15.07.2024

Kulinarna Bitwa Regionów. Puńsk stolicą smaków, zapachów i talentów Sejneńszczyzny [zdjęcia]

W niedzielę, 14 lipca w Puńsku odbył się I etap konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich - Bitwa Regionów.

Swoje umiejętności zaprezentowało 11 kół gospodyń wiejskich z powiatu sejneńskiego, które przygotowały wspaniałe, tradycyjne dania, pełne smaku i aromatu, oparte na historii regionu.

Działo się nie tylko na stoiskach KGW. Najmłodsi bawili się na dmuchanych zjeżdżalniach, były koncerty lokalnych zespołów artystycznych.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski, przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wójtowie z powiatu sejneńskiego, no i liczna publiczność.

Obserwowanie zmagań gospodyń była wyjątkową okazją do poznawania rodzimych tradycji kulinarnych. A bogactwo regionalnych potraw i wspaniała atmosfera były naprawdę gwarantowane.

- Za sprawą „Bitwy Regionów”, Puńsk stał się dzisiaj stolicą sejneńskich smaków, zapachów i talentów, nie tylko kulinarnych  - podsumowała Joanna Raś, wójt Gminy Sejny… Śpieszę z podziękowaniami dla kół biorących udział w konkursie a działających na terenie naszej Gminy Sejny: Koło Gospodyń Wiejskich Żegary KGW Jezioranki Kolonia Sejny Koło Gospodyń Wiejskich w Krasnogrudzie Koło Gospodyń Wiejskich Klejwy. To Wy swoimi zaangażowaniem, poświęconym czasem i umiejętnościami sławicie Gminę Sejny – dodała..

Niezwyciężone Przystawańce

Pierwsze miejsce w konkursie, identycznie jak dwa lata temu i przed rokiem, zajęły panie z KGW Przystawańce w gminie Puńsk. I to one wezmą udział w półfinale wojewódzkim Bitwy Regionów, który odbędzie się 23 sierpnia na Zamku w Tykocinie.  

Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach zaserwowało potrawkę z gęsiny, która ma korzenie w tradycjach wiejskich. Przed rokiem wywalczyło I miejsce za potrawę „Dzuku smakalas”, a wcześniej za „Kleckyne”.

W czerwcu 2023 roku w podlaskim półfinale konkursu „Polska od kuchni” w Augustowie panie z KGW z Przystawańc za rosół z baraniny i preskucai zajęło I miejsce i otrzymało 3 tys. zł nagrody. Poza tym dostąpiły zaszczytu wzięcia udziału w ogólnopolskim finale I, który odbył się na błoniach Stadionu  PGE Narodowy.

Także w czerwcu 2023 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach zarejestrowało na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrawę kuciukai, czyli małe, chrupiące, lekko słodkie kulki z makiem, które podaje się z tzw. mlekiem makowym. Potrawa ta charakterystyczna jest dla kuchni litewskiej – serwuje się ją zwyczajowo w Boże Narodzenie.

– Sama nazwa pochodzi od słowa „kūčios”, co w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza „wigilia”. Te ciasteczka robi się z drożdży, mąki, maku, cukru, soli, wody i odrobiny oleju. Wypieka się je w piecu – wyjaśniała wówczas Wida Marcinkiewicz z Przystawańc.

Z kolei w kwietniu 2022 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach zostało zwycięzcą wojewódzkiego konkursu na wielkanocną ozdobę świąteczną, organizowanego przez samorząd województwa podlaskiego.

Inspiracja na pracę konkursową jak przyznali sami laureaci, zaczerpnięta została od starszego pokolenia. Nad ozdobą przygotowaną przez członków tego koła pracowało 6 osób.

– Pytałyśmy starszych ludzi, czym przyozdabiali chaty wiejskie. I taka babcia 95-letnia taki pomysł nam podsunęła. Wiadomo, kiedyś w wiejskich chatach było biednie, dlatego kiedy czymś chcieli przyozdobić mieszkanie robili różne ręczne ozdoby. Taką ozdobą przyozdabiano okna. W tych wzorach zawierano ornamenty ludowe – mówiła Wida Marcinkiewicz.

W lutym 2020 roku KGW Przystawańce w gminie Puńsk wróciły z główna nagrodą konkursu„Regionalny Specjał Roślinny”, organizowanego przez Samorząd Województwa Podlaskiego.

Panie zdobyły ten laur za roślinną potrawę z ziemniaków nadziewanych porem, marchewką i cebulą z dodatkiem pestek słonecznika, konopi i olejem lnianym.

Potrawą na słodko pań z Przystawańc było ciasto z …marchwi.

W grudniu 2019 roku wyróżniono je za postną zupę i kūčiukai z makiem w wojewódzkim konkursie kulinarnego "Tradycyjny stół wigilijny".

- Mamy tu zupę z wywaru z ziemniaków w łupinach z ziołami, które nasze babcie podawały na stół – opowiadały wówczas przy stole. - Ale też ziemniaki nadziewane faszerowane śledziem i śledzia z jabłkami. Na słodko mamy też najbardziej lubiane przez dzieci kučiukai, czyli małe kuleczki z ciasta z dodatkiem maku. Piecze się je na długo przed świętami, by stwardniały a potem zalewa słodkim makiem.

Miejsce w budynku po szkole

Panie z Przystawańc, w jednym z pomieszczeń po byłej szkole, jakie im udostępnił wójt gminy Puńsk, mają swoją kuchnię i sprzęt, urządzenia do niej, zastawę stołową.  Spotykają się tu przynajmniej raz w miesiącu. Wiele sprzętu kupiły z rządowej dotacji. Panie nie tylko wspólnie pieką, smażą i gotują, ale i zajmują się wieloma innymi ciekawymi zajęciami. Organizują spotkania z innymi kołami, aby wymienić się doświadczeniami, obchodzą wspólnie różne święta, Nowy Rok, śpiewają, tańczą.

Kolejne miejsca w Bitwie Regionów 

Drugie miejsce w Bitwie Regionów w Puńsku w niedzielę, za lina w śmietanie,  zajęło KGW Żegary, w gminie Sejny. 

Trzecie miejsce  zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Maćkowianki z Maćkowej Rudzie w gminie Krasnopol za  za Pierogi Brata Barnaby

Wyróżniono  Koło Gospodyń Wiejskich w Wojtokiemiach w gminie Puńsk  za Gołąbki w kiszonej kapuście

WYG

Źródła i fot: KOWR; KGW Puńsk, Joanna Raś; podlaskie.eu; UG Puńsk, Kornelija Mauliūtė- kierownik zespołu Jotva  przy DKL Puńsk

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*