Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
05.03.2015
Altanki działkowe zostają
W czwartek, 5 marca br. Senat poparł uchwaloną 6 lutego 2015 roku przez Sejm nowelizację ustawy - prawo budowlane. Był to projekt obywatelski. Celem ustawy jest ochrona kilkuset tysięcy osób przed konsekwencjami orzecznictwa sądów administracyjnych w odniesieniu do altan na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych.
Na mocy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 r. działkowiec, który zbudował na działce obiekt w myśl prawa budowlanego, ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA, otrzymywał nakaz rozbiórki. NSA uznał, że - zgodnie z prawem budowlanym - „altaną jest budowla o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku oraz ochrony przed słońcem i deszczem”.
Nowelizacja doprecyzowuje przepisy regulujące tę kwestię przez wprowadzenie definicji „altany ogrodowej”, wychodząc naprzeciw postulatom działkowców, którym groziłby zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej. Umożliwi ona legalizację obiektów zagrożonych rozbiórką, które będą spełniać zapisane w niej wymagania. Postępowania niezakończone do dnia wejścia w życie nowelizacji ostateczną decyzją o nakazie rozbiórki altan działkowych zostaną umorzone. Ponadto wygasną wydane już ostateczne decyzje o nakazie rozbiórki altan.
Ustawa określa, że obiekty wznoszone przez działkowców będą określane mianem „altany działkowej”. Budowa tych niewielkich budynków rekreacyjno-wypoczynkowych, o powierzchni zabudowy do 35m2 i wysokości 5m (przy dachu płaskim 4m), nadal ma być wolna od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Co najważniejsze, ustawa objęłaby ochroną także obiekty zbudowane dotychczas. Warunkiem jest, aby ich wymiary mieściły się w normach dotychczas zapisanych dla „altan”. Jednocześnie w przypadku wątpliwości, czy dany obiekt budowlany spełnia kryteria altany działkowej, jego właściciel będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność z nowymi przepisami. Za ten wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa.
Ogrody działkowe wciąż cieszą się wśród Polaków niesłabnącym zainteresowaniem. Jak pokazały badania CBOS, już w 2012 roku co szósty Polak korzystał z ogrodów działkowych (17 procent), a ponad jedna czwarta badanych (29 procent) zadeklarowała, że ktoś z ich najbliższej rodziny, bądź oni sami mają działkę na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Wówczas aż 88 procent Polaków zadeklarowało, że ogrody działkowe powinny istnieć w miastach.
Jan Wyganowski