GKS Wikielec
Wigry Suwałki
22.11.2024
17:00
05.11.2024
Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie z Bursztynem Polskiej Gospodarki 2024
Już po raz dziesiąty Europejskie Centrum Biznesu zaprosiło czołowych przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki, organizacji branżowych i biznesu na Szczyt, który odbywa się 4 i 5 listopada w Warszawie.
Temat przewodni Szczytu: Państwo-Gospodarka Bezpieczeństwo to wspólny mianownik dla wielu inicjatyw, projektów i strategii realizowanych przez rząd i poszczególne resorty, a tym samym doskonały temat zapewniający niezwykle ciekawą i inspirującą dyskusję na wielu płaszczyznach.
W gronie ekspertów omawiane są kwestie wpływu otoczenia geopolitycznego na polską gospodarkę i bezpieczeństwo kraju. Pragniemy w ramach zaplanowanych debat przeprowadzić dyskusje poświęcone zabezpieczeniu krajowego przemysłu w dobie wojny na Ukrainie pod kątem konsekwencji gospodarczych wynikających z wojny oraz zamrożenia relacji handlowych z Rosją, a także zaostrzeniem sytuacji na wschodniej granicy NATO. Dużo uwagi poświęcimy tematyce bezpieczeństwa narodowego, gospodarczego, energetycznego i finansowego jak również rozwoju potencjału infrastrukturalnego i innowacyjnego
W ramach pierwszego dnia Szczytu odbyła się Gala wręczenia statuetek Bursztyn Polskiej Gospodarki 2024.
Nagroda jest przyznawana osobom, instytucjom bądź firmom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą;
Wśród ośmiu nagrodzonych Bursztynami znalazła się także Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie.
Nagrodę - statuetkę odebrał Ambasador RL w Warszawie Valdemaras Sarapinas.
Nagrodę Ambasadzie przyznano „za konsekwentne wzmacnianie strategicznych relacji pomiędzy Litwą i Polską w dziedzinie gospodarki w kontekście współpracy gospodarczej i handlowej oraz współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa”.
- To szczególne wyrazy uznania dla całego zespołu gospodarczego naszej Ambasady- głosi komunikat Ambasady.
Współpraca gospodarcza
Polskę i Litwę łączą obecnie więzy strategiczne, szczególnie intensywne po inwazji Rosji na Ukrainę. Wcześniej wspólnie budowano „mosty” energetyczne i gazowe, koordynowano projekty via i rail Balticy.
W ciągu ostatnich latach wzajemne obroty handlowe uległy podwojeniu. Polska należy do najważniejszych partnerów handlowych Litwy. Jest drugim największym dostawcą na Litwę, z udziałem w imporcie Litwy wynoszącym ok. 12 %, a także drugim rynkiem eksportowym Litwy, z udziałem ok. 9%.
Polska jest jednym z największych inwestorów na Litwie. Najwięcej inwestycji dokonano w sektorach: przemysłu wytwórczego, działalności finansowej i ubezpieczeniowej, handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów mechanicznych.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu w połowie marca 2024 roku otworzyła oddział PAIH w Wilnie. Litewskie biuro Agencji jest odpowiedzialne za wsparcie przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem współpracy pomiędzy polskim i litewskim, łotewskim oraz estońskim biznesem.
Uroczyste otwarcie biura połączone było z seminarium dla branży fintech “The traditional banking and Fintechs - synergy or competition” zorganizowanym wspólnie z Ambasadą RP na Litwie. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli władz lokalnych, placówek dyplomatycznych, reprezentantów polskiej i litewskiej branży fintech oraz inwestorów.
Działa też Polsko-Litewska Izba Handlowa, która jest ekskluzywną grupą firm i osób fizycznych prowadzących działalność lub zamierzających działać w obszarze polsko-litewskiej współpracy gospodarczej. Izba gromadzi dla swoich członków informacje o możliwościach biznesowych w obu krajach, buduje relacje z osobami kreującymi życie gospodarcze oraz organizuje konferencje i wydarzenia networkingowe
Największe litewskie inwestycje w Polsce to m.in. sieć sklepów wielkopowierzchniowych „Stokrotka” jest ich kilka także w Suwałkach), sklepy internetowe „BARBORA” (UAB „Maxima”), farma wiatrowa „Pomerania” (Ignitis Group), elektrownie fotowoltaiczne (Modus Group), firmy sektora budownictwa (UAB Šiauliu Plentas, UAB Kauno Tiltai „Tiltra”- fuzja z Trakcja S.A.), obsługi lotniskowej (Avia Solutions Group).
Litewskie spółki branży drogowej z powodzeniem realizują powiatowe i gminne inwestycje drogowe w naszym regionie.
Intensywnie współpracują ze sobą także litewskie i polskie samorządy terytorialne, które skutecznie pozyskują unijne fundusze.
Najnowszym wspólnym przedsięwzięciem, przy którego powstaniu istotną rolę odegrała Ambasada RL w Warszawie oraz jej Konsulat w Sejnach jest Europejska Grupa Współpracy Terytorialnej „Polsko-Litwa transgraniczna strefa funkcjonalna”, grupująca kilkanaście polskich i litewskich gmin i rejonów z pogranicza polsko - litewskiego. Będą wspólnie zabiegać o unijne fundusze m.in. bezpośrednio w Brukseli.
Placówka konsularna w Sejnach obchodzi właśnie 30-lecie swej działalności.
Wilno - atrakcyjne rozwijające się europejskie miasto dla biznesu
Pod koniec października 2024 roku Emerging Europe Limited, organizacja badająca rosnące rynki europejskie, opublikowała badanie miast przyjaznych biznesowi, w którym Wilno uznano jako najbardziej sprzyjające rozwojowi biznesu miasto w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Wilno wyprzedziło Warszawę, która zajęła drugie miejsce, a także Pragę, Budapeszt i Tallin. Wilno zostało wymienione przez 176 ekspertów, Warszawę - 161, Tallin - 137 w indeksie miast przyjaznych biznesowi przeprowadzonym przez Emerging Europe.
Według raportu „Invest in Lithuania", oceniającego okres ostatnich czterech lat, na Litwie planuje się stworzenie ponad 23 tysięcy nowych miejsc pracy w zatwierdzonych już projektach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), oraz zainwestowanie 750 mln euro w aktywa trwałe.
WYG
Źródła i fot: Ambasada Republiki Litewskiej w Warszawie; Europejskie Centrum Biznesu; PAIH, samorząd Wilna