Osad, który powstaje w miejskiej oczyszczalni ścieków będzie ponownie zagospodarowany. Pomoże w tym suszarnia, której budowę kończy właśnie suwalski PWiK. Kosztować będzie ona prawie 20 mln zł, a do użytku oddana zostanie jesienią.
- Dotychczas osady Å›ciekowe po fermentacji i stabilizacji wywożone byÅ‚y w mazistej formie na pola dla rolników - wyjaÅ›nia Grzegorz Kochanowicz, prezes PrzedsiÄ™biorstwa WodociÄ…gów i Kanalizacji. Taki sposób usuwania odpadów niesie jednak za sobÄ… uciążliwość zapachowÄ… i transportowÄ…. Dlatego spóÅ‚ka, w ramach unijnego projektu, buduje suszarniÄ™, która ma ten problem rozwiÄ…zać.
- Chcemy ten osad osuszyć do mniejszych albo wiÄ™kszych granulek. Nie wiemy jeszcze jaki bÄ™dzie ich rozmiar. Wszystko zależy od struktury osadu - opowiada szef suwalskich wodociÄ…gów.
Wysuszony osad bÄ™dzie miaÅ‚ podwójne zastosowanie. MaÅ‚e granulki w dalszym ciÄ…gu bÄ™dzie można wywozić na pola jako nawóz. Natomiast wiÄ™ksze granule bÄ™dÄ… mogÅ‚y być wspóÅ‚spalane z innymi odpadami. Pozyskane w ten sposób paliwo PWiK bÄ™dzie sprzedawać.
- Jest wiele podmiotów zainteresowanych wysuszonymi odpadami – zapewnia Kochanowicz. SÄ… to m.in. producenci paliwa alternatywnego, którzy dodajÄ… ten osad do innych substancji i z tej mieszanki robiÄ… paliwo, sprzedawane potem kotÅ‚owniom i cementowniom.
ProdukcjÄ™ granulek z osadu umożliwi warta 20 mln zÅ‚ suszarna, którÄ… PWiK buduje w ramach unijnego projektu. Obecnie montowane sÄ… tam m.in. komora pompowni wody technologicznej i stacji polielektrolitu z przyÅ‚Ä…czami. Budynek do użytku oddany zostanie z koÅ„cem października.
(mkapu)
[13.05.2014] Miliony trafiły do kanalizacji