Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór na premie dla zainteresowanych rozpoczęciem działalności pozarolniczej na wsi. Można uzyskać na ten cel nawet 100 tysięcy złotych.
Wnioski będzie można składać do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR od 13 marca do 11 kwietnia.
Kto może starać się o wsparcie?
Premię może otrzymać osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku. Ważne jest również, aby wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej przez ostatnie 2 lata. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik nie może mieć wielkości ekonomicznej większej niż 15 000 euro oraz musi znajdować się na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko – wiejskiej w wyłączeniem miast powyżej 5 tysięcy mieszkańców, lub gminy miejskiej wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców.
Dodatkowo bardzo ważnym kryterium jest, aby wnioskodawca składał wniosek o płatności bezpośrednie.
Wykluczeni z otrzymania pomocy są beneficjenci „Premii dla młodych rolników”, „Restrukturyzacji małych gospodarstw” z PROW 2014-2020 oraz „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej” z PROW 2007-2013.
Wysokość pomocy oraz jej przeznaczenie
Beneficjent w ramach pomocy otrzymuje 100 000 PLN, wypłacane w dwóch ratach odpowiednio 80 % i 20 % po realizacji biznesplanu. Przynajmniej 70 000 PLN trzeba wydać na inwestycje w środki trwałe.
Punktacja
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznawanych na podstawie następujących kryteriów wyboru:
– wnioskodawca ma poniżej 40 lat – 3 pkt
– jeśli operacja wpływa na realizację celów w zakresie innowacyjności – 2 pkt
– jeśli wnioskodawca jest beneficjentem poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” – 2 pkt
– jeśli bezrobocie w powiecie, gdzie będzie realizowana operacja będzie największe przyznaje się 2 pkt; jeśli bezrobocie będzie niższe przyznaje się proporcjonalnie mniej punktów
– jeśli wnioskodawca planuje utworzyć co najmniej 2 miejsca pracy – 3 pkt
– jeśli wnioskodawca planuje utworzyć 3 miejsca pracy – 4 pkt
– jeśli wnioskodawca posiada odpowiednie kwalifikacje związane z podejmowaniem działalności związanej z biznesplanem – 1 pkt
Pomoc będzie przyznana jeśli liczba punktów będzie wynosić co najmniej 4.
Jakie firmy?
Firma, która zostanie założona dzięki temu wsparciu, może zajmować się m.in. przetwórstwem i sprzedażą produktów nierolniczych, rzemiosłem, rękodzielnictwem, turystyką wiejską, usługami opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także działalnością informatyczną, architektoniczną i inżynierską, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi, technicznymi czy działalnością weterynaryjną.
Aby otrzymać wsparcie, trzeba złożyć całkiem sporo różnych dokumentów, w tym dobry biznesplan. Pomocy można szukać m.in. u doradców rolnych.
Szczegóły na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-62-pomoc-na-rozpoczecie-pozarolniczej-dzialalnosci-gospodarczej-na-obszarach-wiejskich.html
WYG