Dr Tomasz Naruszewicz, historyk, wykładowca PUZ Suwałki i wójt gminy Bakałarzewo, ze swadą opowiada o swojej drugiej już książce, która powstała na zapotrzebowanie mieszkańców i zamówienie kolegów samorządowców Gminy Suwałki.
Przed ponad pięcioma laty Tomasz Naruszewicz prezentował „Wsie Gminy Suwałki”. Aula PUZ pękała w szwach i władze Gminy Suwałki promocję kolejnego wydawnictwa zdecydowały się przeprowadzić w sali koncertowo-teatralnej SOK. Jak się okazało, słusznie. Mniejsza sala nie pomieściłaby wszystkich chętnych do spotkania z autorem i otrzymania najnowszej pozycji za darmo.
- Ta kolejna publikacja Tomasza Naruszewicza jest odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych mieszkańców, którzy chcieli jeszcze dogłębniej poznać swoje korzenie, tradycję regionu i tożsamość narodową – mówi Krzysztof Gwaj, zastępca wójta Gminy Suwałki.
Tomasz Naruszewicz opowiada o historii ciekawie, z humorem, nie unika anegdot. Książka „Dzieje Gminy Suwałki. Ludzie i miejsca” liczy 600 stron i zawiera aż 200 wywiadów, przeprowadzonych z mieszkańcami przez autora i jego studentów. Opowieści ludzi trudno czasami zweryfikować, ale historycy doskonale wiedzą, że trudno też wierzyć wszystkim archiwaliom, bo i papier „wszystko przyjmie”. Zresztą, bardzo mało dokumentów zachowało się z czasów II wojny światowej.
- Ta książka jest swoistym podręcznikiem dla samorządowców z dziejów małej gminy. Znajdziemy też w niej dużo informacji o bezpieczeństwie wewnętrznym – o funkcjonowaniu ochotniczych straży i posterunków policji – mówi Tomasz Naruszewicz. – Ludzie często pytają mnie, jako wójta, dlaczego piszę o innych gminach. Odpowiadam, że po to, żeby nie robić błędów w swojej gminie, bo historia jest przecież najlepszą nauczycielką życia.
Ciekawostką, ale i trudnością badawczą jest, że na tym terenie funkcjonowały kiedyś dwie gminy – Huta i Kuków, z siedzibami w innych miejscowościach. Zresztą, dzisiaj Gmina Suwałki jest jedyną w regionie, która ma siedzibę nie na swoim terenie , bo w mieście.
- Gmina Kuków miała siedzibę w Wychodnem, a Huta –najpierw w Ryżówce, potem Tartaku i w Starym Folwarku. Strasznie trudno się w tym wszystkim połapać – śmieje się Tomasz Naruszewicz. – Udało się nam ze studentami zdobyć wiele nieznanych wcześniej fotografii.
Tereny Gminy Suwałki, z Wigierskim Parkiem Narodowym, uważane są za najpiękniejsze w Polsce. W XIX wieku były bardzo biedne. Ludzie żyli w drewnianych chatach, krytych słomą. Mięso jedli w niedzielę lub od święta.
- W porównaniu z dzisiejszymi czasami, nastąpił niesamowity przeskok. Gmina Suwałki należy do najbogatszych, a jak i dzięki komu rozwijały się poszczególne wsie, dowiemy się z najnowszej książki.
Wojciech Drażba
Fot. Suwalki24.pl