14.09.2015

Czy to dobry czas na zmianę pracy?

Krok do przodu w karierze zawodowej to marzenie niejednego pracownika. Jednak piękna wizja, w której zdobyte do tej pory doświadczenie pozwala na szybki awans i wyższe, satysfakcjonujące wynagrodzenie może okazać się jedynie fantazją. Niezależnie od tego, czy walczymy o zmianę na wyższe stanowisko w innej firmie, czy awans w obecnym miejscu pracy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii i dobrze się do niej przygotować. Tak, żeby na mecie czekał na nas sukces, a nie rozczarowanie.

Odpowiedni moment

Zdarzają się takie sytuacje, w których podejmujemy pochopną decyzję dotyczącą zwolnienia się z pracy, bez oglądania się na konsekwencje. Zanim jednak na biurku szefa położymy wypowiedzenie, warto wziąć głęboki oddech i dobrze to przemyśleć. Czy mamy wystarczające kwalifikacje do zdobycia lepszej pracy w innym miejscu? Czy stać nas na przerwę i szukanie pracy bez zapewnionego stałego dochodu? To kwestie, które mogą prędzej czy później zacząć spędzać sen z powiek, a tym samym negatywnie odbić się na naszej kondycji i odbiorze przez przyszłych, potencjalnych pracodawców.

- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, postaraj się nie podejmować decyzji ad hoc. Spisz swoje zalety i wady, wylistuj umiejętności i kwalifikacje. Pomoże Ci to sprawdzić, jakie masz szanse na szybkie znalezienie nowego zajęcia. Jeśli okaże się, że potrzebujesz np. kursu czy szkolenia podnoszącego kwalifikacje, sprawdź jaki jest jego koszt i czy będziesz mógł sobie na to pozwolić po zwolnieniu – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Research branży

Jednym z motywatorów napędzających do zmiany pracy jest wysokość wynagrodzenia. Zanim podejmiemy decyzję, sprawdźmy jakiej stawki możemy spodziewać się na wymarzonym stanowisku, ale też jakich kwalifikacji i doświadczenia oczekują pracodawcy.  Jeśli, np. brakuje nam certyfikatów zawodowych, trzeba wziąć pod uwagę koszty i czas, jakie musimy ponieść, aby osiągnąć swój cel zawodowy. Zwróćmy też uwagę na pozapłacowe benefity, które mamy w obecnej pracy i szanse na nie w innych firmach. Może okazać się, że dostajemy od pracodawcy takie dodatki, za które w innych firmach sami musielibyśmy płacić.

- Policz dokładnie ile warte są świadczenia pozapłacowe, jakie otrzymujesz od obecnego pracodawcy. Być może okaże się, że jeśli będziesz musiał sam zapłacić za siłownię i basen lub prywatne wizyty u lekarza, wydasz znacznie więcej – sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Świadomość konsekwencji

Praca w nowej dla nas branży, nawet podparta kwalifikacjami w jakimś stopniu odpowiadającymi stanowisku, może wiązać się z niższym, niż zakładane przez nas na początku stanowiskiem, a co za tym idzie także mniejszym wynagrodzeniem. Dlatego zanim podejmiemy pochopną decyzję o rzuceniu jednej pracy i szukaniu drugiej, warto zastanowić się co może nas czekać. Planowanie jest niezwykle istotnym elementem budowania ścieżki kariery. Chcąc ją rozwijać, zastanówmy się w czym jesteśmy najlepsi i jaka praca sprawia nam przyjemność. Mając tę świadomość, łatwiej będzie planować zawodową przyszłość w sposób przemyślany. Dzięki temu będziemy czuć się spełnieni i dotrzemy na sam szczyt. 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*