24.03.2014

Zmiany VAT. Osobowe auto do działalności gospodarczej

Zmieniają się zasady odliczania podatku naliczonego VAT związanego z nabyciem i użytkowaniem pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Podstawową zasadą będzie, że w przypadku wydatków związanych z tymi pojazdami, kwotę podatku naliczonego stanowić ma 50% kwoty podatku wynikającej z faktury zakupu.

Co należy rozumieć pod pojęciem „wydatki związane z pojazdami samochodowymi"?

Wydatki związane z pojazdami samochodowymi dotyczą:

• nabycia, importu, wytworzenia tych pojazdów lub ich części składowych,

• używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze,

• nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów.

Ustawodawca zróżnicował sposób odliczania podatku VAT od wskazanych „wydatków samochodowych" – kiedy podatnik VAT będzie mógł odliczyć cały podatek naliczony VAT?

Pełne odliczenie VAT (w 100%) przysługiwać będzie tylko i wyłącznie tym podatnikom, którzy zakupiony samochód będą używać jedynie w celach służbowych na potrzeby działalności gospodarczej. Ustawodawca określił, że samochód zostanie uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

• sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika;

• konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Jakie obowiązki spadną na podatników odliczających cały podatek naliczony VAT z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi?

1. Obowiązek prowadzenia ewidencji pojazdu – od 1.kwietnia przedsiębiorcy, którzy używają auto jedynie w celach prowadzonej działalności gospodarczej staną przed koniecznością prowadzenia obowiązkowej ewidencji przebiegu pojazdu. Ewidencję przebiegu pojazdu należy zacząć prowadzić w momencie rozpoczęcia wykorzystywania samochodu wyłącznie w celach działalności gospodarczej podatnika.

2. Nowy formularz – Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłączenia do działalności gospodarczej VAT-26 – dodatkowo podatnik ma obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o pojazdach wykorzystywanych w celach wyłącznie do działalności gospodarczej. Stosowne zawiadomienie należy złożyć nie później niż 7 dni od momentu, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem.

W jakich przypadkach podatnicy będą mogli odliczyć 50% podatku naliczonego VAT?

W przypadku wykorzystywania samochodów do celów służbowych i prywatnych przysługuje prawo do odliczenia jedynie 50% podatku VAT związanego zakupami dotyczącymi pojazdów samochodowych.

Ustawodawca przewidział również przejściowe ograniczenia w odliczaniu omawianego VATu, tzn. wstrzymanie tego prawa – o co chodzi?

Na podstawie przepisu przejściowego nie będzie podlegał odliczeniu do dnia 30.06.2015r. VAT od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu;

1. samochodów osobowych,

2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

• 1 miejsce – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
• 2 miejsca – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
• 3 miejsca – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Przepis ten nie dotyczy pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Dopuszczalna ładowność oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa wyżej, są określane na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w dokumentach, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Grzegorz Krysa
Urząd Skarbowy w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*