11.01.2018

ASF w okolicach Kaletnika i Krasnopola. Ludziom nic nie grozi, ale szkoda gospodarzy

Parę dni temu informowaliśmy o stwierdzeniu przypadku afrykańskiego pomoru świń u padłego dzika w Zaboryszkach koło Szypliszek. Kolejne padłe dziki, zakażone ASF, zostały znalezione w tej samej gminie w pobliżu Kaletnika oraz niedaleko Krasnopola, w powiecie sejneńskim.

- Właśnie przygotowuję rozporządzenie w sprawie obszaru skażonego, które ukaże się w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego – mówi Remigiusz Kulesza, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Suwałkach. – Ludzie nie mają czego się obawiać. Na kolejne niedogodności mogą tylko narzekań hodowcy trzody.

Na tym terenie już obowiązywała bioasekuracja ze słynnymi matami dezynsekującymi, mająca zapobiec szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń.  Teren w gminie Szypliszki, po wystąpieniu ogniska ASF, był obszarem chronionym (na specjalnej mapie oznakowanym kolorem żółtym). Jeżeli na takim doszło do stwierdzenia kolejnego przypadku, Komisja Europejska może zmienić status na obszar z ograniczeniami (kolor czerwony), na którym będą zakazy przemieszczania zwierząt bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii , rejestracji, badań laboratoryjnych, zostaną wprowadzone odstrzały dzików itd.

Padły dzik znaleziony w Zaboryszkach był 906. przypadkiem stwierdzenia afrykańskiego pomory świń w naszym kraju. Przypadkom z Krasnopola i Kaletnika, do których doszło raptem dwa dni później  nadano już numery 946 i 947.

Wszytsko o ASF można znaleźć na stronie Głownego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl

 

WD 

fot. Pixabay

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*