Prąd ze słońca, biogaz z odpadów oraz ciepło z oczyszczonych ścieków. To pomysły PWiK-u na to jak uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł energii. Niektóre z nich już wprowadzono w życie.
Prace nad maksymalnym wykorzystaniem procesu oczyszczania Å›cieków prowadzono w SuwaÅ‚kach jeszcze zanim do Polski popÅ‚ynÄ…Å‚ strumieÅ„ unijnych dotacji. W ramach przedakcesyjnego programu ISPA na terenie oczyszczalni zbudowano zbiornik na biogaz i dwa agregaty kogeneracyjne. - Produkujemy w nich energiÄ™ elektrycznÄ… na wÅ‚asne potrzeby - wyjaÅ›nia Grzegorz Kochanowicz, prezes PrzedsiÄ™biorstwa WodociÄ…gów i Kanalizacji.
Proces technologiczny oczyszczania Å›cieków ma mieć również zastosowanie przy ogrzewaniu budynków. W tym celu zastosowana bÄ™dzie pompa wykorzystujÄ…ca ciepÅ‚o ze Å›cieków oczyszczonych. - Chcemy osiÄ…gnąć jak najwiÄ™kszÄ… samowystarczalność - podkreÅ›la szef suwalskich wodociÄ…gów
W najbliższych planach jest również zastosowanie ogniw fotowoltaicznych na budynku stacji uzdatniania wody. - Chcemy wstawić bateriÄ™ sÅ‚onecznÄ… produkujÄ…cÄ… energiÄ™ elektrycznÄ… - tÅ‚umaczy Kochanowicz. Takie ogniwa chciano wykorzystać również do zasilania oczyszczalni. Tam jednak, mimo dość dużego obszaru, nie byÅ‚o możliwoÅ›ci ich montażu.
(mkapu)
[14.05.2014] Wysuszone ścieki zarobią na siebie
[13.05.2014] Miliony trafiły do kanalizacji