29.04.2022

Bezpieczne finansowanie przedsiębiorstw

W wyniku cyfrowej rewolucji branża finansowa w ostatnich latach przechodzi duże zmiany. W szczególności dotyczą one bankowości internetowej, ale również sposobów zarządzania finansami w przedsiębiorstwach.

Każde przedsiębiorstwo musi dysponować źródłami finansowania, by móc prowadzić działalność. Stąd też niezwykle ważne jest, by dobrać bezpieczne finansowanie dla własnego przedsiębiorstwa. Na rynku można znaleźć wiele możliwości, takich jak kredyt, pożyczka, faktoring czy też zupełna nowość – technologiczne dyskontowanie, inaczej Finteq.

Kredyt to instrument finansowy, którego przedmiotem są zawsze pieniądze. Zawierany na podstawie dwustronnej umowy pomiędzy przedsiębiorstwem lub osobą fizyczną (kredytobiorcą) a bankiem (kredytodawcą). Określa ona czas kredytowania, kwotę środków pieniężnych, które zostaną oddane do dyspozycji kredytobiorcy przez bank oraz ich cel przeznaczenia. Natomiast druga strona umowy – kredytobiorca, zobowiązany jest do korzystania ze środków zgodnie z warunkami określonymi w umowie oraz do zwrotu kwoty kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonych terminach spłaty.

Pożyczka  to instrument finansowy, którego przedmiotem mogą być pieniądze lub przedmioty oznaczone, co do gatunku. Pożyczkodawcą może być ktokolwiek, kto posiada takie dobra i chce udzielić pożyczki. W ramach umowy pożyczkodawca udostępnia pożyczkobiorcy przedmiot umowy pożyczki, którego cel wykorzystania jest dowolny (w odróżnieniu od kredytu). Natomiast pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu tej samej ilości pieniędzy lub przedmiotów, najczęściej wraz z odsetkami.

Faktoring to instrument finansowy, którego przedmiotem są nierozliczone faktury. Zgodnie z umową faktoringu faktor nabywa cesję wszystkich bądź wybranych wierzytelności dostawcy wobec kupującego. Efektem transakcji jest przelew środków pieniężnych od faktora na odpowiednie konto bankowe. Często firmy mają umowny zakaz cesji, wtedy zawarcie umowy faktoringowej jest niemożliwe. Faktoring praktycznie zawsze jest obarczony ryzykiem regresu, ponieważ w przypadku zakwestionowania faktury, faktorant zobligowany będzie do zwrotu wypłaconej zaliczki.

Finteq to innowacyjna platforma technologiczna, służąca do wystawiania ofert zapłaty faktur kosztowych przed terminem. Na platformie spotykają się dwie strony transakcji handlowej tj. kupujący oraz sprzedający. Kupujący wystawia dla sprzedającego na platformie Finteq ofertę natychmiastowej zapłaty swojego zobowiązania przed terminem płatności. Sprzedający, inaczej dostawca może skorzystać z oferty natychmiastowej zapłaty według własnego uznania. Co więcej, zawsze zna koszty transakcji przed podjęciem decyzji o zleceniu wypłaty środków.

Usługa ofererowana przez platformę Finteq nie jest usługą finansową, więc dostawca nie zaciąga żadnego zobowiązania, dzięki czemu poprawia się jego zdolność finansową. W odróżnieniu od kredytu, pożyczki czy też faktoringu, Finteq nie naraża firmy na ryzyko utraty płynności finansowej, czy ostatecznie bankructwa. Finteq w porównaniu z już dostępnymi na rynku instrumentami finansowania jest najbezpieczniejszym finansowaniem, które nie ma sobie równych. Możesz porównać  instrumenty finansowania dla firm i sam oceń, co naprawdę się opłaca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na porównanie bezpiecznego finansowania na finteq.net

Usługę Finteq dostarcza Smart Faktor S.A.

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*