W Suwałkach tradycyjne już kaniuki odbędą się w niedziele, 3 marca w godz. 10.00 – 15.00, na ulicy Patli. O wiele większa i z większymi tradycjami impreza odbędzie się – też tradycyjne, od ponad 400 lat, w Wilnie. Impreza trwać będzie w dniach 1- 3marca br. Jak informuje wilnoteka .lt, podstawowym akcentem tegorocznego Kiermaszu Kaziukowego będą Dni Suwalkiji - jednego z regionów Litwy.
"Od roku 2010 podczas Kiermaszu Kaziukowego przedstawiamy kulturę tradycyjną i współczesną któregoś z regionów Litwy. Były już dni Dzukiji (pryp.red. Dzukija), Auksztoty (Aukšaitija), Żmudzi (Žemaitija). W tym roku przedstawimy Suwalkiję. Wilnianie i goście miasta z pewnością z zainteresowaniem poznają dziedzictwo kulturowe minionych stuleci i kulturę współczesną Suwalkiji. Sądzę, że w ciągu trzech dni przedstawiciele tego regionu potrafią oddać jego specyfikę, pokazać umiejętności i prace złotorękich rzemieślników tej ziemi" - mówił wicemer Wilna Jarosław Kamiński.
Region Suwalkija leży na południowym zachodzie Litwy, przy granicy z Polską i polskim regionem Suwalszczyzna. Obejmuje rejony mariampolski (Marijampole), Kozłowej Rudy (Kazlu Ruda), kalwaryjski (Kalvarijos), szakiajski (Šakiai) i wyłkowyski (Vilkaviškis). Goście z Suwalkiji zamierzają zaprezentować w Wilnie występy zespołów ludowych, wystawy prac rzemieślniczych, degustacje tradycyjnej rodzimej kuchni. Na placu Ratuszowym zostanie zainstalowany ekran, na którym będą prezentowane krótkie filmy o każdym z miast regionu. Na tymże placu odbędzie się także teatralizowany pochód przedstawicieli wszystkich miast i miasteczek Suwalkiji.
W tym roku Kaziuki odbędą się w dniach 1-3 marca. Geografia jarmarku obejmie aleję Giedymina, ulice Pilies (Zamkową), Didžioji (Wielką), Barboros Radvilaites (Barbary Radziwiłłówny), Safianiki (Tymo kvartalas) oraz skwery i place przy tych ulicach.
Udział w tradycyjnym wileńskim Kaziukowym jarmarku zapowiedziała rekordowa liczba wystawców. Organizatorzy spodziewają się około 1500 rzemieślników i twórców ludowych – kilkuset więcej niż w ubiegłym roku. Program artystyczny zaplanowano na trzech scenach: na placu Ratuszowym, na placu Niepodległości oraz na placu Łukiskim. Na tym ostatnim będzie też organizowany młodzieżowy „Kaziuk Alternatywny”. Wileński jarmark odbędzie się już po raz 407. Według prognoz do Wilna na Kaziuki może zawitać nawet pół miliona gości.
Dzień Świętego Kazimierza w Wilnie, czyli Kaziuki, to święto obchodzone od ponad czterystu lat. Dawniej w dzień patrona Litwy odbywał się Jarmark Kaziukowy, któremu towarzyszyły pochody kuglarzy, przebierańców i handlarzy. Współcześnie Kiermasz Kaziukowy w Wilnie to nieodłączna część życia kulturalnego mieszkańców miasta.