Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Sejny wójt Joanna Raś poinformowała, że Starostwo Powiatowe nieodpłatnie przekazało gminie dokumentację dotyczącą przebudowy budynku po byłej Szkole Podstawowej z Berżnikach na Środowiskowy Dom Pomocy.
Jak wiadomo, taki dom tu nie powstał. Powiat zbudował taką placówkę w samych Sejnach.
- Będziemy teraz razem z radnymi pracować nad tym, aby w tym niszczejącym od lat budynku utworzyć np. - wzorem gminy Krasnopol - Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Na terenie naszej gminy także przybywa osób potrzebujących takiej pomocy i opieki - mówiła wójt.
Przypomnijmy, że w Krasnopolu we wrześniu br. powstało w starej i nieczynnej od lat szkole Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Budynek został zmodernizowany i przystosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W centrum dzienną pomoc może znaleźć 12 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Długa historia niszczejącego budynku szkoły.
Budynek po byłej Szkole Podstawowej w Berżnikach niszczeje od kilkunastu lat. Było już z kilka koncepcji, ale, jak na razie, żadna nie doczekała się realizacji.
Już w 2014 roku ówczesny wójt gminy ogłosił przetarg na jego sprzedaż. Cena wywoławcza to 217 tys. zł.
Z kolei pierwszą decyzją kolejnego wójta było wstrzymanie przetargu i poszukiwanie możliwości jego innego zagospodarowania.
Miał tu być powiatowy Środowiskowy Dom Pomocy, który ostatecznie powstał w samych Sejnach.
Do jesieni 2023 roku w części budynku poszkolnego mieściła się Gminna Biblioteka Publiczna. Po zakończonej w 2023 roku przebudowie i nadbudowie budynku po byłym Domu Kultury w Berżnikach, tam właśnie znalazła swoje lokum i biblioteka.
Były pomysły na całodobowy dom pomocy społecznej, na warsztaty terapii zajęciowej.
Teraz pojawia się koncepcja urządzenia tu przez samorząd gminny Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Trzeba będzie poszukiwać źródeł dofinansowania. Są takie w ramach programów rządowych.
To ostatni niszczejący gminny obiekt w osadzie
Gdyby udało się zrealizować ten pomysł, w Berżnikach zostałoby zagospodarowane ostatnie opuszczone gminne miejsce.
Gminę zlikwidowano w 1976 roku. Od tamtego czasu wieś podupadała. Zlikwidowano szkołę, dom kultury, połączenia autobusowe. Ostał się jedynie kościół. W ostatnich kilku latach osada powoli odżywa.
W 2023 roku dobiegło końca odtworzenie Gminnego Domu Kultury.
Część radnych miała wątpliwości, czy w ogóle Dom Kultury w Berżnikach jest potrzeby, czy będą chętni do korzystania z jego usług, oferty. Padały nawet zarzuty, że Berżniki są ostatnio mocno preferowane kosztem innych wsi.
Radna z Berżnik mocno broniła inwestycji. Jej zdaniem, ośrodek kultury w tej kiedyś gminnej wsi jest bardzo potrzeby.
- Działa u nas aktywne Stowarzyszenie Ziemi Berżnicko -Zelwiańskiej, jest Koło Gospodyń Wiejskich, które pozyskuje fundusze na swoją działalność, ale nie ma pomieszczeń. Są wreszcie seniorzy, też bez lokum. Jeżeli chodzi o inwestycje w Berżnikach, to były one prowadzone głównie przez powiat - argumentowała radna z Berżnik.
Swoja siedzibę tu mają także:
- Biblioteka Publiczna,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Berżnikach,
- Filia GKRPA w Sejnach
Przypomnijmy, że tuż za GOK, w kierunku jeziora, zagospodarowano teren pod rekreację i wypoczynek. W osadzie powstało kolejne piękne miejsce. W 2023 roku zmodernizowano też boisko w Berżnikach.
Mieszkańcy, młodzież, strażacy zyskali boiska do piłki nożnej, boiska do piłki siatkowej, tor do zawodów strażackich, oświetlenie solarne oraz parking. Będą tu organizowane imprezy plenerowe, takie jak pikniki, warsztaty, wystawy, skierowane zarówno do najmłodszych mieszkańców, jak i seniorów.
Na stworzonym parkingu, w czasie organizacji imprez, zawodów sportowych, strażackich, znalazło się także miejsce, aby lokalni wytwórcy mogli rozstawić swoje stanowiska z produktami regionalnymi.
Wróciły ponadto połączenia autobusowe.
WYG
Na fot:
1. Niszczejący budynek szkoły Podstawowej w Berżnikach. Fot: arch
2. Przebudowany Domu Kultury w Berżnikach
Fot: UG