Jerzy Broc, Jan Chojnacki, Walerian Drażba - właściciel firmy Walmar, Szymon Racis – właściciel Racis Development, Społeczny Komitet Wspierania Budowy Suwalskiej Obwodnicy, Miasto Grande-Synthe we Francji oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych ,,Nad Czarną Hańczą” w Suwałkach – to laureaci prestiżowej nagrody Włócznia Jaćwingów za miniony, 2018 rok.
Uroczysta gala, podczas której odbyło się wręczenie statuetek odbyła się w sobotę w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Poprowadzili ją Odeta Moro-Figurska i Jarosław Kret. Po części oficjalnej odbył się koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy.
- Włócznie Jaćwingów to nagrody przyznawane osobom i instytucjom, które dzięki bardzo ciężkiej pracy i wytrwałości osiągnęły sukces, które z wielkim zaangażowaniem działają na rzecz miasta i jego mieszkańców – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Jerzy Broc, sportowiec, nauczyciel i wychowawca, działacz „Solidarności” otrzymał Włócznię „za hart ducha, przełamywanie barier, za wytrwałość, promocję Suwałk oraz osiągnięcie wielu imponujących sukcesów sportowych.”
Jana Chojnacki z radiowej Trójki, „za wielkie zaangażowanie w organizację Suwałki Blues Festival”.
Walerian Drażba - właściciel „Walmar”, otrzymał statuetkę „za długoletni i stabilny rozwój firmy oraz ugruntowaną pozycję na suwalskim rynku, a także za wspieranie działań sportowych”.
Szymon Racis i Racis Development „za dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz realizację kompleksów mieszkaniowych cenionych przez suwalczan”.
Społeczny Komitet Wspierania Budowy Suwalskiej Obwodnicy otrzymał Włócznię Jaćwingów „za starania o obwodnicę, manifestowanie wraz z suwalczanami konieczności realizacji tej inwestycji i skuteczne doprowadzenie do rozpoczęcia budowy”.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych ,,Nad Czarną Hańczą” w Suwałkach zostało nagrodzone „za upowszechnianie poprzez liczne wydawnictwa historii, kultury, zwyczajów mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny”.
Wyróżnienie pojedzie również do Grande-Synthe we Francji „za 40 lat partnerskiej współpracy z miastem Suwałki. Współpraca miast opiera się na wymianie kulturalnej, sportowej, gospodarczej czy edukacyjnej. Przez wiele lat współpracy nawiązano liczne kontakty w różnych dziedzinach życia, w tym z udziałem kombatantów i młodzieży.”
Zdjęcia: Miłosz Kozakiewicz