Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firma Uniter są organizatorami konferencji pn. Mińsk B2B Summit 2018 Belarus - Poland. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-20 kwietnia 2018 w Hotelu Marriott w Mińsku na Białorusi.
Natomiast III Międzynarodowe Forum kontaktów biznesowych „Brześć-2018” odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia w białoruskim Brześciu.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii objęło patronat honorowy nad pierwszym wydarzeniem. Celem spotkań jest wzmocnienie biznesowej współpracy pomiędzy Białorusią i Polską
- Nasze państwa są do siebie zbliżone nie tylko geograficznie – dzielimy również historię i tradycję. Dodatkowo, polskie i białoruskie społeczeństwo mają dla siebie wzajemną sympatię. Mimo to, dzisiaj po obu stronach brakuje istotnych przedsięwzięć o charakterze biznesowym, które potwierdzałyby tę społeczną i historyczną bliskość. Szczyt Biznesowy Białoruś – Polska ma służyć rozwojowi rzeczywistej i bardzo konkretnej współpracy biznesowej – piszą organizatorzy pierwszego spotkania.
Pierwszy szczyt składa się z paneli, podczas których będzie można zarówno zaprezentować i przedyskutować projekty przeszłe i aktualne, jak i zarysować nowe obszary współpracy biznesowej. Podczas wydarzenia odbędą się również spotkania w formule B2B – zostaną one zaplanowane i zorganizowane odpowiednio wcześniej, tak żeby odpowiadały profilowi odwiedzających Białoruś polskich firm.
III Międzynarodowe Forum kontaktów biznesowych „Brześć-2018”
W latach 2016-2017 na Forum swoją ofertę zaprezentowało ponad 200 przedsiębiorców z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Polski, Włoch, Chin, Łotwy, Pakistanu, Serbii i Czech. Wystawę odwiedzili przedstawicieli biznesu z 30 krajów.
Przedstawiona ekspozycja zaprezentuje produkty i usługi białoruskich i zagranicznych przedsiębiorstw z różnych branż gospodarki: produkcja żywności i napojów, materiałów budowlanych, towarów przemysłu lekkiego i chemicznego, przemysłu maszynowego, rolnictwa, transportu i turystyki.
Program przeprowadzenia Forum przewiduje możliwość zorganizowania spotkań biznesowych B2B w celu zapoznania się z potencjałem gospodarczym oraz klimatem inwestycyjnym regionu brzeskiego.
Polsko - białoruska współpraca gospodarcza
Dająca się zauważyć odwilż polityczna między obydwoma krajami sprzyja kontaktom gospodarczym. Np. IX Forum Polskich Inwestorów na Białorusi, które odbyło się pod koniec 2017 roku, zgromadziło ponad 250 przedsiębiorców. W forum, którego tematem był „Rozwój współpracy polsko-białoruskiej na tle procesów liberalizacji gospodarki”, wzięli udział przedstawiciele polskich firm obecnych na rynku białoruskim, przedstawiciele biznesu białoruskiego i władz różnego szczebla. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń polskiego biznesu na Białorusi, dyskusja o zmianach prawnych i możliwościach rozszerzania współpracy.
- Wzrost obrotów handlowych, które przekroczą w tym roku 2,5 mld dol. oraz dynamicznie rosnące inwestycje pokazują potencjał współpracy między naszymi krajami - mówił, otwierając forum, ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik. Zwrócił uwagę, że sprzyja temu m.in. poprawiający się klimat polityczny w tym kraju oraz między naszymi państwami.
Polska brama do Europy
Siarhej Nabieszka, wiceszef Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej mówił o tym, że warto, by polskie firmy „odkrywały dla siebie Białoruś”, a dla obu stron kontakty biznesowe są źródłem cennych praktycznych informacji, np. w dziedzinie uregulowań celnych. „Pomagamy sobie nawzajem. Sprzyja temu nasze położenie. Polska może być dla nas bramą do UE, Białoruś dla Polski - bramą do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej” - powiedział Nabieszka.
2,5 mld USD obrotów handlowych. Polska czwartym inwestorem
Kierownik WPHI w Mińsku Piotr Masajło powiedział dziennikarzom, że „warto prowadzić biznes na Białorusi”. „Nie ma jeszcze końca roku, ale już można przejrzeć wstępne statystyki, które jednoznacznie to potwierdzają. Polska zajmuje czwarte miejsce wśród inwestorów; bardzo znacząca jest dynamika” - podkreślił Masajło, wskazując, że w trzech kwartałach bieżącego roku napływ inwestycji pokazał rekordową dynamikę ponad 150 proc. „Te trzy kwartały 2017 r. to ok. 260 mln dol. polskich inwestycji, w tym 255 mln dol. to inwestycje bezpośrednie” - stwierdził. Ze statystyk białoruskich wynika, że niemal 60 proc. polskich inwestycji trafia do przemysłu, 18 proc. to inwestycje w sektor finansowy, kolejne 14 proc. to handel. „W 2016 r. obroty przekroczyły 2 mld dol., w tym roku oczekujemy poziomu ok. 2,5 mld dol.” - powiedział Masajło.
Podczas Forum obchodzono także 5-lecie istnienia Zrzeszenia Polskiego Biznesu na Białorusi kierowanego przez Anatolija Wielikina, właściciela firmy BiełPlast z Lidy.
Likwidacja WPHI Ambasady RP na Białorusi z siedzibą w Mińsku
Mimo rozwoju stosunków gospodarczych z Białorusią, od 1 lutego 2018 roku trwa likwidacja Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP na Białorusi z siedzibą w Mińsku. Termin zakończenia likwidacji ustalono na dzień 31 maja 2018 r.
Wcześniej zlikwidowano już m.in. takie wydziały polskich Ambasad w Kaliningradzie i Petersburgu.
WYG
Źródła: Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasad RP w Mińsku; Polsko-Białoruska Izba Handlowo-Przemysłowa; Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Fot. Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji; Mińsk B2B Summit 2018 Belarus – Poland