Opracowywany niedawno plan zagospodarowania początkowego odcinka ulicy Waryńskiego wciąż zakłada, że może być ona w tym miejscu dwukierunkowa. Wszystko zależy jednak od tego, czy, stojąca na drodze do poszerzenia ulicy, XIX-wieczna kamienica zostanie skreślona z rejestru zabytków.
Na ponad dwustumetrowym, początkowym odcinku ulicy Waryńskiego od ponad dwudziestu lat ruch odbywa się tylko w kierunku wschodnim. Kilka lat temu pojawił się jednak pomysł, żeby przynajmniej na części tej ulicy przywrócić ruch w dwóch kierunkach. Na drodze drogowców stanęła jednak jednak wiekowa kamienica.
Stan budynku, który zbudowano pod koniec XIX wieku, pozostawia obecnie wiele do życzenia. ZBM wielokrotnie starał się uzyskać od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodę na przeniesienie obiektu. Pozytywnej decyzji jednak nie otrzymał. - Kamienica jest zabytkowa i o jej przeniesieniu zdecydować może tylko minister - podkreśla Małgorzata Włoskowska, naczelnik Wydziału Architektury.
Taki rozwój sytuacji uwzględnili jednak miejscy planiści w opracowanym wstępnie planie zagospodarowania przestrzennego tej okolicy. Dopuszcza on, że kamienica zostanie przemieszczona. Dzięki temu przy ulicy powstałoby puste miejsce, po którym przebiegałby dodatkowy pas ruchu. To umożliwiłoby pojazdom poruszanie w dwóch kierunkach. - Jest możliwość zmiany organizacji ruchu, ale o tym decyduje Zarząd Dróg - wyjaśnia Włoskowska.
Oczekiwanie na korzystną decyzję ministra i zmiany w układzie komunikacyjnym miasta sprawiły, że sami drogowcy przestali zabiegać o zmianę organizacji ruchu na Waryńskiego. - Po zagospodarowaniu i skomunikowaniu terenu przy ulicy księdza Zawadzkiego nie ma już takiej potrzeby - wyjaśnia Tomasz Drejer. Według zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni takie zmiany mogłyby teraz okazać się niekorzystne. - Jeżeli w centrum miasta chcemy ograniczać ruch skracających sobie drogę samochodów, to dwukierunkowość na Waryńskiego jest niepotrzebna - tłumaczy szef suwalskich drogowców.
Jeżeli nawet minister nie zezwoli na przeniesienie lub rozbiórkę kamienicy, to plan i tak wprowadzi zmiany w tej okolicy. Przewiduje on, że za kamienicą przy Waryńskiego 4 usunięta zostanie zabudowa gospodarcza i garażowa. Dopuszczono też, że w przyszłości, w sąsiedztwie ulicy Krótkiej powstać może parking podziemny. Wytyczono również ciąg pieszy, który równolegle do Waryńskiego połączy Króką z Noniewicza.
(mkapu)