13.11.2013

W mieście tłoczno od krasnoludków

Czy krasnoludki są na świecie? Od dziś na pewno są w Suwałkach. Rzeźby małych bohaterów bajki Marii Konopnickiej pojawiły się dziś w kilku punktach w mieście. Pod pomnikiem poetki osiedlił się sam król Błystek. Figurki są również m.in. w parkach i na stadionie.

„Wszelkie skarby biorą się w ziemi z tego, co opuści i poniecha człowiek. Odrobiny nie spożytego czasu mienią się w szafiry; odrobiny nie spożytego chleba — w perły najjaśniejsze; odrobiny siły — co się nie obróciła na dobre ni sobie, ni komu, w szczere idą złoto. Gdyby człowiek okruszyn takich nie upuszczał i nie poniechiwał, skarby te byłyby jego. A tak idą w ziemię i my tam ich strzeżem.” - to jedna z mądrości, które głosił Błystek, król krasnoludków, bohater bajki Marii Konopnickiej.

Dziś król Błystek opuścił Kryształową Grotę i na stałe przeniósł się do Suwałk. Za swoją nową siedzibę obrał oczywiście plac Marii Konopnickiej. Wraz z nim w mieście nad Czarną Hańczą pojawiło się jego dziewięciu kompanów. Kronikarz Koszałek Opałek wybrał sobie pasaż Grande-Synthe, strażnicy Pakuła i Mikuła wejście do Muzeum im. Marii Konopnickiej, a miłośnik sportu Pietrzyk ścianę Aquaparku. Miłośnik ptaków Sikorek rozgościł się w sąsiedztwie fontanny na terenie Parku im. Konstytucji 3 Maja, Modraczek lubiący muzykę i kwiaty osiedlił się w pobliżu fontanny na terenie sali koncertowo-teatralnej u zbiegu ulic Brzostowskiego i Jana Pawła II, łasuch Poziomek zamieszkał na słupie latarni na ulicy Chłodnej, a miłośnik ziół Żagiewka, będzie ich szukał na terenie stadionu piłkarskiego. Obok król Błystka przysiadł również krasnoludek Kocie Oczko.

Figurki z brązu pojawiły się w Suwałkach za sprawą szlak turystycznego im. Marii Konopnickiej - „Krasnoludki są na świecie”. Szlak ten prowadzi do najważniejszych obiektów miasta. - Jesteśmy ojczyzną krasnoludków - uzasadnia stworzenie tego typu atrakcji, Marcin Bonisławski, naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych z suwalskiego Ratusza. Jest to element współfinansowanego przez Unię Europejską projektu. W ubiegłym roku prezydent Suwałk cieszył się, że to właśnie obecność krasnoludków we wniosku podniosła jego atrakcyjność.

Całkowity koszt wykonania rzeźb to ponad 54 tys. złotych brutto. Wyglądem nawiązują one do rysunków autorstwa Jana Marcina Szancera, który jest autorem ilustracji do książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Rzeźby wykonała firma z Wrocławia. - Pierwszą, rzeźbę wykonujemy z plasteliny. Dopiero potem z mosiądza. Wykonanie jednego krasnoludka trwa około miesiąca - tłumaczy twórca rzeźb Piotr Makała.

Ratusz zaplanował również przygotowanie dodatkowej atrakcji dla turystów. - Odwiedzający nasze miasta użytkownicy telefonów typu smartfon będą mogli korzystać z mobilnego przewodnika turystycznego - wyjaśnia Jarosław Filipowicz. Mobilny przewodnik zawierać będzie interaktywne mapy z wykazem oraz opisem zabytków i ciekawych miejsc. Umożliwić ma też odnalezienie noclegu lub restauracji. - Będzie to aplikacja mobilna wykorzystująca geolokalizację dostosowując do niej wyświetlane trasy, obiekty i wydarzenia - podkreśla rzecznik suwalskiego Ratusza.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Dodaj nowe ogoszenie