Podczas sesji Rady Miasta, 25 listopada burmistrz Sejn Dorian Krause poinformował, że rozpoczęto procedurę wyjścia ze spółki z firmą, która miała budować zakład medykamentów oraz odzyskiwania działki, którą miasto przekazało na tę inwestycję.
- Będzie to długi proces - zastrzegł burmistrz.
Poszukiwania inwestora i długie debaty
Przypomnijmy, że w czerwcu 2021 roku ówczesny burmistrz miasta Arkadiusz Nowalski rozpoczął poszukiwania inwestora do budowy w Sejnach zakładu farmaceutycznego. Zgłosiła się tylko jedna firma. W wyniku naboru została złożona i oceniona oferta spółki MtPharma. W grudniu 2021 r. została podpisana umowa inwestycyjna,
W styczniu 2022 radni Sejn większością głosów podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem miasta z firmą MT- Pharma sp.z.o.o.
Głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata. Uchwała wisiała na przysłowiowym włosku, szczególnie, że burmistrz nie miał swojej większości w radzie. Wówczas głos zabrał przedstawiciel spółki i powiedział jasno.:
- My nie musimy koniecznie inwestować w Sejnach. Możemy w każdym innym miejscu w Polsce. Skorzystaliśmy z okazji dzięki uprzejmości burmistrza.
Ostatecznie uchwała przeszła. Za uchwałą opowiedziało się 8 radnych spośród 12 obecnych na obradach
10 sierpnia 2022 r. została podpisana umowa spółki.
Wspólne przedsięwzięcie
Miało to być wspólne przedsięwzięcie z miastem. Inwestor miał sfinansować budowę, załatwić sprawy formalne (dokumentacja projektowa, zezwolenie na budowę, itp.), a miasto wniosło aportem do spółki wart 2 mln zł. grunt znajdujący się w opodal podstrefy ekonomicznej, a także zapewniło wsparcie w sprawach proceduralnych.
Zakładano, że miasto byłoby wspólnikiem mniejszościowym w spółce, a jego rola sprowadzałaby się do kontrolowania realizacji przedsięwzięcia zgodnie z umową z inwestorem. Kilka lat po rozpoczęciu funkcjonowania fabryki, przewidywano zbycie udziałów miasta w tym przedsięwzięciu.
W październiku 2022 r. Miasto wniosło aport w postaci gruntu do spółki celowej o nazwie MT-Pharma Sejny, której zadaniem była budowa zakładu farmaceutycznego. Obecnie spółka nosi nową nazwę - MeTa Pharmaceutical Production.
Inwestor miał czas do sierpnia 2025 r. na wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z umowy spółki i umowy inwestycyjnej.
Korzyści dla Sejn
Jak mówiono podczas zawierania porozumienia miasto miałoby następujące korzyści:
– wpływy finansowe dla miasta,
- zatrudnienie na początek 25 pracowników, a następnie dalszy wzrost miejsc pracy,
- transfer wiedzy do miasta i budowanie wizerunku miasta przyjaznego inwestorom.
- ściągnięcie do Sejn specjalistów. Potrzebni mieli być głównie specjaliści z zakresu chemii, biochemii, biotechnologii, farmacji i kierunków pokrewnych
100 ha pod uprawy wiesiołka
Na pierwszy etap potrzebny był m.in. wiesiołek, który mogliby uprawiać i dostarczać m.in. okoliczni rolnicy.
Duże zapotrzebowanie na wiesołka jest też u innych producentów leków. Wstępnie szacowano na 100 ha wiesiołka w rejonie. Skończyło się na plantacji pokazowej.
Pierwsze opóźnienia i wyzwania
Już w kwietniu 2024 roku, podczas otwartego spotkania w mieście, przedstawiciel spółki mówił o opóźnieniach przy realizacji tej inwestycji.
- Obliczono wydatki na przygotowanie terenu pod inwestycję na poziomie 4 mln. Za te pieniądze można kupić gdzie indziej działkę, która ma wszystko. Pojawiły się dodatkowe koszty, jak np. potrzeba wycięcia podziemnej sieci światłowodu.
- Projekt budowlany jest zakończony, ale świadomi wyzwań nie składamy wniosku o zezwoleniu na budowę. Nie będzie także kontraktowany wesiołek, póki nie będzie wytwórni. Spółka liczy na pieniądze z KPO. Będzie zatrudnionych 30 osób w systemie dwuzmianowym w pierwszym okresie. Lipiec 2025 to planowane uruchomienie 1400 m2 w trzech halach, ale termin nie jest już pewny – informował mieszkańców Sejn w kwietniu br. przedstawiciel spółki.
Nowe propozycje inwestora
Latem br. podczas Walnego Zgromadzenia Wspólników MT-Pharma zaproponowała miastu trzy nowe warianty umowy:
- pierwszy to istotne podniesienie kapitału spółki z zachowaniem obecnych proporcji udziałów, co by oznaczało miastu dodatkowe koszty,
- drugi to istotne podniesienie kapitału spółki i zmiana proporcji udziałów na korzyść spółki, co by oznaczało stratę udziałów przez miasto,
- trzeci to rezygnacja miasta ze spółki, zwrot miastu udziałów i gruntów. Oznaczałoby to w praktyce koniec marzeń o fabryce leków w mieście.
Burmistrz Dorian Krause informował wówczas radnych, że Urząd przygotowuje czwartą opcję, ma być kompromisowa.
Jak widać, nie znaleziono kompromisu. Fabryki w Sejnach nie będzie.
Natomiast przyszły sejneński inwestor produkuje już leki w innej miejscowości. Odbyło się to przez zakup działającego zakładu.
WYG
Na fot: Wizualizacja zakładu w Sejnach