21.01.2025

Prawidłowe rozpalanie pieca na eko groszek krok po kroku

Ogrzewanie domu eko groszkiem to rozwiązanie, które ze względu na wygodę oraz relatywnie niskie koszty cieszy się naprawdę dużą popularnością.

Użytkownicy kotłów z podajnikiem muszą jednak wiedzieć nie tylko jak je ustawić, ale również jak w praktyce wygląda rozpalanie pieca na eko groszek. Jak się do tego przygotować? Jak napalić w piecu na ekogroszek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rozpalanie pieca na ekogroszek – przygotowanie

Jak wspomniano we wstępie ogrzewanie domu ekogroszkiem to rozwiązanie, które jest cenione ze względu na wygodę. Wynika ona z tego, że eksploatacja dobrze ustawionego kotła z automatycznym podajnikiem jest praktycznie bezobsługowa, a uzupełnianie paliwa to czynność, którą można wykonywać raz na kilka dni. Użytkownicy muszą jednak potrafić nie tylko wprowadzić odpowiednie ustawienia na sterowniku, ale wiedzieć również jak rozpalić w piecu na ekogroszek. Ostatnia czynność nie tylko nie jest szczególnie trudna, jednak warto się do niej odpowiednio przygotować, ponieważ wpływa to na szybkość oraz skuteczność rozpalania kotła.

Na czym polega przygotowanie pieca na ekogroszek do rozpalenia? Otóż przede wszystkim należy zweryfikować czystość samego urządzenia oraz drożność przewodów dymowych. Istotne jest zatem między innymi to, by usunąć z retorty wszystkie resztki popiołu, ponieważ ich obecność utrudni rozpalanie pieca, a ekogroszek, który zostanie podany ulegnie zanieczyszczeniu. Należy zadbać także o to, by był on suchy oraz przygotować sobie odpowiednią podpałkę, której funkcję mogą spełniać np. drobne kawałki drewna, podpałka w kostce, itp.

Jak rozpalić piec na ekogroszek?

Wygaszanie kotła z podajnikiem to czynność, której nie wykonuje się codziennie, ponieważ należy wykonać ją np. wtedy, gdy czyścimy piec na ekogroszek. Jak rozpalić kocioł na ekogroszek po jego konserwacji? Proces ten przedstawia poniższa instrukcja krok po kroku:

  1. Włączenie trybu pracy ręcznej, co umożliwi podanie ekogroszku do retorty – istotne w tym przypadku jest to, by paliwa nie było ani za dużo, ani zbyt mało, dlatego też na retorcie powinien powstać widoczny kopczyk;

  2. Ułożenie podpałki na kopczyku z ekogroszku oraz jej podpalenie – dobrym rozwiązaniem może być wykonanie delikatnego zagłębienia w powstałym wcześniej kopczyku, co ułatwi ułożenie podpałki oraz przyspieszy przeniesienie się ognia na ekogroszek;

  3. Uruchomienie wentylatora w trybie pracy ręcznej – początkowo siła nadmuchu powinna być niewielka, ponieważ jeżeli byłby on zbyt duży, to mógłby zgasić palącą się podpałkę;

  4. Przełączenie pieca na tryb automatyczny – krok ten należy wykonać dopiero wtedy, gdy ogień się ustabilizuje i obejmie większą część paliwa ekogroszku znajdującego się na poziomie retorty. W efekcie podajnik zacznie automatycznie podawać ustawioną wcześniej ilość ekogoroszku w określonych odstępach czasowych.

Rozpalanie w piecu na ekogroszek – co warto wiedzieć?

Zastanawiając się nad tym, jak rozpalić piec na ekogroszek z podajnikiem warto wiedzieć, że nie zawsze czynność ta musi wymagać użycia podpałki. Nie będzie ona konieczna wtedy, gdy w retorcie pozostał żar po poprzednim cyklu palenia w kotle, a przerwa w działaniu ogrzewania nie była zbyt długa (maksymalnie kilkanaście godzin). W takiej sytuacji wystarczy bowiem usunąć z retorty popiół, pozostawiając jednocześnie żar, który będzie znajdował się niżej. Następnie trzeba uruchomić podajnik w trybie pracy ręcznej, co pozwoli przesunąć żar wyżej i podać jednocześnie dodatkowy ekogroszek. Włączenie nadmuchu sprawi, że po kilku minutach paliwo rozpali się od gorącego jeszcze żaru, a co za tym idzie, możliwe będzie przełączenie pieca w tryb automatyczny.

Co jeszcze warto wiedzieć o rozpalaniu kotłów na ekogroszek - https://www.kolton.pl/produkty/kotly-na-eko-groszek/? Przede wszystkim to, że można stosować różnego rodzaju podpałki, co wymaga oczywiście umiejętnego obchodzenia się z nimi oraz zachowania zasad bezpieczeństwa. Chcąc przyspieszyć rozpalanie, warto użyć także palnika gazowego, którym można nie tylko podpalić zastosowaną podpałkę, ale również sam ekogroszek, co będzie wymagało oczywiście dłuższego utrzymania płomienia w jednym miejscu. Istotne jest wówczas odpowiednie sterowanie pracą wentylatora, ponieważ zbyt silny nadmuch nie tylko utrudni rozpalanie, ale może również stwarzać niebezpieczeństwo ze względu na możliwość gwałtownego rozprzestrzeniania się ognia wydobywającego się z palnika.

Umiejętność rozpalania kotła na ekogroszek jest równe istotna, co prawidłowe czyszczenie pieca czy wprowadzenie odpowiednich ustawień w jego sterowniku. W każdym przypadku istotna jest świadomość tego, w jaki sposób działają tego typu kotły na paliwo stałe oraz korzystanie z fachowych porad dotyczących ich użytkowania. Serwisanci Kołton bardzo chętnie odpowiedzą zatem na wszystkie pytania związane z eksploatacją pieców na ekogroszek, co pozwoli rozwiać ewentualne wątpliwości.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook