Sobola Biel to miejsce z historią. Teren ten znajduje się na wzgórzu, między ulicami Sportową i Utratą, który wielu suwalczan pamięta jako „sobolą górkę” – miejsce zabaw, rodzinnych wycieczek oraz zimowych spotkań na sankach i nartach.
Od 2017 roku powstaje tu osiedle mieszkalne Sobola Biel z własnym terenem rekreacyjnym i niepowtarzalnym designem.
- W lipcu zakończyliśmy pierwszy, a w październiku drugi etap inwestycji – opowiada Agnieszka Naruszewicz, starszy specjalista do spraw sprzedaży Sobola Biel. - Do użytkowania zostały przekazane budynek A1 z 46 apartamentami oraz budynek A2, w którym znajduje się 75 apartamentów różnej wielkości, od 30 do 100 metrów kwadratowych. Wszystkie mają przestronne balkony, o powierzchni od 7 do 44 m kw., każdy ze szklanymi balustradami. Przy mieszkaniach na parterze znajdują się duże, zielone tarasy o powierzchni do 130 m kw.
Wybór miejsca był przemyślany. Rozwój południowo-wschodniej części miasta rozpoczęła budowa osiedla przy ul. Sportowej - Olimpijskie Ogrody dewelopera Rutkowski Development. Od tego czasu, w niespełna kilka lat okolica zmieniła się nie do poznania.
Zmodernizowany, a właściwie zbudowany od nowa został stadion lekkoatletyczny z kortami tenisowymi i boiskiem wyłożonym murawą, gdzie wolny czas spędza mnóstwo suwalczan w różnym wieku. Po sąsiedzku powstała okazała Biedronka, a tuż przy niej właśnie rozbudowuje się Szkoła Podstawowa nr 4. Nieopodal prężnie działa znane w mieście, nowoczesne Przedszkole nr 1.
Z Sobola Biel można dotrzeć pieszo nad zalew Arkadia i Bulwary nad Czarną Hańczą czy do centrum Suwałk. Należy również docenić poprawę komunikacji i warunków dojazdu. W ubiegłym roku została zmodernizowana droga do Płociczna, teraz nad zalew w Sobolewie, teraz nad jezioro Wigry można bezpiecznie dojechać rowerem. W kwietniu oddano do użytku obwodnicę Suwałk, dzięki czemu z ul. Utraty zniknęły tiry, a cicha okolica zrobiła się jeszcze spokojniejsza. Wkrótce nastąpi otwarcie ul. 100-lecia Niepodległości z tunelem pod torami i mostem na Czarnej Hańczy, dzięki czemu podróż do siedziby Wigierskiego Parku Narodowego i Starego Folwarku stanie się krótsza.
Gotowa jest ulica Aleksandry Piłsudskiej, zaczynająca się rondem od ul. Sportowej i ogródków działkowych, prowadząca do ul. Utrata. Powstała ona specjalnie z myślą o mieszkańcach Sobola Biel. Na budowę przeznaczono 12 milionów złotych, a w tym trudnym technicznie przedsięwzięciu miasto wsparła finansowo firma Rutkowski Development.
Ulica Aleksandry Piłsudskiej z przystankiem komunikacji miejskiej i parkingami w części biegnie po specjalnie przygotowanym nasypie. Prawdopodobnie dlatego pojawiały się pogłoski o mało stabilnym, grząskim podłożu. W odpowiedzi na nie deweloper zlecił niezależnym ekspertom zbadanie gruntu, na którym powstają budynki. W dnie wykopu przygotowanego do posadowienia konstrukcji ław i stóp fundamentowych, w rozlokowanych losowo i równomiernie punktach, firma Uni-Geo przeprowadziła badania w celu określenia wskaźnika zagęszczenia oraz wartości modułu odkształcenia dynamicznego gruntów.
- Badania i pomiary potwierdziły zgodność warunków gruntowych z założeniami Specyfikacji Technicznej - mówi mgr inż. Maciej Luty, geolog z Uni-Geo. – Biorąc pod uwagę wyniki wykonanych badań oraz szczegółowe wytyczne projektowe grunty, na których wznoszone są budynki, charakteryzują odpowiednie wartości weryfikowanych parametrów fizyczno-mechanicznych. Podłoże jest stabilne.
Ponadto rozpoczęła się właśnie budowa plebanii i kościoła nowo utworzonej parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników. Plac pod świątynię oraz krzyż zostały poświęcone 3 maja 2019 r. Na osiedlu Sobola Biel trwa zaś kolejny etap budowy. Powstaje trzeci i czwarty budynek „Inwestycji Roku 2019”.
Wojciech Drażba