Od 1 stycznia 2022 roku w odpowiedzi na sankcje Zachodu Białoruś wprowadziła embargo żywnościowe na szereg towarów pochodzących z państw, które zdaniem Mińska prowadzą nieprzyjazne działania wobec tego kraju.
- Biorąc pod uwagę ciągłe próby zbiorowego Zachodu wywierania na nasz kraj bezprawnych sankcji, Białoruś podjęła odwet. Zgodnie z decyzją rządu od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje embargo na żywność na szeroką gamę towarów wytwarzanych w krajach, które wdrażają dyskryminacyjną politykę i podejmują nieprzyjazne działania wobec naszego kraju – zakomunikowała służba prasowa białoruskiego rządu.
W ciągu zaledwie 10 miesięcy 2021 r. Białoruś sprowadziła żywność i produkty spożywcze z takich krajów na łączną kwotę ponad 530 mln USD. Pozycje stanowiące podstawę tego importu zostaną zakazane od początku przyszłego roku.
Zakaz importu dotyczy szeregu towarów z Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Czarnogóry, Szwajcarii.
Lista towarów
Lista towarów zabronionych obejmuje świnie, mięso wołowe, wieprzowinę, szereg produktów ubocznych, mięso solone, w solance, suszone lub wędzone, mąkę spożywczą z mięsa lub produktów ubocznych mięsnych, mleko i przetwory mleczne ( z wyjątkiem specjalistycznych produktów bezlaktozowych), warzywa, z wyjątkiem tych przeznaczonych do upraw, owoce i orzechy, tłuszcz wieprzowy i drobiowy, tłuszcz bydlęcy, owczy lub kozi, stearynę smalcową i inne oleje zwierzęce, kiełbasy i podobne wyroby, wyroby cukiernicze, sól i inne towary.
- Uchwała Rady Ministrów zawiera szereg wyjątków, a w szczególności nie wpłynie na towary importowane przez Białorusinów na własny użytek, a także np. na żywność dla niemowląt oraz na szereg innych towarów o krytycznym znaczeniu- zauważyła służba prasowa, dodając, że”(…) Importerzy, producenci i sieci handlowe będą koncentrować się na zastępowaniu towarów, które nie są produkowane na Białorusi dostawami z zaprzyjaźnionych państw.
Mińsk oświadczył, że embargo będzie obowiązywać przez sześć miesięcy.
Zatwierdzono również rozporządzenie w sprawie kontyngentów na import niektórych rodzajów towarów na terytorium Białorusi.
To jest zła wiadomość dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego, który sporo eksportował na Białoruś (w tym produktów objętych embargiem rosyjskim), która z kolei reeksportowała je do Rosji.
Białoruski eksport rolny
- Eksport białoruskich towarów spożywczych i surowców rolnych od początku roku wzrósł o 10,8% i osiągnął wartość 4,1 mld dolarów - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Białorusi.
Białoruska żywność w okresie od stycznia do sierpnia tego roku została dostarczona do 99 krajów świata - informuje biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Żywności - Wzrost podaży zaobserwowano w prawie wszystkich regionach, a do UE aż o 43%, Chin -39,7 %, Ameryki i Karaibów – o 61,7%,
Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, w tym do Federacji Rosyjskiej, wzrósł o 6,3%, do krajów Azji i Oceanii – o 38,8%, UE – o 43%, Ameryki i Karaibów – o 61,7%, krajów Afryki – o 28,6%.
WYG