11.04.2022

1,7 mln umów o dzieło zgłoszono do ZUS w 2021 r.

W ubiegłym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazano 1,1 mln dokumentów zgłoszenia umów o dzieło (ZUS RUD). Dotyczyły one ponad 1,7 mln tego rodzaju umów. Taką informacje przekazało 74,4 tys. podmiotów, z czego 96 proc. to przedsiębiorcy. Najwięcej umów zgłoszono w województwie mazowieckim, a następnie w śląskim.

Przepisy Tarczy Antykryzysowej od 1 stycznia 2021 r. wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Zobowiązani przekazują informację na formularzu ZUS RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Wpisują do niego dane swoje oraz wykonawcy umowy o dzieło, a także datę rozpoczęcia i zakończenia wykonywania tej umowy oraz jej przedmiot.

Dzięki rejestracji tego rodzaju danych, ZUS wreszcie ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce umów o dzieło. Raport pokazuje, że wbrew obiegowym opiniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów takich umów. Dane zawarte w raporcie obalają pewne mity, a  zgromadzone w rejestrze informacje są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych. To ogromna baza wiedzy przede wszystkim dla ekspertów badających polski rynek pracy. Rejestr nie powstał do tego, aby drobiazgowo kontrolować umowy o dzieło w Polsce.

Popularność umów o dzieło w województwie podlaskim

Największa liczba zgłoszeń umów o dzieło dokonywana jest za pośrednictwem kanału PUE, co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników składek z ZUS.

- Analizując dane dla całego kraju, najwięcej umów o dzieło zostało zgłoszonych w województwie mazowieckim  - 623,6 tys. Najmniej w opolskim 10,6 tys. W województwie podlaskim takich umów było 12,5 tys. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Więcej mężczyzn i młodych ludzi na umowach o dzieło

W 2021 r. zgłoszono 337,3 tys. wykonawców umów o dzieło. Więcej wśród nich było mężczyzn. Stanowili oni 53,01 proc. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30–39 lat. W tym przedziale wiekowym jest zgłoszonych ponad 81 tys. osób. Drugą równie liczną grupę stanowiły osoby w wieku 20-29 lat (blisko 23 proc.). Umowy o dzieło w większości przypadków zawierane są na okresy nie dłuższe niż 9 dni (w 2021 r. zgłoszono nieco ponad 70 proc. takich umów).

Przeprowadzona analiza dotycząca cudzoziemców wskazuje, że największa liczba zgłoszonych wykonawców umów o dzieło pochodzi z Ukrainy (18,6 proc.), w dalszej kolejności mieliśmy obywateli Niemiec (11,7 proc.), czy też Wielkiej Brytanii (6,2 proc.).

Ciekawostkę może stanowić to, że zgłoszeni wykonawcy umów o dzieło pochodzili łącznie ze 125 krajów, w tym np. Laosu, Nepalu, Beninu, czy Palau.

 

 

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*