GKS Wikielec
Wigry Suwałki
22.11.2024
17:00
29.03.2020
Suwałki pomagają przedsiębiorcom. Bez firm miasto upadnie
To przedsiębiorcy będą kręgosłupem odbudowy w momencie, gdy zakończy się kryzys związany z koronawirusem. Jeżeli będziemy chcieli wrócić do poziomu i stylu życia sprzed pandemii, to bez przedsiębiorców będzie to niewykonalne - powtarza prezydent Suwałk. Zobaczmy, jak miasto chce im pomóc.
Zwolnienia lub ulgi w czynszu za lokale użytkowe oraz w podatkach od nieruchomości i środków transportu i opłatach lokalnych zawiera Pakiet Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców.
Praktycznie stanęły duże zakłady produkcyjne, zwłaszcza te nastawione na eksport. Umiera całkiem spora w Suwałkach branża transportowa, turystyczna, hotelarska, rozrywkowo-rekreacyjna, usługowa. Ledwo dyszy gastronomia, a najmniej odczuwają kryzys branża rolno-spożywcza i budowlana.
- Rozmawiam z przedsiębiorcami, obecnie w mieście nie pracuje około 3 tys. osób - informuje prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. - Jeżeli stan epidemii potrwa dłużej, będzie tragicznie, powróci duże bezrobocie.
Na ostatniej sesji, w środę 18 marca suwalscy radni zajmowali się podwyżką opłat za odbiór śmieci, która ma obowiązywać od lipca, a samorządy innych miast już wprowadzały rozwiązania wspierające rodzimych przedsiębiorców, z których najgłośniejszym było symboliczne 1 zł czynszu za lokale uslugowe. O podobne regulacje w naszym mieście dwukrotnie pytał tylko radny Jacek Niedźwiedzki.
Konkretnej odpowiedzi radny oraz właściciele firm doczekali się już pod dwóch dniach, kiedy Czesław Renkiewicz, w oczekiwaniu na rządowa tarczę antykryzysową, przedstawił założenia własnego Pakietu Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców.
Zwolnienia lub ulgi w czynszu za lokale użytkowe oraz w podatkach od nieruchomości i środków transportu i opłatach lokalnych zawiera Pakiet Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców.
Założenia m.in. przeanalizowała Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach, która zrzesza około 100 firm i instytucji okołobiznesowych. Jej przewodniczący, Bogdan Sadowski wystosował do prezydenta pismo, w którym Izba wniosła o rozszerzenie pakietu, o rozłożenie na wiele etapów i więcej lat, o opracowanie formularzy dostępnych w formie elektronicznej, o opracowanie prostych procedur i minimalną liczbę wymaganych dokumentów i jak najszybsze rozpatrywanie wniosków.
Niejako w odpowiedzi, w miniony wtorek, 24 marca został powołany specjalny zespół, który zajmuje się opracowaniem procedur, wzorów wniosków, pism oraz instrukcji postępowania w poszczególnych przypadkach.
Uruchomiona została również specjalna zakładka na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach (um.suwalki.pl) w dziale „Dla Inwestora", gdzie zaczynają się pojawiać dokumenty, formularze i informacje dla przedsiębiorców.
- Staramy się im pomóc na tyle, na ile jest to możliwe - tak, żeby mogło funkcjonować miasto - mówi Czesław Renkiewicz.
Dzięki propozycjom, które znalazły się w Pakiecie, w trudnym dla przedsiębiorców okresie stanu epidemii, będą oni mogli skorzystać z odroczenia, zwolnienia lub rozłożenia na raty płatności na rzecz Miasta Suwałki i niektórych suwalskich spółek komunalnych.
Ulgi dotyczące czynszu za wynajem lokali użytkowych miasta i spółki ZBM TBS
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu gastronomii, handlu i usług,z wyłączeniem działalności spożywczej i medycznej, wynajmujący lokal użytkowy, przez okres trwania stanu epidemicznego/stanu epidemii ma możliwość uzyskania następującej pomocy:
1) odroczenia płatności oraz rozłożenia na raty czynszu (bez opłat za media);
2) całkowitego zwolnienia z czynszu na skutek zawieszenia działalności gospodarczej w CEIDG, w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego lub stanu epidemii na okres od dnia zawieszenia działalności do końca stanu epidemii;
3) obniżenia czynszu na poziomie od 20 do 50 proc.
Ww. formy pomocy będą rozpatrywane na pisemny, udokumentowany wniosek przedsiębiorcy (załączniki nr 1, 2 lub 3) wraz z załączonymi dokumentami, w szczególności wykazującymi poziom spadku przychodów w stosunku do poziomu średniorocznego w 2019 r.
Odroczenie płatności, rozłożenie na raty oraz obniżenie czynszu za wynajem lokalu użytkowego może być udzielone najemcy, który nie posiada zaległości z tytułu zawartej umowy najmu lokalu na dzień 20 lutego 2020 r.
Za okres odroczenia płatności oraz rozłożenia na raty czynszu za wynajem lokalu użytkowego nie pobiera się odsetek. Odroczenia płatności należności oraz rozłożenia na raty czynszu z tytułu wynajmu lokalu użytkowego następuje w formie zawartego porozumienia przez Spółkę oraz wynajmującego.
W celu wsparcia finansowego podmiotów prowadzących działalność na targowisku przy ul. Sejneńskiej
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach wprowadza obniżkę czynszu na okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w wysokości:
1) całkowite zwolnienie przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność gospodarczą w CEIDG, w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego lub stanu epidemii na okres od dnia zawieszenia działalności do końca stanu epidemii,
2) Obniżki na poziomie od 20 do 50 proc.
3) Obniżki nie dotyczą podmiotów branży spożywczej, mięsnej, warzywniaków oraz chemii gospodarczej.
4) Warunkiem udzielenia obniżki jest wniosek przedsiębiorcy z załączonymi dokumentami wykazującymi poziom obniżki przychodów w danym miesiącu.5)Jeżeli wniosek z załącznikami zostanie wniesiony w ciągu pierwszych 5 dni roboczych po zakończeniu danego miesiąca to kwota obniżki zostanie uwzględniona w fakturze za kolejny miesiąc.
6) Wsparcie dotyczy jedynie czynszu, nie dotyczy opłat z tytułu korzystania z mediów.
Ulgi w podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłat za odpady komunalne
Wnioski o odroczenie lub umorzenie i formularze dostępne są na stronie um.suwalki.pl
Ulgi w opłatach za użytkowanie wieczyste
Zgodnie z art. 71 ust.4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami właściwy organ, na wniosek użytkownika wieczystego złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, tj. 31 marca 2020 roku, może ustalić inny termin zapłaty opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego. W związku z tym, że termin składania wniosków upłynął 17 marca 2020 roku nie ma już możliwości skorzystania z tego przepisu. W przypadku nie uregulowania ww. należności w terminie do 31 marca 2020 roku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o odroczenie lub umorzenie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego z dokumentacją potwierdzającą kondycję finansową przedsiębiorstwa. Wnioski dotyczące użytkowania wieczystego na gruntach Skarbu Państwa zostaną przesłane Wojewodzie Podlaskiemu celem rozpatrzenia.
Opłata za użytkowanie gruntów Skarbu Państwa rozpatrywana będzie zgodnie z art. 12a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 poz. 65 ze zm.) przez Wojewodę Podlaskiego na podstawie wniosku o odroczenie lub umorzenie opłaty rocznej złożonego wraz z dokumentacją potwierdzającą kondycję finansową przedsiębiorstwa do Prezydenta Miasta Suwałk.
Opłata za użytkowanie gruntów Miasta Suwałki rozpatrywana będzie zgodnie z uchwałą nr XXXV/432/2017 Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 26 lipca 2017 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania spłaty i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Miastu Suwałki lub jego jednostkom organizacyjnym oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.Ulgi w opłatach za dostarczanie ciepła, wody i odprowadzanie ścieków
Możliwość odraczania odplatności za energię cieplną
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii, związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp. z o.o. informuje, iż w uzasadnionych przypadkach suwalscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z odroczenia płatności za energię cieplną, wynikających z wystawionych faktur lub rozłożenia płatności na dogodne raty uwzględniając realne możliwości spłaty zobowiązań na rzecz Spółki.
Odroczeniu mogą podlegać płatności wynikające z faktur wystawionych od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym doszło do odwołania stanu epidemii. Odroczenie płatności lub rozłożenie spłaty zobowiązań na raty odbywać się będzie na pisemny wniosek, który będzie rozpatrywany dla każdego przedsiębiorcy indywidualnie.
W przypadkach przedłużającego się stanu zagrożenia i trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorcy, wnioski o wydłużenie terminów płatności będą rozpatrywane każdorazowo z uwzględnieniem bieżącej kondycji finansowej Wnioskodawcy. Stosowny wniosek można wysłać na adres e-mailowy: bok@pec.suwalki.pllub listownie na adres:PEC w Suwałkach Sp. z o.o.ul. Przemysłowa 6A16-400 Suwałki W przypadku dodatkowych wyjaśnień prosimy o kontakt telefoniczny:Biuro Obsługi Klienta: tel. 87 562 99 51
Możliwość odroczenia płatności za usługi zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
świadczonych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o.o.
Załącznik nr 1 - Informacja;Załacznik nr 2 - Wzór wniosku na stronie um.suwalki.pl
Ulgi w opłatach za zajęcie terenu pod tymczasową działalność gospodarczą
Szczegóły miejskiego pakietu zajdą Państwo TUTAJ
Prezydent Suwałk zaapelowal też do ZUS, PGE i PGNiG o pozytywne rozpatrywanie wniosków przedsiębiorców dotyczących odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty płatności bez naliczania odsetek oraz apel do innych właścicieli lokali aby rozważyli możliwość obniżenia czynszów przedsiębiorcom którzy zaprzestali lub znacząco ograniczyli prowadzenie działalności gospodarczej w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego.
Wojciech Drażba