21.03.2018

Czekały Raczki i Wiżajny oraz Suwałki. Rusza nabór do unijnego Programu Polska-Rosja

Z kilkuletnim opóźnieniem, 16 kwietnia ruszy wreszcie nabór wniosków w ramach unijnego programu Interreg Współpraca Transgraniczna Polska-Rosja (obwód kaliningradzki). Wnioski o dofinansowanie projektów będzie można składać do 16 lipca.

Władze Suwałk w ostatnich tygodniach rozmawiały z delegacjami z rosyjskich miast Gurjewsk (na zdjęciu) i Czerniachowsk. Plany dotyczą przygotowanego już projektu uporządkowania bulwarów nad Czarną Hańczą  i odrestaurowania zabytkowego budynku dawnej łaźni miejskiej, modernizacji budynku SOK przy ul. Noniewicza, termomodernizacji pięciu przedszkoli czy remontów ulic. Mieszczą się w czterech  określonych celach tematycznych:  

- promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (22,64 mln EUR)

- ochrona środowiska i łagodzenie skutków zmian klimatycznych ( 19,08mln EUR)

- poprawa dostępności komunikacyjnej regionów (14,77 mln EUR)

- wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach (6,36 mln EUR)

Realizacja projektów będzie możliwa do 31 grudnia 2022 roku.

Całkowita kwota dofinansowania Programu wynosi 62,3 mln EUR. Alokacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (20 652 617 EUR), Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (20 993 243 EUR) oraz wkładu Federacji Rosyjskiej do Programu (20 652 617 EUR).

Minimalna wartość dofinansowania projektów regularnych wynosi 100 000 euro, natomiast maksymalna kwota dofinansowania wynosi 2 500 000 euro. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 90% kosztów kwalifikowanych projektu.

Jednym z przykładów przygotowanego już wniosku o dofinansowane jest projekt gmin Raczki  i Wiżajn, które wraz z rosyjskim Gusiewem i starają się o pieniądze na drogi i modernizację oczyszczalni.

Obszar Programu

 Obszar Programu po stronie polskiej i rosyjskiej obejmuje następujące regiony:

  • województwo pomorskie (Polska); 
  • województwo warmińsko-mazurskie (Polska);
  • województwo podlaskie (Polska);
  • obwód kaliningradzki (Rosja).

 Po polskiej stronie granicy obszar główny obejmuje:

  • podregiony: starogardzki, gdański i trójmiejski (województwo pomorskie);
  • podregiony: elbląski, olsztyński i ełcki (województwo warmińsko-mazurskie);
  • podregion suwalski (województwo podlaskie).

Po rosyjskiej stronie granicy obszar główny obejmuje:

  • obwód kaliningradzki

 Obszary przyległe stanowią dwa podregiony:

  • podregion słupski (województwo pomorskie);
  • podregion białostocki (województwo podlaskie)

Na razie wybrano trzy duże projekty

Najważniejsze decyzje podjęte podczas ostatniego spotkania Wspólnego Komitetu Monitorującego dotyczyły wyboru Dużych Projektów Infrastrukturalnych, przyjęcia indykatywnego harmonogramu działań w Programie na rok 2018 oraz zatwierdzenie wieloletniego budżetu Pomocy Technicznej.

 

WKM dokonał wyboru trzech projektów, które po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską otrzymają dofinansowanie ze środków Programu. Wybrano następujące projekty:

„Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malbork (Etap 2)”;

„Transgraniczne trasy rowerowe dla zrównoważonego rozwoju i zachowania dziedzictwa kulturowego”;

„Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce”.

W ramach pierwszego projektu w Malborku zostanie przeprowadzona modernizacja bulwaru miejskiego, zostanie wybudowany punkt widokowy, edukacyjny plac zabaw, a także opracowana dokumentacja techniczna dotycząca renowacji zabytkowego ratusza. Po stronie rosyjskiej, w mieście Swietłyj również zostanie przeprowadzone modernizacja bulwaru oraz rewitalizacja parku miejskiego.

Projekt dotyczący transgranicznych tras rowerowych zakłada stworzenie wspólnej trasy rowerowej w obwodzie kaliningradzkim o łącznej długości 34 km. W ramach projektu zostanie przygotowany katalog tras rowerowych w obwodzie kaliningradzkim i północno-wschodniej Polsce oraz odbędą się wizyty studyjne.

Ostatni z projektów zakłada przebudowę drogi wojewódzkiej nr 512 na odcinku ponad 1 km wraz z budową mostu na rzece Łynie, co znacznie odciąży jedyny most w Bartoszycach. Po stronie rosyjskiej przeprowadzona zostanie modernizacja blisko 4 km ulic.

Na dofinansowanie Dużych Projektów Infrastrukturalnych Program przeznaczy prawie 12,5 mln euro ze środków unijnych oraz 3,4 mln euro z wkładu finansowego Federacji Rosyjskiej do programu

 

Na decyzję czeka jeszcze m.in. projekt pn. Partnerstwo na rzecz ochrony wód strefy transgranicznej Polski i Rosji (faza II).

  • Beneficjent wiodący: Administracja Miasta Gusiew.
  • Pozostali beneficjenci: Gmina Olecko, Spółka akcyjna „Gusev-KOS”, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Olecku.
  • Całkowity budżet projektu: 7,6 mln euro.
  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 6,8 mln euro.
  • Zakres projektu: Proponowany projekt stanowi kontynuację partnerstwa zapoczątkowanego podczas wdrażania Programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013: „Partnerstwo na rzecz ochrony wód transgranicznego obszaru Litwy, Polski i Rosji”. W ramach projektu, który jest drugim etapem współpracy, beneficjenci planują zmodernizować przepompownię oraz przebudować sieci wodociągowe i kanalizacyjne, co przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców oraz wpłynie na poprawę stanu środowiska.

Przypomnijmy, przy okazji, że efektami realizacji poprzedniego programu transgranicznego Polska - Rosja są m.in.: kanalizacja wodociągowa we wsi Kukowo, koło Olecka, zmodernizowany Park Konstytucji i jego otoczenie w Suwałkach. Z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 dofinansowano też kwotą 10 mln euro przebudowę drogi krajowej na odcinku Gołdap-Kowale Oleckie.

 

WYG

Źródła: www.plru.eu; wrota Podlasia oraz Warmii Mazur

Fot; UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*