Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
18.11.2014
Ptasia grypa w Europie
Po kilku latach przerwy, znów w Europie pojawiła się ptasia grypa. Na razie wykrytą ja w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska wprowadziła czasowy zakaz eksportu drobiu z tych rejonów.
Na początku listopada w gospodarstwie hodowlanym indyków w Heinrischwalde, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w północno-wschodniej części Niemiec (60 km od Szczecina), stwierdzono obecność wirusa wysoko zjadliwej ptasiej grypy - podtyp H5N8. Jest to pierwszy przypadek pojawienia się tego groźnego szczepu ptasiej grypy w Europie. Do tej pory występował on tylko w Azji. W zakażonym gospodarstwie ubojowi poddano 31 tys. indyków, wprowadzono strefy zapowietrzoną i zagrożoną oraz inne środki ochronne. W promieniu 50 km od fermy w Heinrichswalde wprowadzono zakaz wypuszczania drobiu z pomieszczeń.
W ub. tygodniu także holenderscy lekarze wykryli wirusa ptasiej grypy na fermie drobiu w centralnej części kraju. Po znalezieniu szczepu H5N8 ptasiej grypy na farmie kurcząt holenderski rząd wprowadził zakaz transportu drobiu i jaj w całej Holandii. Wszystkie 150.000 kurcząt na farmie w Hekendorp, 65 kilometrów (40 mil) na południe od Amsterdamu, ubito, a 16 innych pobliskich gospodarstw sprawdzano. Nie jest jasne, w jaki sposób ptaki zaraziły się chorobą. Ten typ wirusa jest śmiercionośny dla ptaków i prawdopodobnie może przechodzić na człowieka. Pracowników fermy, gdzie wykryto wirusa, objęto kwarantanną,
Z kolei brytyjscy lekarze weterynarii badają sprawę wirusa ptasiej grypy H5 w północnej Anglii. Ubito już 6.000 kaczek w gospodarstwie hodowlanym w obszarze Driffield East Yorkshire. Badania prowadzone są również w okolicznych gospodarstwach. To był pierwszy wybuch epidemii ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii w ciągu minionych sześciu lat,
Komisja Europejska reaguje
Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek, 17 listopada br., dwie decyzje skierowane do Holandii i Wielkiej Brytanii, określające obszary, które zostały objęte rygorystycznymi ograniczeniami weterynaryjnymi przez państwa członkowskie, i gdzie są stosowane środki, zgodnie z przepisami UE. Działania mają na celu szybkie objęcie choroby kontrolą i zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wysoce szkodliwej grypy ptaków do innych państw członkowskich i państw trzecich, przy minimalizacji zakłóceń w handlu.
Środki te obejmują też ubój drobiu w dotkniętym chorobą gospodarstwie, ustanowienie stref ochrony i nadzoru, wprowadzenie środków sanitarnych (czyszczenie i dezynfekcja), zakaz sprzedaży żywego drobiu, jaj, mięsa drobiowego i innych produktów drobiowych do innych krajów UE i krajów spoza UE.
W komunikacie KE czytamy m.in. „Trwają badania epidemiologiczne w celu zidentyfikowania możliwego źródła wirusa. Fakt, że trzy ostatnie ogniska w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii, miały miejsce w pobliżu terenów wilgotnych, miejsc bytowania dzikiego ptactwa i braku innego możliwego połączenia epidemiologicznego istniejącego między nimi, wskazuje na dzikie ptaki wędrowne, jako możliwe źródło wirusa. Gatunki dzikich łabędzi mogą być nosicielami wirusa, bez oznak choroby. Zainteresowane państwa członkowskie powinny dokonać oceny danych z nadzoru dzikich ptaków i zwiększyć kontrolę. W związku z tym Komisja zwróciła się do państw członkowskich UE o zwiększenie bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach rolnych”.
Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdza w swojej ocenie, że ryzyko zagrożenia ptasią grypą wśród ludzi jako niskie, jeśli wszystkie europejskie standardy sanitarne będą przestrzegane. Osobami zagrożonymi są przede wszystkim osoby w bezpośrednim kontakcie z lub obsługujące chore ptactwo, np. rolnicy i lekarze weterynarii. Ryzyko to można ograniczyć, stosując odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Ptasia grypa, influenza ptaków – ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.
Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C. Najpopularniejszym lekiem dla ludzi przeciw ptasiej grypie jest oseltamivir.
Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny), jednak wywołał panikę wśród społeczeństwa, głównie z powodu podawania w mediach danych statystycznych w taki sposób, aby wydawało się, że zagrożenie jest większe niż w rzeczywistości. Do tej pory wirus H5N1, od wybuchu w 2003 roku, zabił ponad 400 osób, głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Z kolei ofiarami szczepu H7N9 padło ponad 170 osób od 2013 roku.
W Egipcie zmarła w listopadzie br. 19-letnia kobieta, która zaraziła się ptasią grypą od ptactwa, zainfekowanego wirusem H5N1. To już druga w tym roku śmiertelna ofiara tej choroby w Egipcie - poinformował w poniedziałek rzecznik egipskiego resortu zdrowia. W sumie w Egipcie zanotowano w tym roku siedem przypadków ptasiej grypy u ludzi. Ostatnia ofiara zmarła w szpitalu w Muhafazie Asjut w południowej części kraju.
Ptasia grypa w Polsce wystąpiła w grudniu 2007 r. w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku tej choroby, służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Straty hodowców drobiu z tego tytułu zostały ocenione na ponad 19 mln zł.
Wcześniej choroba ta występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Ptasią grypę wykryto w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus został wykryty jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań u drobiu domowego.
Polskie służby weterynaryjne na bieżąco monitorują sytuację w związku z pojawieniem się nowego szczepu wirusa ptasiej grypy - poinformował PAP w poniedziałek17 listopada br., zastępca Głównego Inspektora Weterynaryjnej, Krzysztof Jażdżewski.
Jan Wyganowski