30.12.2024

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - jak go liczyć?

Jeśli w danym roku nie wykorzystałeś urlopu, z tego tytułu przysługuje Ci ekwiwalent, jednak należy spełnić określone warunki. Oblicza się go na podstawie tak zwanego współczynnika ekwiwalentu.

Musisz jednak pamiętać, że nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania i w niektórych sytuacjach pracodawca ma prawo odmówić jego wypłacenia.

● Ekwiwalent za niewykorzystany urlop nie przysługuje osobom, które wciąż pozostają w stosunku pracy lub zamierzają kontynuować współpracę z danym pracodawcą.

● Podstawą do wyliczenia ekwiwalentu jest jego współczynnik, który oblicza się na podstawie liczby dni wolnych od pracy w danym roku.

● Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od podstawy jego wymiaru, w tym wysokości przeciętnego wynagrodzenia pracownika oraz dodatkowych premii.

Kiedy wypłaca się ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Zastanawiasz się, kiedy pracownik powinien ubiegać się o otrzymanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Odpowiadając na to pytanie, warto sobie uświadomić, że w świetle aktualnych przepisów pracownik nie ma prawa zrzec się urlopu wypoczynkowego - jest to obowiązkowe świadczenie. Jeśli zatem nie zostanie on wykorzystany (w całości lub w części), zatrudnionej osobie przysługuje ekwiwalent. Należy jednak podkreślić, że wypłaca się go wyłącznie wtedy, gdy następuje wygaśnięcie lub rozwiązanie umowy o pracę. Znamienne jest przy tym, że obie strony po wygaśnięciu umowy nie zamierzają kontynuować współpracy na tych samych zasadach. Co w sytuacji, gdy pracownik wciąż pozostaje w stosunku pracy? Wówczas pracodawca nie wypłaca ekwiwalentu - osoba zatrudniona jest zobowiązana do wykorzystania swojego urlopu.

Zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy? Odwiedź popularny portal Pracuj.pl i zapoznaj się z najnowszymi ofertami w Twoim mieście!

Jak wyliczyć współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Podczas obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop konieczne jest wyliczenie tak zwanego współczynnika ekwiwalentu. Wyliczenia te są zależne od liczby dni przypadających do przepracowania w danym roku kalendarzowym. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy pracownik automatycznie może się starać o ekwiwalent, przy czym wskaźnik do jego wyliczenia musi dotyczyć roku, w którym nabył prawo do jego otrzymania. Należy podkreślić, że sam wskaźnik oblicza się na podstawie łącznej liczby dni wolnych od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Dla przykładu, w 2024 roku współczynnik wynosi 20,92 - sumę 52 niedziel, 11 dni świątecznych i 52 sobót dzieli się przez 12.

Jak szybko obliczyć stawkę godzinową online? Wystarczy tylko skorzystać z wygodnego kalkulatora, wpisując do niego wszystkie niezbędne dane o zarobkach.

Jak wylicza się ekwiwalent za urlop?

Kluczową kwestią w obliczeniu kwoty ekwiwalentu za urlop jest ustalenie podstawy jego wymiaru. Uwzględnia się w niej przeciętne wynagrodzenie pracownika - z miesiąca, w którym uzyskał on prawo do ekwiwalentu. Dodatkowo bierze się również pod uwagę tak zwane zmienne składniki wynagrodzenia, czyli na przykład premie, jeśli wypłacono je w przeciągu trzech ostatnich miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik miał prawo do ekwiwalentu. Co należy zrobić, aby dokładnie wyliczyć wysokość ekwiwalentu za każdą godzinę niewykorzystanego urlopu? Wystarczy podstawę wymiaru ekwiwalentu podzielić przez jego wskaźnik oraz przez obowiązującą normę czasu pracy (np. 8 godzin). Następnie wynik mnoży się przez dokładną liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.

Interesuje Cię praca w Ustroniu lub w innym mieście? Zapoznaj się online z najnowszymi ofertami i zastanów się, które z nich odpowiadają Twoim oczekiwaniom finansowym.

Podsumowanie

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop możesz wyliczyć samodzielnie, jeśli znasz podstawę jego wymiaru. Pamiętaj, że jego wypłacenie jest obowiązkiem pracodawcy, jeżeli podpisana przez Ciebie umowa o pracę uległa wygaśnięciu. Należy przy tym podkreślić, że nie można przenieść urlopu między dwoma podmiotami - nie możesz zatem wykorzystać zaległego urlopu u nowego pracodawcy.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook