…dy w SuwaÅ‚kach i w Rykach, bo tam przebywaÅ‚a wczeÅ›niej rodzina Agnieszki K., zlekceważyÅ‚y opinie psychologów, z których wynikaÅ‚o, że wszystkie dzieci wymagajÄ… pomocy terapeutów. Z opinii wydanej już w 2012 roku wynikaÅ‚o, że Sebastian wszedÅ‚ w rolÄ™ „doradcy i opiekuna matki, czuÅ‚ siÄ™ odpowiedzialny za rodzinÄ™.” Stwierdzono nadwrażliwość emocjonalnÄ… chÅ‚opca, niskÄ… samoocenÄ™ i poczucie niższoÅ›ci.  Biegli ocenili, że wskazane jest objÄ™cie chÅ‚opca pomocÄ… psychologicznÄ… i  pedagogicznÄ…. U dziewczynek stwierdzono deficyty wymagajÄ…ce korekty i pomocy specjalistycznej.

Z akt wynika, że sÄ™dziowie nie czytali opinii kuratorów. Sprawozdania nie zawierajÄ… adnotacji wskazujÄ…cych na zapoznanie siÄ™ z nimi przez sÄ™dziów referentów. W toku dwóch postÄ™powaÅ„ wykonawczych kurator skÅ‚adaÅ‚ sprawozdania o identycznej treÅ›ci.

Pracownicy Miejskiego OÅ›rodka Pomocy SpoÅ‚ecznej, zdaniem RPD, sÄ… nieprofesjonalni i  nie wykazujÄ… niezbÄ™dnej w tej pracy empatii.

Dzieci odebrano matce z pogwaÅ‚ceniem wszelkich zasad. DwuletniÄ… szlochajÄ…cÄ… dziewczynkÄ™ pracownik pomocy spoÅ‚ecznej wyniósÅ‚ na rÄ™kach z domu i zaniósÅ‚ prosto do samochodu, w którym czekaÅ‚a nieznana jej wczeÅ›niej kobieta, matka zastÄ™pcza.  Dziecko przeżywaÅ‚o traumÄ™ jeszcze dwa tygodnie później.  Dziewczynka zachowywaÅ‚a siÄ™ agresywnie podczas zabawy- urywaÅ‚a lakom gÅ‚ówki.

Także starsze dzieci nie zostaÅ‚y we wÅ‚aÅ›ciwy sposób powiadomione o koniecznoÅ›ci rozstania z matkÄ….  O decyzji powiadomiÅ‚ je dyrektor placówki pod nieobecność matki.

Szesnastoletni Sebastian, po tym jak poinformowano go, ze trafi do domu dziecka, nie powinien zostać sam w pokoju, ponieważ widać byÅ‚o, że przeżywa traumÄ™ i jest silnie wzburzony. W momencie, gdy matka zauważyÅ‚a ciaÅ‚o syna w Å‚azience, żaden z opiekunów nie próbowaÅ‚ udzielić mu pierwszej pomocy. OkazaÅ‚o siÄ™, że żaden z opiekunów nie miaÅ‚ ukoÅ„czonego kursu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Rzecznik podkreÅ›la, że pomimo próÅ›b matki, po Å›mierci chÅ‚opca ani z kobietÄ…, ani z siostrami Sebastiana nie rozmawiaÅ‚ psycholog.

Zdaniem Michalaka, jakość opieki w Placówce-OpiekuÅ„czo Wychowawczej w SuwaÅ‚kach, powinna być dokÅ‚adnie przeanalizowana.

Odpowiednie sÅ‚użby powinny sprawdzić kompetencje pracowników i wychowawców OÅ›rodka. ObowiÄ…zkowo, każde dziecko, które trafi do placówki, powinno od razu uzyskać pomoc psychologa.   

SÅ‚użby odpowiedzialne za opiekÄ™ nad dziećmi powinny ze sobÄ… wspóÅ‚pracować. A asystenci rodziny powinni otrzymywać wiÄ™ksze wsparcie ze strony przeÅ‚ożonych.

- Tylko dziÄ™ki pracy asystentki rodziny, dzieci byÅ‚y z matkÄ… tak dÅ‚ugo – mówiÅ‚ na konferencji Michalak.

Wyniki kontroli Rzecznik przekazaÅ‚  prokuratorowi generalnemu.

- LiczÄ™, że jeÅ›li uzna, że sÄ… podstawy do postawienia zarzutów, to bÄ™dÄ… one postawione - powiedziaÅ‚.

ProtokóÅ‚ z kontroli przesÅ‚ano też do sÄ…du i prokuratury w SuwaÅ‚kach, prezydenta SuwaÅ‚k, któremu podlega MOPS.

 

Czytaj też:

[https://www.suwalki24.pl/article/35,samobojstwo-szesnastolatka---nowe-fakty[

[https://www.suwalki24.pl/article/1,rzecznik_bada_samobojstwo_w_suwalkach]

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie